باب دیلن: احساسم برای گرفتن جایزه نوبل در کلام نمی‌گنجد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption باب دیلن

باب دیلن٬ خواننده-ترانه‌سرا آمریکایی و برنده نوبل ادبیات امسال در پیامی که در مراسم اهدای جوایز نوبل خوانده شد٬ گفت که احساسش برای گرفتن این جایزه "در کلام نمی‌گنجد".

او از پیش گفته بود که به علت تعهدات دیگری که دارد در این مراسم که شنبه شب (۱۰ دسامبر)‌در استکهلم٬ پایتخت سوئد برگزار شد شرکت نخواهد کرد.

دیلن در این پیام که توسط آزیتا راجی٬ سفیر ایرانی تبار آمریکا در سوئد خواند شده، شانس برنده شدنش برای این جایزه را با "ایستادن بر روی ماه" مقایسه کرد.

در بخشی از این پیام آمده است که او از کودکی آثار برندگان دیگر این جایزه مانند جورج برنارد شاو٬ توماس مان٬ ارنست همینگوی و پرل باک را خوانده و اکنون احساسش از این که به این جمع پیوسته در "کلام نمی‌گنجد".

او گفت که انتخاب شدنش برای این جایزه "غافلگیر کننده" بود چون خود را ترانه‌سرا می‌داند تا نویسنده کتاب یا شاعری که آثارشان در "مدارس تدریس می‌شود و در کتابخانه‌های سراسر جهان نگهداری می‌شود".

در این پیام آمده "حتی یک بار هم از خودم نپرسیدم که آیا ترانه‌های من ادبیات است" تا اینکه مسئولان نوبل با این جایزه "پاسخ شگفت‌انگیزی" به این سوال دادند.

او گفت شاید شکسپیر٬ "چهره بزرگ ادبیات" هم خود را صرفا نمایشنامه‌نویس می‌دانست.

"کلام او برای روی صحنه بود و برای گفته شدن و نه خواندن."

در مراسم شنبه شب٬ پتی اسمیت٬ خواننده آمریکایی و از دوستان باب دیلن به نمایندگی از او مدال نوبل را دریافت کرد.

اسمیت در مراسم که با حضور خانواده سلطنتی سوئد برگزار ‌شد٬ یکی از آهنگ‌های دیلن را اجرا کرد٬ اما در میانه آهنگ٬ بخشی از شعر آن را فراموش کرد و با عذرخواهی گفت که "هول شده" است.

انتخاب باب دیلن برای جایزه نوبل ادبیات امسال واکنش‌های زیادی به دنبال داشت. او نخستین خواننده-ترانه‌سرایی که برنده این جایزه شده است.

دبیر آکادمی نوبل پس از اعلام نام برنده جایزه ادبیات امسال، باب دیلن را "شاعری بزرگ" توصیف کرد و گفت: "او ۵۴ سال است که مداوما خود را بازآفریده و هویت نوینی خلق کرده است."

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط