دادگاه عالی لهستان درخواست برای استرداد پولانسکی به آمریکا را رد کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption پولانسکی در لهستان متولد و بزرگ شده است اما سال‌هاست که در فرانسه و سوئیس زندگی می‌کند.

دادگاه عالی لهستان درخواست وزارت دادگستری این کشور را برای استرداد رومن پولانسکی به آمریکا نپذیرفت.

این فیلمساز ۸۳ ساله لهستانی - فرانسوی از ۳۹ سال پیش به اتهام داشتن رابطه جنسی با دختری نوجوان در آمریکا تحت تعقیب است.

سال گذشته یک دادگاه محلی درخواست استرداد پولانسکی را رده کرده بود.

ژبیگنیو زیوبرو، وزیر دادگستری لهستان در ماه مه دوباره این پرونده را به جریان انداخت تا دادگاه عالی حکم قبلی را باطل کند.

او گفت که هدفش از بازگشایی پرونده "جلوگیری از سیاست یک بام و دو هوا" بوده تا کسی "فراتر از قانون" قرار نگیرد.

بازگشایی این پرونده باعث شد که پولانسکی سفرش به لهستان برای فیلمبرداری را لغو کند.

پولانسکی در لهستان متولد و بزرگ شده است، اما سال‌هاست که در فرانسه و سوئیس زندگی می‌کند. او به طور معمول به لهستان سفر می‌کند.

حق نشر عکس AP
Image caption هنگامی که پولانسکی (راست) به اتهام رابطه جنسی با فردی زیر سن قانونی متهم شد ۴۴ داشت

مقامات قضایی آمریکا رومن پولانسکی را متهم می‌کنند که در سال ۱۹۷۷ در جریان یک مهمانی شبانه در ویلای جک نیکلسون، هنرپیشه نامی هالیوود، از دختری ۱۳ ساله به نام سامانتا گایمر سوءاستفاده جنسی کرده است. این عمل طبق قوانین ایالت کالیفرنیا "تجاوز به فرد زیر سن قانونی" به شمار می‌آید.

رومن پولانسکی در ۱۵ آوریل ۱۹۷۷ با شکایت والدین خانم گایمر دستگیر شد. او در دادگاه به جرم خود اقرار کرد و به سه ماه زندان محکوم شد. اما پس از ۴۲ روز با سپردن وثیقه آزاد شد و سپس بدون اجازه مقامات قضایی در ۳۱ ژانویه ۱۹۷۸ به فرانسه پرواز کرد.

پولانسکی در اروپا به ساختن فیلم ادامه داد و برای کارگردانی فیلم‌های خود به کشورهای گوناگون سفر می‌کرد، اما در طول نزدیک به چهار دهه هرگز به آمریکا قدم نگذاشت.

دو سال پیش سامانتا گایمر داستان زندگی خود را در کتابی با عنوان "آن دختر: زندگی در سایه رومن پولانسکی" منتشر کرد و به شرح ماجرا پرداخت.

رومن پولانسکی که یکی از مطرح‌ترین سینماگران زنده جهان است، آثاری چون چاقو در آب، بچه رزمری، چاینا تاون و پیانیست را در کارنامه هنری خود دارد.

او در سال ۲۰۰۳ برای کارگردانی فیلم پیانیست برنده جایزه اسکار شد، اما از آنجا که نمی‌توانست وارد آمریکا شود، نتوانست جایزه اسکار خود را شخصا دریافت کند.