نت‌های مالر رکورد گران‌ترین دست‌نوشته موسیقی را شکست

حق نشر عکس EPA
Image caption ساتبیز می‌گوید که نت‌های منسوب به بتهوون، اصل هستند

نت‌های یکی از آثار گوستاو مالر، آهنگساز اتریشی که در یک حراجی چهار و نیم میلیون پوند (حدود ۶ میلیون دلار) فروخته شد، رکورد گران‌ترین دست‌نوشته موسیقی در جهان را شکست.

این دست‌نوشته ۲۳۲ صفحه‌ای، نت سمفونی دوم این آهنگساز اواخر قرن نوزدهم است که صبح روز سه‌شنبه، ۲۹ نوامبر در حراجی ساتبیز در لندن فروخته شد.

نام خریدار این اثر فاش نشده است. گمان می‌رود که این سمفونی بین سال‌های ۱۸۸۸ تا ۱۸۹۴ نوشته شده است.

اما نت‌هایی که این حراجی می‌گوید به خط بتهوون است فروخته نشد. در مورد اصالت این دست‌نوشته که گفته شده تاریخ آن به سال ۱۸۱۷ باز می‌گردد، تردید هست.

ساتبیز بر اصالت آن تاکید داشت و پیش‌بینی می‌کرد که آن را به بهای ۲۰۰ هزار پوند بفروشد.

پیش از این بیشترین بهایی که برای نت موسیقی به قلم خود آهنگساز پرداخت شده، نت‌های ۹ سمفونی موتزارت بوده که در سال ۱۹۸۷ دو و نیم میلیون پوند فروخته شد.

پس از آن در سال ۱۹۹۴ دست‌نوشته سمفونی دوم روبرت شومان یک و نیم میلیون پوند به فروش رفت.

________________________________________________________________

حق نشر عکس Getty Images

علی امینی نجفی، منتقد هنری:

گوستاو مالر (۱۹۱۱ - ۱۸۶۰) از دست معاصران خود عصبانی بود زیرا گمان می‌کرد که قدر او و موسیقی او را نمی‌دانند. آنها حاضر بودند او را در نقش رهبر ارکستر و کارگردان اپرا ستایش کنند، اما ذوق و سلیقه آنها هنوز برای پذیرش و جذب نوگرایی مالر رشد نکرده بود.

برای بسیاری از معاصران مالر، او به زبان امروزی یک "سوپراستار" بود که تلاش می‌کرد با دنگ و فنگ و هیاهو مردم را مسحور کند. هنگامی که مالر سمفونی هشتم خود را در تابستان ۱۹۱۰ در مونیخ اجرا کرد، مردم از دیدن نمایشی بی‌سابقه مبهوت ماندند: ارکستری دویست نفره در همراهی با گروه کر پانصد نفره.

بیشتر بخوانید: گوستاو مالر؛ از شکوه شکست

موضوعات مرتبط