'یک دو یک' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'یک دو یک' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'یک دو یک' ساخته مانیا اکبری به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

روابط اجتماعی آدم‌ها، روابط پیچیده‌ای است که قابل الگو‌برداری نیست، اما همیشه و در هر حالتی شانس انتخاب دیگر داشتن، برای زن یا مرد گاه باعث ایجاد مثلث‌های مختلفی حول محور یک رابطه می‌شود. مانیا اکبری فیلم‌ساز، در سومین فیلم بلندش 'یک دو یک' که در سال ۱۳۹۰ در ایران ساخته، به سراغ تصویر کردن یک وضعیت انسانی در مناسبات عاشقانه رفته است. او قصد دارد از این طریق قصه زنی زخم‌خورده را بگوید که در مسیر انتخاب دیگری قرار گرفته است. 'یک دو یک' بعد از 'بیست انگشت ' و 'ده به‌اضافه چهار ' سومین فیلم بلند او در مقام نویسنده و کارگردان است.

Image caption نمایی از فیلم 'یک دو یک'

ویژگی فیلم

'یک دو یک' فیلمی متفاوت با ساخته‌های پیشین فیلم‌ساز به لحاظ روایت‌گری و استفاده از بازیگران حرفه‌ای و فیلمنامه است، اما در همان سبک‌و‌سیاق سابق در هفت سکانس و با نماهای اغلب ثابت دوربین گرفته شده است. به نظر می‌رسد خانم اکبری در این فیلم تجربه جدیدی کرده و مسیر فیلم‌سازی خود را از ساختار‌های مستند‌گونه داستانی به قصه‌گویی صرف تغییر سبک داده است.

درباره کارگردان

Image caption مانیا اکبری، کارگردان

مانیا اکبری متولد ۱۳۵۳ در تهران است. وی کار هنری‌اش را با نقاشی آغاز کرده است . او اولین بار با حضور در فیلم 'ده' عباس کیارستمی اسمش به عنوان بازیگر بر سر زبانها افتاد. سپس به ارائه آثارش در قالب ویدئو آرت پرداخت و پس از آن با ساخت فیلم‌های سینمایی متفاوتی هم چون 'بیست انگشت' ، ' ده به اضافه چهار' و 'یک دو یک' خودش را به عنوان یک فیلم‌ساز متفاوت در این حرفه مطرح کرد . فیلم‌های او در بسیاری از جشنواره‌های بین المللی معتبر دنیا به نمایش در آمده‌اند و برای وی جوایزی هم به همراه آورده‌اند. وی هم اکنون در لندن کار و زندگی می‌کند. از وی قبلتر فیلم '۳۰ دقیقه مانده به ۶ صبح' در آپارات به نمایش در آمده است.

نگاه کارگردان

داستان تو را پیش نمی‌برد بل‌که این انسان‌های مجسمه‌وار هستند که تک‌به‌تک با صدای بلند با خودشان گفتگو می‌کنند، با صورتک‌هایی کژ و کوژ و صداهایی که دور و نزدیک می‌شود.

آدم‌ها هر کدام خودشان را به نمایش می‌گذارند برای آن‌چه که نیستند . رنگ ، فرم ، کلمه ، در خدمت یک وهم ناشناخته است، برای پس زدن روایت و تصویر کشیدن مفهومی بین رویا و واقعیت تا مرزی که تو گم می‌شوی.

این فضا چه نرم و آرام تو را پس می‌زند و آرام ، آرام تو را باز می‌خواند . خشونت به دورترها می‌گریزد تا که شاید عشق عاملی شود جهت تغییر و نجات آدم‌هایی مجسمه‌وار در فضاهایی بسته.

شاید هم این یک رویا و وهم بشر معاصر است که خفه می‌شود، در آن کادرهای بسته‌ای که از جهان خود ساخته است.

درباره کارشناسان برنامه

Image caption محمد عبدی، منتقد هنری

محمد عبدی منتقد فیلم متولد ۱۳۵۳ در تهران و مقیم بریتانیا است. فعالیت حرفه‌ای را با نوشتن نقد و مطالب سینمایی از سال ۱۳۶۹ شروع کرده است. وی از آن سال به عنوان منتقد سینمایی و هنری با بسیاری از نشریه‌ها و رسانه‌های ایران و خارج از ایران همکاری داشته است و در اواخر دهه هفتاد سردبیر مجله 'هنر هفتم' بوده است. از وی تاکنون بیش از هشت کتاب در زمینه فیلم، نقد فیلم و گفتگو با سینماگران و هنرمندان به چاپ رسیده است.

Image caption داریوش برادری، روان‌درمان‌گر

داریوش برادری، روان‌درمان‌گر آزاد ساکن آلمان، متولد ۱۳۴۱ در ایران و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد روانشاسی از دانشگاه گوته شهر فرانکفورت است. از وی مقالات متعدد و کتبی در زمینه روانشناسی و نقد فیلم به فارسی به چاپ رسیده است که «از بحران مدرنیت تا رقص عاشقان و عارفان زمینی» از این جمله است.

گفتگوی آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات

گفتگوی برنامه آپارات درباره فیلم 'یک دو یک' با مانیا اکبری، کارگردان فیلم، محمد عبدی منتقد فیلم و داریوش برادری روان‌درمان‌گر را اینجا تماشا کنید.

زمان پخش برنامه:

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۳:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران ( ۱۵:۳۰ و ۱۵:۰۰ برای فیلمهای نیمه بلند و بلند)

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات:https://www.facebook.com/aparatonbbc