آیت‌الله مکارم شیرازی: وزارت ارشاد به بیراهه رفته است

حق نشر عکس iSna
Image caption آیت الله ناصر مکارم شیرازی خواهان اصلاح در وازرت ارشاد شد

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعه در قم عباس دانشی، مدیر کل اداره ارشاد استان قم را در واکنش به برگزاری کنسرت در این شهر احضار کرد و از او توضیح خواست.

پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله مکارم شیرازی خبر داده که پاسخ‌های مدیرکل ارشاد استان قم "قانع كننده نبود. هر چند او ضمن عذرخواهى تصريح كرد كه هرگز اين گونه برنامه‌ها تكرار نخواهد شد."

آقای مکارم شیرازی در این دیدار گفت: "گویا وزارت ارشاد اجراى کنسرت را در همه شهرها و حتى در قم که قداست خاص آن بر هیچ‌کس پوشیده نیست، با آن حواشى زننده از واجب‌ترین واجبات خود مى‌شمرد."

برگزاری کنسرت "گروه مهبد" به مناسبت هفته دفاع مقدس (سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق) در ششم مهرماه واکنش‌ روحانیون محافظه‌کار را در پی داشت.

آقای مکارم شیرازی با انتقاد از عملکرد وزارت ارشاد گفت: "متاسفانه وزارت ارشاد نه تنها در اينجا به بيراهه مى‌رود، در موارد مختلف ديگرى نيز نشانه‌هاى آن ديده مى‌شود، اميدواريم بيدار شوند و به راه برگردند."

روز گذشته محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از "ساختارشکنی" در جریان برگزاری یک کنسرت به شدت انتقاد کرده و نمایندگان استان قم با انتشار بیانیه‌ای برگزاری کنسرت موسیقی در مرکز این استان را محکوم کردند و خواهان برخورد با مدیرکل ارشاد استان قم شدند.

علی لاریجانی٬ مجتبی ذوالنوری و احمد امیری فراهانی در این بیاینه نوشته‌اند: "متأسفانه با حمایت اداره کل ارشاد اسلامی استان قم در این شهر مذهبی ساختارشکنی شده است و جلسه ای بر خلاف شئونات اسلامی و اخلاقی برگزار شده است که موجب تألم و تکدر خاطر مراجع معظم تقلید و خانواده های معظم شهدا و ایثارگران و عموم مردم شریف و متدین و انقلابی قم شده است."

آقای یزدی در یک نشست خبری علی جنتی٬ وزیر ارشاد ایران را "احیاگر کنسرت در کشور" خواند و خطاب به او گفت: "ناصحانه به شما می‌گویم که ادامه این روند موجب کاهش مقبولیت دولت است."

علی جنتی در پاسخ به اظهارات آقای یزدی گفت موضوع، بحث کنسرت نبوده، بلکه همخوانی و همسرایی بوده که به گفته او محتوا و شکل آن اشکال نداشته است.

حق نشر عکس Alef

آقای جنتی گفت: "در این برنامه، برخی افراد حجاب اسلامی را رعایت نکردند و بعضی عناصر و افراد عکس‌هایی از آن‌ها تهیه کردند و در اختیار مراجع قرار دادند."

به گفته او در همین ارتباط، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم عذر خواهی کرده است.

این نخستین کنسرت در نزدیک به یک دهه گذشته در این شهر مذهبی بوده که به ندرت در آن برنامه‌های هنری برگزار می‌شود.

جامعه مدرسین حوزه علمیه٬ از مهمترین تشکل‌های روحانیون محافظه‌کار در ایران نیز در بیانیه‌ای جداگانه خواهان پاسخگویی وزیر ارشاد شد.

در این بیانیه آمده است که برگزاری کنسرت گروه مهبد در قم "نه تنها حریم احکام الهی را نشانه رفت، بلکه قداست حرم اهل بیت را پاس ننهاد و مرجعیت بزرگ شیعه را به موضع واداشت."

پنجشنبه هفته گذشته آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی، از مراجع تقلید شیعیان در قم خواهان "برخورد جدی" مسئولان با برگزارکنندگان کنسرت در این شهر شد و گفت که "حرمت قم باید حفظ شود".

علی جنتی٬ وزیر ارشاد سیاست‌های این وزارت‌خانه در قبال موسیقی را مبتنی بر فتاوی آیت‌الله علی خامنه‌ای٬ رهبر ایران می‌داند که به گفته او موسیقی را به طور کامل حرام نمی‌داند و فقط موسیقی لهوی و یا آنکه شعر آن تحریک آمیز باشد را حرام برشمرده است.

با این حال آقای یزدی گفته است که این موضوع صرفا با عذرخواهی مدیر کل ارشاد استان قم "حل نشدنی" نیست و او باید برکنار شود.

برگزاری کنسرت در ماه‌های اخیر در شهرهای گوناگون ایران با دشواری‌هایی روبه‌رو بوده است و بسیاری از کنسرت‌ها با وجود داشتن مجوز رسمی وزارت ارشاد در آخرین لحظات از سوی قوه قضاییه و یا نیروی انتظامی بدون ارائه توضیح روشن لغو شدند.

حق نشر عکس Alef

چندی پیش احمد علم‌الهدی، امام جمعه و نماینده رهبر ایران در استان خراسان رضوی گفته بود که نباید اجازه داده شود در مشهد، مرکز این استان کنسرت برگزار شود و هر کس که در مشهد خواهان حضور در کنسرت است از این شهر برود.

او برگزاری کنسرت در مشهد را "خلاف حیثیت و هویت" این شهر بر شمرده بود.

موضوعات مرتبط