'سهم من این است' و 'نادره' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'سهم من این است' و 'نادره' در آپارات

این هفته در آپارات دو فیلم 'سهم من این است' ساخته فرناز جمشیدی‌مقدم و 'نادره' ساخته خوشنوده شکرووا به‌نمایش در‌می‌آیند.

درباره فیلم 'سهم من این است '

Image caption نمایی از فیلم 'سهم من این است'

جوانان در جامعه امروزی و شهری، تا قبل از ازدواج‌شان‌ برای زندگی آینده‌شان رویا‌های بسیار در سر دارند اما برای بعضی ازآن‌ها ازدواج و بعد از آن هم بچه‌دار شدن، همه چشم اندازهاشان را تغییر می‌دهد. روزمره‌گی‌ها به‌سرعت شروع و فرزند و آینده او تبدیل به هدف اصلی زندگی می‌شود. این‌جا است که سهم مرد و زن از زندگی فراموش می‌شود. فرناز جمشیدی‌مقدم، مستندساز در فیلم 'سهم من این استگ به سراغ چند زن جوان رفته و از آن‌ها درباره رویاها و آرزوهای شخصی‌شان پرسیده است.

ویژگی فیلم

'سهم من این است ' تجربه‌ای شخصی از یک اتفاق آشنا برای روزمره‌گی‌های زندگی یک زن است. فیلم از طریق گفتگو با چند زن تحصیل‌کرده شاغل ویا خانه‌دار تهرانی پیش می‌رود. زنانی که چند سال قبل از این گفتگو مجرد بوده‌اند و برای زندگی رویاها در سر داشته‌اند. فیلم نشان می‌دهد که این زنان جدا از این‌که انتخاب‌گر بوده‌اند و یا منفعل، چقدر از زندگی جدید خود راضی هستند، چقدر به آرزوهای شخصی‌شان دست پیدا کرده‌اند و چقدر تحت تاثیر زندگی مشترک و عرف اجتماعی از آن‌ها چشم پوشیده‌اند،

درباره کارگردان

Image caption فرناز جمشیدی‌مقدم، کارگردان

فرناز جمشیدی‌مقدم متولد سال ۱۳۵۶ تهران، و دانش‌آموخته کارگردانی سینما از دانشگاه سوره است. او از سال ۱۳۸۰ فیلم‌سازی را با ساخت فیلم کوتاه داستانی فصل بی تو ' و مستندهای 'هوای تازه ' و 'اثر انگشت ' شروع کرد. او در فاصله سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۶ به عنوان دستیار‌کارگردان و منشی‌صحنه در چند فیلم مهم سینمایی در ایران حضور داشته و در سال ۱۳۸۴ مستند 'سهم من اینست ' و در سال ۱۳۸۶ مستند 'دخترم مریم ' را کارگردانی نموده است. خانم جمشیدی‌مقدم در سال ۱۳۸۸ دومین فیلم کوتاه داستانی خود به نام 'روایتی از یک اندوه ' را ساخته و آخرین مستند خود به نام 'رابطه ' را در سال ۱۳۹۴ کارگردانی نموده است. عمده فیلم‌های او در رده مستندهای اجتماعی است و او در فیلم‌هایش بیشتر به موضوعاتی در رابطه با زنان و مشکلات زندگی آنان در ایران پرداخته است. اخانم جمشیدی‌مقدم با فیلم‌هایش در چندین جشنواره ملی و بین‌المللی شرکت کرده و مستند 'اثر انگشت ' او موفق به دریافت جوایزی از هفته فیلم فروغ، جشنواره زن و سینما و جشنواره موج و هفته فیلم دوبی شده است.

نگاه کارگردان

'سهم من این است' درباره فروغلتیدن و دچار شدن به روزمره‌گی است. ما خود را و رویاهایمان را از یاد می‌بریم تا افراد خانواده‌مان در آسایش زندگی کنند و شاید از یاد برده باشیم، که من هم از زندگی سهمی دارم...

درباره فیلم 'نادره '

Image caption نمایی از فیلم 'نادره'

نادره یک زن تاجیک در روستای کولاب در ولایت خَتلان تاجیکستان است . او هشت فرزند دارد و شوهرش را چندین سال پیش از دست داده است. خشنوده شکرووا ، فیلم‌ساز جوان تاجیک، در فیلم 'نادره' به سراغ نادره دولتوا رفته و تصویری از زندگی او را ثبت کرده است.

ویژگی فیلم 'نادره '

در فیلم 'نادره' علاوه بر نشان دادن حال‌و‌روز نادره و روزگار شیرین و تلخی که بر او رفته، به نقش آموزش در رشد زندگی اجتماعی زنان و دختران در تاجیکستان می‌پردازد. فیلم نگاهی گذرا به ساختار اجتماعی این روستا داشته و بیننده را با آداب و رسوم مردم این ناحیه آشنا می‌کند. این فیلم در سال ۲۰۱۳ در تاجیسکتان تصویربرداری شده و پس از آن در چند جشنواره بین‌المللی فیلم نیز به نمایش در‌آمده است.

درباره کارگردان

Image caption خوشنوده شکرووا، کارگردان

خوشنوده شکرووا متولد کولاب تاجیکستان در سال ۱۹۸۵ است. او پس از تحصیل در رشته روزنامه‌نگاری در دانشگاه ملی تاجیسکتان، به آمریکا رفته و در دانشگاه مونتانا در رشته رادیو تلویزیون تحصیل کرده است. وی سپس در مدرسه فیلم نیو در نیویورک در مقطع کارشناسی ارشد رشته مطالعات رسانه‌ای به تحصیل پرداخته است. او از این زمان رو به مستندسازی می‌آورد و به همراه هم‌کلاسی‌هایش به ساخت مستندهای کوتاه می‌پردازد. از فیلمهایی که او و هم‌کلاسی‌هایش در این دوران ساخته‌اند می‌توان به فیلم‌های 'گشت‌و‌گذار در آسمان بزرگ ' و 'مرگ ثبت شده ' اشاره کرد که در تلویزیون محلی مونتانا به‌نمایش در‌آمده‌اند. او به تازه‌گی به ساخت فیلم داستانی روی آورده و اولین فیلم کوتاه خود را با نام 'در یک لحظه ' نوشته و کارگردانی کرده است. خانم شکرووا همچنین مدتی هم به عنوان کارآموز و تدوین‌گر در موسسه نشنال جغرافی به کار اشتغال داشته است و تصویربردار و تدوین‌گر مستقل در پروژه‌های دیگر نیز بوده است. وی هم‌اکنون مشغول کار بر روی فیلم‌نامه اولین فیلم بلند خود است. این فیلم درباره یک ورزشکار زن تاجیک است که سعی دارد علی‌رغم مشکلات پیش رویش در این رشته موفق شود.

خلاصه فیلم‌های برنامه گذشته 'هدیه مادر ' ساخته محمد رنجبر و 'گل‌بدن ' ساخته محمد‌شفیع ضرغام

Image caption نمایی از فیلم 'هدیه مادر'

استخدام و آموزش ماموران پلیس‌ زن یکی از اولین اولویت‌های دولت‌ها و نهادهای کمک کننده به افغانستان بعد از سقوط طالبان بود. استدلال آن‌ها این بود که زنان و دختران افغان که روزانه با خشونت روبرو هستند در صورت حضور پلیس زن احتمالا بیشتر مایل خواهندبود تا این خشونت‌ها را گزارش کنند. البته استخدام نیروی پلیس زن به دلیل سنت‌های این جامعه به‌سختی ممکن بود و زنان هم تمایل زیادی به ورود به این قبیل شغل‌ها نشان نمی‌دادند و هنوز هم نشان نمی‌دهند . براساس آمارهای سازمان ملل متحد تنها دو درصد از نیروی پلیس افغانستان زن هستند. این‌ها کسانی هستند که با همه ناملایمات کنار آمده‌اند و حتی تا مقام فرماندهی برخی نواحی پلیس در کابل هم رسیده‌اند. رحیمه شخصیت اصلی فیلم 'هدیه مادر' یکی از این زنان است. یک زن پلیس که همه مصائب رایج یک زن افغان در تمام این سال‌ها را تحمل کرده است.

Image caption نمایی از فیلم 'گل‌بدن'

یک زن موتورسوار، یک معلم، یک ماما، یک پرستار قابل یا یک رهبر، گل‌بدن همه این خصوصیت‌ها و خیلی بیشترش را در خودش دارد و به عنوان یک پیشرو در همه کارهای روستای خودش مشارکت می‌کند. 'گل‌بدن' فیلمی است از محمدشفیع ضرغام درباره گل‌بدن خلیفه‌زاده که در جنگ‌های افغانستان برای دفاع از روستایش شرکت داشته و پس از فرونشستن آتش جنگ در بخش‌های مختلف اجتماعی از پزشکی، پرستاری و آموزش‌و‌پرورش در افغانستان کار می‌کند. به گفته خودش او یک‌بار از تلاش گروه طالبان برای قتلش جان سالم به در برده است.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

سارا

انتخاب این دو کار برای نمایش در هفته‌ای که گذشت بسیار عالی بود. درود به‌خاطر انتخاب عالی شما.

بهار

این دو فیلم بسیار تاثیرگذار بودند.

آشیل

فیلم گل‌بدن اصلا ساختار خوبی نداشت. برش‌های تند و گاه بی‌ربطی داشت. البته شاید قصه خوبی بود.

مصطفی

جالبترین قسمت فیلم 'هدیه مادر ' جایی بود که رحیمه دو کودک را به‌فرزندی گرفته بود و کلان می‌کرد. اول از ثواب زیادی می‌برد دوما عشقی که به فرزند خود داده بود فرزندش هم همان عشق را به او می‌داد که در فیلم نمایان بود 'گر افتاده ای دست افتاده گیر '

زمان پخش برنامه:

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۳:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران ( ۱۵:۳۰ و ۱۵:۰۰ برای فیلمهای نیمه بلند و بلند)

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc