http://www.bbcpersian.com

13:45 گرينويچ - شنبه 29 مارس 2008 - 10 فروردین 1387

سعید حقیقی

دومین جشنواره فیلمهای بلند در کابل

دومین جشنواره سینمایی تلویزیون طلوع موسوم به "فرش سرخ در زیرپای سینماگران افغان" با انتخاب پنج فیلم بلند سینمایی به عنوان فیلم های برتر به کار خود پایان داد.

مراسم برگزاری این جشنواره از طریق این تلویزیون خصوصی افغان به نشر رسید.

این دومین دوره جشنواره سینمایی در افغانستان است که به وسیله یک تلویزیون خصوصی در این کشور برگزار می شود.

سال گذشته در نخستین جشنواره پنج فیلم سینمایی، که از سوی سینماگران افغان تولید شده بود، توانستند از میان نزدیک به سی فیلم سینمایی مقام های برتر را از آن خود کنند.

در جشنواره امسال به گفته داوران ۲۲ فیلم بلند سینمایی نامزد جشنواره شده بود که از میان آنها پنج فیلم در زمینه های متفاوت چون صدا، تصویربرداری ، موسیقی متن، کارگردانی ، بهترین نقش زن، بهترین نقش مرد و بهترین نقش بازیگر خردسال توانستند جوایزی را از آن خود کنند.

بیشتر شرکت کنندگان جشنواره دوم سینمایی آن را یک گام ارزنده و مهم در عرصه توجه به مساله سینما در افغانستان و آغازی برای تحول دراین زمینه خواندند.

تقلیدی

با آنکه افغانستان در عرصه هنرهفتم تاریخی نزدیک به صدسال دارد، ولی به باور بسیاری از کارشناسان، سینمای افغانستان نتوانست به دلایل مختلف از رشد و تحول چشمگیری برخوردار شود.

در دومین جشنواره نیز بحران سینمای افغانستان خود را به وضوح نشان می داد؛ محتوای بیشتر فیلم های برتر عمدتاً تقلیدی و گرته برداری از تولیدات مشابه آن در سینمای "بالیوود" هند بود.

نام فرش سرخ در زیر پای سینماگران افغان نیز برگرفته از جشنواره های سینمای جهان است که به red carpet شهرت دارد.

شیوه برگزاری جشنواره نیز به نوعی جشنواره های سینمایی هالیوود و بالیوود را به ذهن متبادر می کرد و جالبتر اینکه سینماگران افغان به شیوه هنرمندان بالیود نمایش های موسیقی و رقص نیز برگزار کردند.

ملک شفیعی، سینماگر افغان و یکی از داوران دومین جشنواره، می گوید از نظر ساختاری و استفاده از تکنیک سینمای افغانستان ظرف چند سال گذشته به موفقیت هایی دست یافته؛ ولی هنوز از نظر محتوایی سینمایی تقلیدی به حساب می آید.

آقای شفیعی گفت: "از نظر محتوایی من فکر می کنم که سینمای افغانستان کاملاً در جا زده و این موضوع متوجه هنرمندانی هست که در بخش محتوایی سینما کار می کنند. شاید این هم دلایل متعددی داشته باشد، از جمله این که سینمای افغانستان کاملاً سینمایی تقلیدی است و فیلمنامه نویس های افغان به دنبال آن نیستند که به خلق اندیشه بپردازند."

در جشنواره شرکت کنندگان وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان را نیز انتقاد کردند که در زمینه برگزاری چنین جشنواره ها اقدامی نکرده است.

بهترینها

در دومین جشنواره سینمایی طلوع فیلم "هیس"، از ساخته های فهیم هاشمی، از نظر داوران و فیلم " چرخ"، ساخته سلیم شاهین، از راه پیامک (SMS) توانستند که به عنوان بهترین فیلم ها شناخته شوند.

برگزاری و نمایش دومین جشنواره سینمایی با واکنش وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان نیز رو به رو شده و این وزارت با نشر نامه ای خبری صحنه های رقص دسته جمعی مردان و زنان را در جشنواره "خلاف معتقدات و سنتهای جامعه افغانی " خوانده است.

در این نامه خبری از کمیسون بررسی تخلفات رسانه ای خواسته شده است تا این موضوع را به شکل قانونی دنبال کند.

بازگشت به صفحه افغانستان