هفتمین جشنواره فیلم 'دیدار' تاجیکستان با گرامیداشت بختیار خداینظراف آغاز می‌شود

بختیار خداینظراف
Image caption بختیار خداینظراف

هفتمین جشنواره بین‌المللی سینمای "دیدار" در تاجیکستان با گرامیداشت شخصیت و آثار بختیار خداینظراف، کارگردان معروف تاجیک، آغاز می‌شود.

بر اساس گزارشها رضا کیانیان، هنرپیشه سرشناس سینمای ایران، نیز عضو هیئت داوران این جشنواره است.

جشنواره "دیدار" از ۱۶ تا ۲۰ اکتبر در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، برگزار خواهد شد. براساس برنامه قرار است که مراسم افتتاح این جشنواره ۱۶ اکتبر، در تئاتر اپرا و باله استاد صدرالدین عینی برگزار ‌شود. ۱۶ اکتبر با روز سینمای تاجیک مصادف است.

اعلام شده است که در روز افتتاحیه در خانه سینمای شهر دوشنبه فیلمهای "برادر"، "قاش به قاش" (ابرو به ابرو)، "پدر ماهتابی" و "در انتظار بحر" ساخته بختیار خداینظراف نمایش داده می‌شود. آغاز نمایش ساعت ۱۰ صبح است.

بختیار خداینظراف بهار گذشته در آلمان در سن ۴۹ سالگی درگذشت. او با سبک و شیوه منحصر به فرد خود در صنعت سینما نامش را در تاریخ سینمای جهانی به ثبت رسانده است.

در روزهای برگزاری جشنواره فیلم "دیدار" برخی از دوستان و همکاران بختیار خداینظراف خاطرات خود را از دوستی و همکاری با این کارگردان صاحب نام تاجیک قصه (بیان) خواهند کرد.

در مجموع، بیش از ۸۰ فیلم بلند و کوتاه داستانی در جشنواره "دیدار" نمایش داده خواهد شد. سینماگران و مهمانانی از ۱۳ کشور از جمله روسیه، هند، افغانستان، سوئیس، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، آلمان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و استونی، در این جشنواره حضور خواهند داشت.

دست‌اندرکاران این جشنواره روز چهارشنبه (۵ اکتبر) در یک نشست مطبوعاتی گفتند که هیئتی از سینماگران ایرانی هم در این جشنواره شرکت خواهند کرد. رضا کیانیان، هنرپیشه معروف سینمای ایران، لاتیکا پادگونکار، نویسنده و تدوینگر هندی، و نظام قاسم شاعر تاجیک از اعضای هیات داوران جشنواره هستند.

در چارچوب این جشنواره نمایش فیلم تحت عنوان بخش "گفت و گوی تمدن غرب و شرق" و "سینمای کشورهای فارسی‌ زبان افغانستان، ایران و تاجیکستان" در نظر گرفته شده است. به گفته مسئولان، در برنامه سینمای فارسی زبانها "به آثار سینماگران جوان و نوکار توجه خاص" شده است.

همچنین، در روزهای برگزاری جشنواره "دیدار" آثاری از سینمای مغولستان هم به تماشاچیان معرفی خواهد شد.

از نوگانیهای این جشنواره بخش ویژه‌ای برای معرفی فیلم‌های کارتونی یا پویانمایی (انیمیشن) است.

به مانند جشنواره‌های قبلی، هفتمین فستیوال "دیدار" با کمک مالی "انستیتوی جامعه باز- بنیاد مدد"، یک نهاد وابسته به صندوق سوروس و دفتر همکاری‌های سوئیس در تاجیکستان برگزار می‌شود.