شارلی ابدو در آلمان هم منتشر می‌شود

حق نشر عکس AFP

هفته‌نامه فرانسوی "شارلی ابدو" که با طنزهای نیشدار شناخته شده است، از این پس به زبان آلمانی نیز منتشر خواهد شد. حمله اسلامگرایان افراطی به این مجله فکاهی، به شهرت آن افزوده است.

هفته‌نامه فکاهی "شارلی ابدو" که با مطالب و کاریکاتورهای گزنده معروف است، به زودی برای اولین بار خارج از فرانسه و به زبان آلمانی منتشر می‌شود.

بیشتر بخوانید: مجله 'شارلی ابدو' چیست و در مطبوعات فرانسه چه جایگاهی دارد؟

به گزارش خبرگزاری فرانسه اول دسامبر امسال نخستین شماره "شارلی ابدو" به زبان آلمانی در تیراژ ۲۰۰ هزار نسخه منتشر خواهد شد.

بنا به گفته سخنگوی "شارلی ابدو" نسخه آلمانی این نشریه، عمدتا ترجمه همان مطالب و کاریکاتورهای نسخه فرانسوی است، اما افزون بر این مطالبی نیز ویژه نسخه آلمانی تهیه و منتشر می‌شود.

این اولین بار است که "شارلی ابدو" تصمیم گرفته مجله را خارج از فرانسه و به زبانی غیر از فرانسوی منتشر کند. علت انتخاب آلمان به این خاطر است که به گفته گردانندگان نشریه، در یک سال گذشته علاقه به خواندن این نشریه در آلمان افزایش یافته است.

از نسخه فرانسوی نشریه در آلمان حدود هزار نسخه به فروش می‌رسد اما از شماره ویژه "شارلی ابدو" پس از حملات ژانویه سال گذشته بیش از ۷۰ هزار نسخه در آلمان فروش رفت. مسئولان هفته‌نامه اعتقاد دارند که در آلمان علاقه خاصی به مطالب این نشریه وجود دارد.

مجله فکاهی "شارلی ابدو" در سال ۱۹۷۰ شروع به انتشار کرد و با نقد هجوآمیز رویدادهای سیاسی و اجتماعی جای ویژه‌ای در میان نشریات طنزآمیز فرانسه پیدا کرد.

"شارلی ابدو" در تمسخر دولتمردان و شوخی با ادیان جسورتر از نشریات دیگر رفتار می‌کند و به همین خاطر بارها از جانب مخالفان مورد انتقاد قرار گرفته است.

خصومت اسلامگرایان

"شارلی ابدو" بارها با چاپ کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام، بنیادگرایی و گرایش به خشونت را نقد کرده است. منتقدان این رویکرد، معتقد هستند که این مجله فکاهی با استهزای باورها و آموزه‌های دینی احساسات مردم باایمان را جریحه‌دار می‌کند.

شهرت "شارلی ابدو" به ویژه از زمانی شروع شد که زیر حمله اسلامگرایان افراطی قرار گرفت. اوج این مخالفت‌ها حمله‌ای بود که در ۷ ژانویه ۲۰۱۵ صورت گرفت.

زمانی که کارکنان "شارلی ابدو" جلسه تحریریه خود را در شمال پاریس تشکیل داده بودند، دو مسلمان افراطی به دفتر نشریه حمله کردند و به دوازده نفر از جمله هشت نفر از همکاران نشریه تیراندازی کردند.

این حمله اعتراضات گسترده‌ای در سراسر جهان برانگیخت و گروه‌های بزرگی در حمایت از "آزادی بیان و عقیده" و با شعار "من هم شارلی هستم" حمله اسلامگرایان را محکوم کردند.

یک هفته پس از حمله خونبار به دفتر مجله، اعضای آن، شماره‌ای منتشر کردند که با تیراژ ۸ میلیون نسخه، رکورد فروش را در مطبوعات فرانسه شکست.

حمله هم شهرت ناگهانی "شارلی ابدو" را در سطح جهان به دنبال داشت و هم تیراژ آن را در فرانسه بالا برد: از ۳۰ هزار قبل از حمله تا امروز که حدود ۱۱۰ هزار نسخه است.

شارلی ابدو تا امروز همچنان نشریهای جنجالی محسوب می‌شود. بسیاری هجو نیشدار و لحن گزنده آن را نمی‌پسندند و آن را خارج از عرف و شأن اجتماعی می‌دانند.

چند ماه پیش نام "شارلی ابدو" بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاد و آن به خاطر انتشار طنزی درباره زلزله ۲۴ اوت در مرکز ایتالیا بود. در آن زلزله ۲۹۵ نفر جان باختند.

مقامات منطقه زلزله‌زده از "شارلی ابدو" شکایت کردند، زیرا از قربانیان زلزله با لحنی تمسخرآمیز یاد کرده بود.