لوک خوش‌شانس؛ هفتاد سالگی مردی که سریع‌تر از سایه‌اش هفت‌تیر می‌کشد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
هفتاد سالگی لوک خوش شانس

هفتاد سال از آغاز ماجراهای لوک خوش‌‎شانس یا همان مردی که سریع‌تر از سایه‌اش هفت‌تیر می‌کشد، می‌گذرد.

ماجراهای گاوچرانی که در غرب وحشی عدالت برقرار می‌کرد، نخستین بار در سال ۱۹۴۶ در مجله بلژیکی-فرانسوی اسپیرو ( Spirou) به چاپ رسید. در طی دهه‌های بعد علاوه بر اینکه کتاب‌های مصور لوک خوش‌شانس به چندین زبان ترجمه شدند، ماجراهای او در سریال‌های تلویزونی کودکان گرفته تا بازی‌های کامپیوتری، بازگو شدند.

بیشتر مخاطبان ایرانی، ماجراهای لوک خوش شانس با صدای منوچهر والی‌زاده می‌شناسند. اما، برای نسلی قدیمی‌تر از مخاطبان ایرانی که دنبال‌کننده ماجراجویی‌های این قهرمان و اسبش جالی جامپر بودند، احتمالا او را با نام لوک بی‌باک یا همان لاکی لوک به یاد دارند.

موریس دوبور٬ خالق بلژیکی مجموعه لوک خوش شانس که طرح گرافیک بود، قصد داشت در پاسخ به وسترن‌های پر زد و برخورد هالیوود، یک وسترن اروپایی با زبانی منتقدانه و سرگرم‌کننده به چاپ برساند.

پس از انتشار ۱۸ جلد از این مجموعه، رنه گوسینی، نویسنده فرانسوی، از جلد نوزدهم مجموعه به گروه خالقان این اثر پیوست تا دوران طلایی گاوچرانی که غروب‌ها به سوی آفتاب اسب‌سواری می‌کرد، شکل بگیرد.

حق نشر عکس Lucky Comics 2016
Image caption اولین نسخه از مجموعه کتب مصور لوک خوش‌شانس ۷ دسامبر سال ۱۹۴۶ به چاپ رسید

پس از مرگ گوسینی در سال ۲۰۰۲، موریس برای مدتی به تنهایی سرپرستی نوشتن و طراحی داستان‌ها را بر عهده گرفت. اما، بعدها هم‌کاری نویسندگان و طراحان متعدد در خلق اثر باعث شد این مجموعه مصور یگانگی داستانی خود را از دست بدهد و رفته‌ رفته در سال‌های بعد از محبوبیت آن کاسته شد.

حالا ۷۰ سال پس از آنکه نام لوک خوش‌شانس برای اولین بار به گوش مخاطبان رسید، ماجراهای لوک خوش‌شانس در هشتاد و چهارمین کتاب مصور این مجموعه با عنوان "مردی که لوک خوش‌شانس را کشت" ادامه پیدا خواهد کرد.

به همین مناسبت در برنامه تماشای این هفته هم گزارشی درباره لوک خوش‌شانس پخش خواهد شد که در آن از جمله با یکی از طراحان تازهترین نسخه این داستان مصاحبه شده است. برنامه تماشا را می توانید یک‌شنبه ساعت ۲۰:۳۰ (به وقت تهران) از تلویزیون فارسی بیبیسی ببینید.

حق نشر عکس Lucky Comics 2016
Image caption برادران دالتون (آورل، ویلیام، جک و جو)، دشمن‌های همیشگی لوک خوش‌شانس
حق نشر عکس Lucky Comics 2016
Image caption جالی جامپر، "باهوش‌ترین اسب دنیا"، یکی از شخصیت‌های مهم این مجموعه است
حق نشر عکس Lucky Comics 2016
Image caption جو، سگ با وفی اما بی استعدادی که لوک خوش‌شانس را همراهی می‌کرد
حق نشر عکس Lucky Comics 2016
Image caption هرچند که داستان مجموعه در زمان جنگ داخلی آمریکا اتفاق می‌افتد، اما سیاه‌پوست‌ها نقشی در ماجراجویی‌های لوک خوش‌شانس نداشتند
حق نشر عکس Lucky Comics 2016
Image caption لوک خوش‌شانس که در جلدهای اول مجموعه مدام سیگار بر لب داشت، این روزها کاه در دهان می‌گیرد
حق نشر عکس Lucky Comics 2016

موضوعات مرتبط