http://www.bbcpersian.com

10:41 گرينويچ - شنبه 05 ژوئيه 2008 - 15 تیر 1387

یک عضو پارلمان افغانستان در قندهار کشته شد

یک عضو ولسی جرگه (مجلس نمایندگان افغانستان) در ولایت آشوب زده قندهار در جنوب این کشور در پی تیراندازی افراد ناشناس کشته شده است.

صالح محمد سلجوقی، منشی (دبیر) مجلس نمایندگان به بی بی سی گفت حبیب الله سنزری، نماینده ولایت قندهار (جمعه، چهارم سرطان/تیر) در زادگاهش در ولسوالی ژیری هدف تیراندازی افراد ناشناس قرار گرفت.

در خبرنامه ای که از سوی وزارت داخله (کشور) افغانستان منتشر شده، آمده است که حبیب الله سنزری نیمه شب هنگام خروج از خانه اش در منطقه سنزری ولسوالی ژیری کشته شده است.

بنابر این خبرنامه تا هنوز روشن نیست که آقای سنزری را چه کسی و به چه دلیلی کشته است.

وزارت داخله می گوید تحقیقات در این مورد آغاز شده و نتایج آن بعداً اعلام خواهد شد.

در منطقه ای که حبیب الله سنزری در آن کشته شده، شورشیان گروه طالبان نفوذ دارند، اما این گروه دست داشتن در قتل او را رد کرده است.

این نماینده ولایت قندهار در پارلمان افغانستان از افراد با نفوذ این ولایت شمرده می شد و اخیراً سفرهای زیادی به قندهار داشت.

او در فرونشاندن اعتصاب زندانیان در زندان شهر قندهار در ماه میلادی گذشته نقش برجسته ای داشت.

'بزدلانه'

حبیب الله سنزری عضو جبهه ملی و فرمانده جهادی بود. او رابطه نزدیکی با یونس قانونی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان داشت.

جبهه ملی افغانستان در اعلامیه ای قتل آقای سنزری را "بزدلانه" خوانده و از مقامات دولت این کشور خواسته است که برای شناسایی عاملان قتل او تحقیق کنند و وظیفه خود را "به درستی" انجام دهند.

آقای سنزری عضو کمیسیون امور دفاعی مجلس نمایندگان افغانستان بود.

حبیب الله سنزری یازدهمین عضو مجلس نمایندگان افغانستان است که از زمان آغاز به کار پارلمان این کشور در سال ۱۳۸۴، کشته می شود.

پیشتر از این عبدالرحمان سمکنی، نماینده ولایت پکتیا در حادثه حمله به مراسم بزرگداشت پیروزی مجاهدان افغانستان در هشتم ثور(اردیبهشت) گذشته کشته شد.

پنج عضو دیگر این مجلس- که مصطفی کاظمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم در میان آنان بود- در عقرب (آبان) سال گذشته در یک حمله انتحاری در ولایت شمالی بغلان کشته شدند.

مولوی اسلام محمدی، نماینده ولایت سمنگان نیز در پی تیراندازی افراد ناشناس در ماه دلو (بهمن) ۱۳۸۵ در نزدیکی خانه خود در شهر کابل کشته شد.

بازگشت به صفحه افغانستان