'هدیه مادر' و 'گل‌بدن' در برنامه آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'هدیه مادر' و 'گل‌بدن' در برنامه آپارات

این هفته در آپارات دو فیلم 'هدیه مادر' ساخته محمد رنجبر و 'گل‌بدن' ساخته محمد‌شفیع ضرغام به‌نمایش در‌می‌آیند.

درباره فیلم 'هدیه مادر'

Image caption نمایی از فیلم 'هدیه مادر'

استخدام و آموزش ماموران پلیس‌ زن یکی از اولین اولویت‌های دولت‌ها و نهادهای کمک کننده به افغانستان بعد از سقوط طالبان بود. استدلال آن‌ها این بود که زنان و دختران افغان که روزانه با خشونت روبرو هستند در صورت حضور پلیس زن احتمالا بیشتر مایل خواهندبود تا این خشونت‌ها را گزارش کنند. البته استخدام نیروی پلیس زن به دلیل سنت‌های این جامعه به‌سختی ممکن بود و زنان هم تمایل زیادی به ورود به این قبیل شغل‌ها نشان نمی‌دادند و هنوز هم نشان نمی‌دهند . براساس آمارهای سازمان ملل متحد تنها دو درصد از نیروی پلیس افغانستان زن هستند. این‌ها کسانی هستند که با همه ناملایمات کنار آمده‌اند و حتی تا مقام فرماندهی برخی نواحی پلیس در کابل هم رسیده‌اند. رحیمه شخصیت اصلی فیلم 'هدیه مادر' یکی از این زنان است. یک زن پلیس که همه مصائب رایج یک زن افغان در تمام این سال‌ها را تحمل کرده است.

ویژگی فیلم 'هدیه مادر'

در فیلم 'هدیه مادر' محمد رنجبر فیلم‌ساز افغان فراز و فرودهای زندگی یک زن پلیس در افغانستان را به تصویر کشیده است. فیلم تصویر روشنی از نوع زندگی یک زن افغان در شرایط جدید به دست می‌دهد. فیلم‌ساز وقت گذاشته و مدتی را با رحیمه گذرانده تا بتواند به این تصویر از زندگی او دست پیدا کند و بدون این‌که خودش قضاوتی کند یا مداخله‌ای داشته باشد این تصویر را در اختیار ما قرار دهد.

درباره کارگردان

حق نشر عکس Google
Image caption محمد رنجبر، کارگردان

محمد رنجبر در سال ۱۳۶۵ در ولایت غزنی در افغانستان است. او دانش‌آموخته رشته کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه کابل است. او از سال ۲۰۰۹ میلادی به عنوان کارگردان، تهیه‌کننده و فیلم‌بردار با سازمان‌های بین‌المللی مختلفی همکاری داشته است. او چندین فیلم کوتاه و مستند ساخته از جمله فیلم کوتاه او 'حسینا ' در جشنواره اولین فیلم جهان اسلام در سال ۲۰۱۲ نامزد دریافت جایزه شد. فیلم‌های دیگر او 'مقصر کیست؟ '، 'مرد تنها '، تاکسی ' و 'حقیقت پنهان ' را می‌توان نام برد که این آخری در برنامه آپارات قبلا پخش شده است. فیلم 'هدیه مادر ' از این فیلم‌ساز در دومین جشنواره فیلم مهرگان در کابل به نمایش در آمده است.

درباره فیلم 'گل‌بدن'

Image caption نمایی از فیلم 'گل‌بدن'

یک زن موتورسوار، یک معلم، یک ماما، یک پرستار قابل یا یک رهبر، گل‌بدن همه این خصوصیت‌ها و خیلی بیشترش را در خودش دارد و به عنوان یک پیشرو در همه کارهای روستای خودش مشارکت می‌کند. 'گل‌بدن' فیلمی است از محمدشفیع ضرغام درباره گل‌بدن خلیفه‌زاده که در جنگ‌های افغانستان برای دفاع از روستایش شرکت داشته و پس از فرونشستن آتش جنگ در بخش‌های مختلف اجتماعی از پزشکی، پرستاری و آموزش‌و‌پرورش در افغانستان کار می‌کند. به گفته خودش او یک‌بار از تلاش گروه طالبان برای قتلش جان سالم به در برده است.

ویژگی فیلم 'گل‌بدن'

'گل‌بدن' هم مثل فیلم قبلی، فیلم‌ساز تمرکز و تکیه‌اش را بر معرفی شخصیت یک زن و نگاه اطرافیان به این زن کرده است. هر دو این فیلم‌ها تلاش داشتند که تلاش و کوشش متمایز این زن‌ها را در جامعه‌ای با باورهای سنتی و مرد سالارانه به تصویر بکشند. زن‌هایی که به‌هر صورت ممکن است آدم‌های مشهوری در جامعه‌شان نباشند اما با سعی و مرارت توانسته‌اند به حقوق اولیه خودشان دست پیدا کنند و بتوانند از زن‌های دیگر هم در این جامعه حمایت کنند. 'گل‌بدن' در اولین جشنواره فیلم زن که در لیسه استقلال کابل برگزار شد موفق شد جایزه ویژه هییت داوران و تماشاگران را به‌دست آورد.

درباره کارگردان

حق نشر عکس Google
Image caption محمد‌شفیع ضرغام، کارگردان

محمد‌شفیع ضرغام متولد سال ۱۳۵۷در کابل است. بعد از شروع جنگ در افغانستان به همراه خانواده‌اش ابتدا به پیشاور و سپس به تهران مهاجرت می‌کند. او ابتدا با عکاسی و فیلم‌برداری از مجالس در ایران شروع به کار می‌کند، سپس دوره فیلم‌برداری و فیلم‌سازی را در موسسه 'هنر هشتم ' فرامی‌گیرد. وی پس از بازگشت دوباره به افغانستان در شبکه‌های تلویزیونی محلی به عنوان تهیه‌کننده، کارگدان و نویسنده به کار می‌پردازد. حاصلچندین سال فعالیت در این حرفه چندین فیلم مستند است به نام‌های 'گل‌بدن ' و 'تاروپود '، ' پروفسور غضنفر . '

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc