http://www.bbcpersian.com

09:33 گرينويچ - چهارشنبه 02 آوريل 2008 - 14 فروردین 1387

واسع سروش
در هرات

گلگشت مردم هرات در سیزده نوروز

مردم هرات در غرب افغانستان، سیزده نوروز (سیزده بدر) را، با حضور در پارک ها و تفریحگاه های داخل و خارج شهر، دشت های سرسبز و دامنه های خوش آب و هوای کوه ها، گرامی داشتند.

گلشت های سیزده نوروز، همانند چهارشنبه سوری، از آن دسته سنت های باستانی است که در بیشتر نقاط افغانستان به فراموشی سپرده شده و فقط در مناطق غربی این کشور، به ویژه هرات گرامی داشته می شود.

جشن های نوروزی امسال در هرات، به دلیل ناامنی های اخیر، از جمله افزایش آدم ربایی ها، دزدی های مسلحانه و ترور، کمرنگ تر از سالهای پیش بود، اما با این وجود، شمار زیادی از خانواده های هراتی، در روز سیزده نوروز، به دامان طبیعت رفتند و این روز را که واپسین میله (گلگشت) نوروزی شمرده می شود، با شادمانی سپری کردند.

پارک های تخت صفر، ملت، ترقی و ارغوان در داخل شهر هرات و تفریحگاه های شیدائی و میرداوود در خارج شهر، از مناطق تفریحی مورد علاقه هراتی ها، در گلگشت های نوروزی، به ویژه سیزده نوروز است.

تعطیلی غیررسمی

گلگشت چهارشنبه اول سال در هرات، بیشتر مخصوص زنان است. در قدیم، زنان هراتی در روز چهارشنبه اول سال، به "باغ زنانه" که تفریحگاه مخصوص زنان بود، می رفتند.

امروزه، از این باغ که در حاشیه غربی شهر و در منطقه تاریخی خیابان هرات واقع بود، اثری باقی نمانده، اما چهارشنبه اول سال، همچنان در میان زنان هراتی، گرامی داشته می شود.

برخلاف چهارشنبه اول سال که بیشتر زنانه پنداشته می شود، گلگشت سیزده نوروز، عمومی تر است و مردم هرات در این روز، با خانواده های خود، به گردش و تفریح می روند.

چاشت در دامان طبیعت

روز گذشته (سه شنبه سیزده حمل / فروردین)، دامنه سبز کوه ها و پارک های داخل و خارج شهر هرات، پذیرای گروه های زیادی از مردم بود که فارغ از دغدغه کار و مشغولیت های متداول، به شادمانی و پایکوبی پرداختند و نان چاشت (ناهار) سیزده نوروز را، در دامان طبیعت صرف کردند.

خانه تکانی، تهيه لباس نو، پختن کلوچه، تهيه هفت ميوه، از سنتهای مردم هرات در نوروز است.

افزون بر این، برخی از خانواده های هراتی، از جمله شیعیان این شهر، سفره هفت سین هم می گسترانند.

یکی دیگر از علت های کمرنگ تر بودن جشن نوروز امسال در افغانستان، مصادف شدن روز اول سال با دوازده ربیع الاول است که در میان مسلمانان سنی مذهب، به "دوازده ختم رسول الله" معروف است.

در این روز، که به اعتقاد اهل سنت، روز تولد و وفات پیامبر اسلام است، اگرچه عملاً جشن یا عزا گرفته نمی شود، اما جلسات ختم قرآن و پخش خیرات و نذورات، از سنت های مرسوم آن است.

علمای مذهبی هرات، پیش از فرارسیدن نوروز امسال، از طریق رادیو و تلویزیون، از مردم خواستند تا به احترام وفات پیامبر، از برگزاری جشن های نوروزی خودداری کنند.

حتی برخی از علمای تندرو، از این هم فراتر رفته و با استفاده از این فرصت، به تقبیح سنت های نوروزی پرداختند و گرامیداشت سال نو خورشیدی را، سنتی مغایر اسلام خواندند.

با وجود این، در روز اول سال نیز، شمار زیادی از خانواده های هراتی، به تفریحگاه ها و پارک ها رفتند و تا پایان روز، به قولی هراتی ها "میله کردند".