BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:40 گرينويچ - شنبه 19 ژوئيه 2008 - 29 تیر 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
کنفرانس جوانان افغان در بریتانیا
 

 
 
نمایش مد لباس در کنفرانس جوانان افغان در لندن
نمایش مد لباس، از بخش های جالب توجه و پرطرفدار کنفرانس جوانان افغان بود
نمایش چهره ای متفاوت از افغانستان و ارائه تصویری که در آن، فقط جنگ و خون و خشونت حرف اول را نزند، هدفی است که دراین اواخر، بسیاری از افغانهای مقیم خارج را، به تکاپو واداشته است.

کنفرانس جوانان افغان در بریتانیا، یکی از اینگونه برنامه ها بود که جمعه شب ۱۸ جولای، در باشگاه مشترک المنافع وزارت خارجه بریتانیا (Commonwealth Club) در لندن برگزار شد.

در این کنفرانس که به ابتکار یک نهاد افغانی به نام "شورای افغانهای بریتانیا" برگزار شد، افزون بر دهها تن از افغان ها - به ویژه دختران و پسران جوان - مقام هایی از ارگان های دولتی بریتانیا نیز حضور داشتند.

'نه فقط جنگ'

فقیر میوند مسئول "شورای افغان های بریتانیا" در بخشی از این مراسم، رسانه های همگانی را مورد انتقاد قرار داد که به گفته او، جز جنگ و خشونت، به جنبه های دیگر زندگی در کشورش، از جمله رویدادهای فرهنگی و هنری نمی پردازند.

فقیر میوند
آقای میوند از بازتاب چهره خشنی از افغانستان در رسانه ها انتقاد کرد
آقای میوند همچنین گفت: کنفرانس های متعددی در کشورهای مختلف، برای کمک به افغانستان برگزار شده است، اما در هیچیک از این کنفرانس ها، حرفی از جوانان و نقش آنها به میان نیامده است.

مقام های بریتانیایی شرکت کننده در این کنفرانس نیز، تلاش داشتند با استفاده از این فرصت، پیام هایی به جامعه افغانهای مقیم بریتانیا، به خصوص جوانان برسانند.

گرگ هندز (Greg Hands) از نمایندگان حزب محافظه کار در پارلمان بریتانیا گفت که این حزب از حضور بریتانیا در افغانستان حمایت می کند، اما به جای اتکا به اقدام نظامی، به تمرکز بر آموزش و پرورش، رشد اقتصادی و تقویت ارگان های دولتی افغانستان در مناطق مختلف این کشور تاکید دارد.

افغانها در پارلمان بریتانیا؟

آقای هندز همچنین از افغان های مقیم بریتانیا خواست در فعالیت های اجرایی و قانونگذاری نیز سهم بگیرند. او ابراز امیدواری کرد که بریتانیا به زودی شاهد انتخاب نخستین نماینده افغانی الاصل در پارلمان خود باشد.

کنفرانس جوانان افغان در لندن
شماری از شرکت کنندگان کنفرانس جوانان افغان در لندن
یک تن از افسران وزارت دفاع بریتانیا به نام پال کلی (Paul Kelly) که می گفت چند ماه در افغانستان خدمت کرده است، به بیان دستاورد های ارتش بریتانیا در افغانستان، به ویژه در ولایت آشوب زده هلمند پرداخت.

او گفت که سربازان کشورش، افزون بر کمک به تامین امنیت در جنوب افغانستان، در فعالیت های عمرانی این منطقه نیز سهم دارند.

ماموران افغانی در پلیس بریتانیا

یک سخنران دیگر، دن استابارت (Dan Stobbart) از افسران پلیس لندن بود. او نیز افغان های مقیم بریتانیا را به سهمگیری بیشتر در اداره جامعه فراخواند. این افسر پلیس، با اشاره به اینکه حدود هشتاد هزار افغان در بریتانیا زندگی می کنند، گفت درحال حاضر، فقط ۲۵ افغان در پلیس بریتانیا خدمت می کنند.

"اعتیاد؛ معضل فراموش شده"، موضوع سخنرانی داوود اعظمی روزنامه نگار مقیم لندن بود که اخیراً با سفر به افغانستان، رشته گزارشهایی در مورد وضعیت این کشور برای سرویس جهانی بی بی سی ساخته است.

حماسه کوهستانی
فقیر میوند از جوانان افغان خواست حماسه کوهستانی را الگوی خود قرار دهند
آقای اعظمی با ارائه آمار و ارقامی از وضعیت اعتیاد به مواد مخدر در افغانستان، به نقل از مقامات افغان گفت که حدود چهل درصد معتادان به مواد مخدر در افغانستان را زنان و کودکان تشکیل می دهند.

نمایش فیلم مستندی از وضعیت زنان افغانستان و اجرای رقص ملی (اتن) توسط جوانان، از دیگر بخش های کنفرانس جوانان افغان بود.

نمایش مد لباس

در ادامه، شماری از دختران و پسران جوان، به ارائه نمایش مد لباس (Fashion Show) پرداختند. این بخش، که با حضور و هنرنمایی حماسه کوهستانی، ملکه زیبایی سال ۲۰۰۵ انگلستان همراه بود، بیش از سایر بخش ها، مورد استقبال و تشویق حاضران قرار گرفت.

اریس پرویز آوازخوان افغانی مقیم آلمان،
پرویز قطعاتی از آهنگ های معروف خود به زبان های فارسی، پشتو، انگلیسی و اسپانیایی نواخت

آقای میوند، برگزار کننده کنفرانس، حماسه کوهستانی را به عنوان "پلی میان فرهنگ افغانستان و بریتانیا" معرفی کرد و از جوانان افغان خواست او را الگوی خود قرار دهند.

در پایان کنفرانس جوانان افغان در لندن، اریس پرویز آوازخوان افغانی مقیم آلمان، به اجرای قطعاتی از آهنگ های معروف خود به زبان های فارسی، پشتو، انگلیسی و اسپانیایی پرداخت.

او در لابلای اجرای آهنگ های خود، از هموطنانش خواست از او حمایت کنند تا بتواند آهنگ های متفاوتی چون رپ و آر اند بی را نیز در جامعه افغانی گسترش دهد.

گفتنی است که در حاشیه سالن محل برگزاری کنفرانس جوانان افغان، نمایشگاه عکسی نیز با موضوع تغییرات و تحولات زندگی در افغانستان برگزار شده بود.

 
 
پوستر جشنواره چرخه افغانستان 'پایان خوش'
جشنواره چرخه افغانستان 'در راه کابل'
 
 
یک دختر اسکاتلندی در کنسرت موسیقی افغانی آلبوم عکس
رقص با آوای 'الله هو' در اسکاتلند
 
 
کنسرت موسیقی افغانی در اسکاتلند 'چرخه افغانستان'
رقص جوانان اسکاتلندی با آوای 'الله هو'
 
 
نمایش لباس افغانی در پایگاه نیروهای آمریکایی پیشواز روز جهانی زن
نمایش مد: لباس افغانی بر تن سربازان آمریکایی
 
 
حماسه کوهستانی مسابقه دختر شايسته
دختر افغان نماينده انگلستان در مسابقه ملکه زيبايی
 
 
ستاره بهرامی دختر شايسته جهان
شرکت يک دختر افغان در مسابقه انتخاب ملکه زيبايی
 
 
حماسه کوهستانی آلبوم عکس
عکسهايی از دختر افغان، ملکه زيبايی انگلستان
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران