'زندگی' و 'به اصفهان با علی' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'زندگی' و 'به اصفهان با علی' در آپارات

این هفته در آپارات دو فیلم 'زندگی' ساخته علا محسنی و 'به اصفهان با علی' ساخته فرزاد مزروعی به‌نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم'زندگی'

Image caption نمایی از فیلم'زندگی'

'ممنوع‌الکار شدن ' عبارتی است که در سال‌های اخیر در ایران زیاد به‌گوش می‌رسد اما‌ رواج‌اش به بعد از سال ۱۳۵۷بر‌می‌گردد. روزهایی که به دلایل مختلف، به خیلی از افراد اجازه داده نمی‌شد که در مشاغلی که داشتند، ادامه کار دهند. نصرت کریمی انیماتور، مجسمه ساز، بازیگر، صدا پیشه، گریمور و بیشتر از همه اینها فیلمساز شناخته شده پیش از انقلاب، یکی از این افراد است که به دلیل آثارش، از فیلمسازی و بقیه کارهای هنری محروم و حدود سی و هفت هشت سال است که خانه‌نشین شده، اما صد‌البته هنرش خانه‌نشین نشده است. او یکی از پیشروان سینمای اجتماعی در ایران است. او را بیشتر برای ساخت و بازی در فیلم‌هایی مثل 'درشکه‌چی ' و 'محلل ' که نمایش‌اش در زمان خودش واکنش تند محافل دینی را به دنبال داشت و بعد از انقلاب هم یکی از دلایل اصلی فشارها بر او بود، می‌شناسند. فیلم 'زندگی ' مروری بر زندگی این هنرمند است.

ویژگی فیلم

'زندگی' ساخته علا محسنی درباره بخشی از زندگی نصرت کریمی ، فیلمساز، بازیگر و مجسمه ساز برجسته ایرانی به روایت خودش است. یک مستند سرگرم‌کننده که اطلاعات خوبی را از یک هنرمند در یک قالب و ساختار مناسب عرضه می‌کند. فیلم با تدوین و ترکیب انیمیشن 'زندگی ' اثر نصرت کریمی و زندگی خود هنرمند

وجه تمثیلی این انیمیشن و زندگی او را به نمایش گذاشته است.

درباره کارگردان

Image caption علاء محسنی، مستندساز

علاء محسنی، مستندساز متولد ۱۳۵۱ تهران و سازنده‌ مستندهای 'زندگی '، 'شهر من پیتزا '، 'همه‌دانا '، 'کی می‌رسد باران؟ '، 'کیوسک، قصه نسل سوخته ' و 'آزادی‌های یواشکی '‌ است.

او دانش‌آموخته انجمن سینمای جوانان ایران و کارگاه‌های فیلم‌سازی عباس کیارستمی و بی‌‌بی‌سی در ایران است. آقای محسنی از سال ۱۳۸۹ به آمریکا مهاجرت کرده و تحصیلات خود را تا کارشناسی‌ارشد سینما در کالیفرنیا ادامه داده است.

'زندگی ' اولین فیلم مستند اوست که در سال ۱۳۸۳ از زندگی نصرت کریمی یکی از پیشگامان سینمای ایران ساخته است.

شناسنامه فیلم

طرح، کارگردانی و تدوین‌: علاء محسنی

تصویر: محمود مجیب

صدا: جهانشاه بختیار

دستیارکارگردان و برنامه ریز: سام ارجمندى

مدیر صحنه: شراگیم زند

تهیه‌کنندگان: علاء محسنی، مصطفی عزیزی

فرمت: بتاکم، محصول ۱۳۸۳

خلاصه فیلم

'زندگی ' مستند کوتاهی ا‌ست از زندگی نصرت کریمی، گریمور، طراح، بازیگر، نویسنده، کارگردان، مجسمه ساز، صداپیشه‌ و از پیشگامان سینمای انیمیشن ایران. او که بعد از انقلاب اسلامی از تمامی فعالیت‌های هنری منع شده بود به پرورش کاکتوس و مجسمه‌سازی در داخل خانه رو آورد.

نگاه کارگردان

این فیلم - به تعبیر جوانان امروزی - خیلی 'یک‌هویی 'ساخته شد. آن زمان در شرکت فیلمسازی 'کلک خیال ' مشغول ساخت آگهی‌های تلویزیونی و مستند‌های صنعتی بودم و در کنارش تئاتر هم کار می‌کردم ولی اصلا شرایط فیلم ساختن نداشتم. ضمن این‌که هنوز وارد دنیای دیجیتال هم نشده بودیم و فیلم‌سازی بسیار پرهزینه بود و یا حداقل من از عهده‌‌ مخارجش بر نمی‌آمدم. تا این‌که قرار شد ویدئوی مراسم بزرگ‌داشت نصرت کریمی توسط آسیفا (انجمن سازندگان انیمیشن ایران) را در شرکت تدوین کنم. نسخه‌ی نادیده‌ و نایابی از انیمیشن 'زندگی ' ساخته‌ نصرت کریمی هم در این مراسم به نمایش درآمد که فوق‌العاده بود. یکی از اولین‌ انیمیشن‌های ایرانی، با طرح و نقش‌هایی برساخته از مینیاتور و همراهی موسیقی سنتی، که بدون کلام و به صورت استعاری سرگذشت پر فراز و نشیب یک گُل را از بدو تولد تا مرگ تعریف می‌کرد، که به نظرم خود ِ نصرت کریمی بود، که در سال ۱۳۴۴ انگار ناخودآگاه داشت همه زندگی‌اش را از پیش روایت می‌کرد. در هنگام تدوین، بخش‌هایی از این انیمیشن را به ویدئوی مراسم بزرگ‌داشت، مونتاژ موازی کردم که بسیار مورد توجه دوستان و از جمله خود آقای کریمی قرار گرفت، و همین شد که به اصرار و تشویق دوست عزیزم مهرداد شیخان و قبول هزینه‌های تصویربرداری و تدوین از طرف مدیر شرکت یعنی مصطفی عزیزی، مستندی با همین ایده‌ی اولیه و هم‌نام با آن انیمیشن یعنی 'زندگی ' ساخته شد. فیلم کوتاهی که اگرچه مرا عملا وارد دنیای مستندسازی کرد ولی مثل موضوعش با ممنوعیت پخش روبه‌رو شد و هرگز در هیچ کجا اجازه نمایش به آن داده نشد، با این استدلال که 'خود نصرت کریمی در فیلم می‌گوید من بعد از انقلاب 'ممنوع‌ الکار ' و 'ممنوع‌ الپخش ' شدم پس دیگر جایی برای دادن مجوز باقی نمی‌ماند! ' بله او گفت - و در فیلم هم هست- که چطور یک‌شبه نه فقط از همه‌ فعالیت‌های هنری بلکه از تمامی حقوق شهروندی محروم شد، و همچنین تعریف کرد - و به خواست خودش در فیلم نیامد - که به دلیل فیلم 'محلل ' محکوم به اعدام هم شد و در نهایت و در واپسین لحظات ِکُشنده‌ی انتظار توسط قاضی محمدمهدی گیلانی بخشوده شد. (نصرت کریمی جریان را این‌طور تعریف کرد که گیلانی به روال معمول فهرست اعدامی‌های ِهربار را با 'امام ' مرور می‌کرده، به او که رسیده گفته که 'ایشان مهدورالدم است ولی محارب نیست ' و 'آقا ' جواب داده: 'اعدام، نه '، و این‌طوری شده که از طناب دار رسته و بعد هم با دادن تعهد که دیگر بر ضد اسلام و مسلمین فیلم نسازد از بند جسته است.)

این‌جا دوست دارم یادی کنم از سینماگر فقید عباس کیارستمی، که در اولین ورک‌شاپ او در ایران با موضوع فرش، که در سعدآباد تهران برگزار می‌شد، این فیلم را دادم که ببیند و او خاطره‌ای تعریف کرد که به نظرم خیلی جالب آمد، گفت 'نصرت کریمی حق بزرگی به گردن من (یعنی کیارستمی) دارد، چون سال‌ها پیش که همه در کانون پرورش فکری کار می‌کردیم و من فقط چند فیلم تبلیغاتی و کوتاه ساخته بودم، اصرار و تشویق او باعث شد که من به سمت فیلم بلند بروم و در واقع اعتماد به نفس ساخت فیلم بلند پیدا کنم و از این لحاظ همیشه ازش ممنون هستم. '

نصرت کریمی همچنان در تهران و در میان کاکتوس‌ها و مجسمه‌هایش زندگی می‌کند و شب یلدای امسال تولد نود و دو سالگی‌اش را جشن خواهد گرفت. شب یلدایی که برای او بسیار طولانی شده چون فقط سی و هشت سال ناقابل‌اش را در ممنوعیت هنری و اجتماعی سپری کرده است.

درباره فیلم 'به اصفهان با علی'

Image caption نمایی از فیلم 'به اصفهان با علی'

'به اصفهان با علی' درباره علی شریعتی معلمی بازنشسته است که در ایام بازنشستگی به حرفه راهنمایی گردش‌گرهای خارجی در اصفهان مشغول است. او هر روز با دوچرخه‌اش به میدان نقش‌جهان می‌رود و به روش خاص خودش سعی می‌کند از بین گردشگرهای خارجی مشتری پیدا کند.

ویژگی فیلم

'به اصفهان با علی' فیلمی است که ویژه‌گی عمده‌اش تمرکز داشتن بر روی یک شخصیت خاص و انرژیک است. شخصیتی پرکار و باهوش که محبوب گردشگران خارجی است. فیلم با علی به درون خانه‌اش می‌رود و نوع زندگی ساده او و گوشه‌ای از رابطه‌اش با همسرش را به تصویر می‌کشد.

درباره ی کارگردان

Image caption فرزاد مزروعی، کارگردان

فرزاد مزروعی متولد ۱۳۶۱ در اصفهان است. در دانشگاه به تحصیل ادبیات زبان انگلیسی پرداخت و سپس برای تحصیل در رشته فیلم‌سازی و سینما راهی لندن شد. وی در سال ۱۳۹۲ در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه لندن فارغ التحصیل شده و در حال حاضر به تحصیل و تحقیق در عرصه رسانه و ارتباطات مشغول است. از دیگر مستندهای کوتاه ساخته ی او می‌توان به 'اولیگارش روس در لندن ' که از شبکه ان تی وی روسیه پخش شده و 'خوراک پای و پایان مارماهی‌ها ' که برای رسانه دانشجویی 'شرق لندن ' تهیه شده،اشاره کرد.

نگاه کارگردان

وقتی برای تحصیل به دانشگاه لندن رفتم، مدام با نگاه کنجکاو همکلاسی‌هایم روبرو می‌شدم که درباره ایران از من می‌پرسیدند و درباره ذهنیتی صحبت می‌کردند که از ایران و به‌واسطه تصویری که رسانه‌های کلان از ایران ترسیم می‌کردند، برای‌شان شکل گرفته بود. تصمیم گرفتم به عنوان یکی از فیلم‌های دوران دانشجویی‌ام مستندی کوتاه در ایران تهیه کنم که به زندگی معمول مردم در جامعه ایران بپردازد و بدون تکلف و با سادگی تمام روایت‌گر وجهه انسانی زندگی در ایران و نمایش‌گر تعاملات مردم با هم و صمیمیت موجود در آن باشد تا این روایت ساده را در برابر ذهنیت منفی و بعضا ترس آنها از ایران قرار دهم و با نشان دادن فیلم به همکلاسی‌هایم به آنها بگویم که زندگی مردم معمولی در ایران هم مثل هر کجای دیگر دنیا است. قالب یک مستند مشاهده‌گر را در ذهن داشتم و فیلم سرانجام روایت فراز و نشیبهای جذاب زندگی علی شد. من به شکلی کاملا تصادفی در میدان نقش جهان با وی برخورد کردم و در بستر جالبی از تعاملات وی با همسرش و نیز گردشگرهای غربی که به اصفهان سفر کرده بودند. فیلم پس از تنها یک روز تصویربرداری به دلیل مشکلاتی که از سوی برخی نهادها ایجاد شد، متوقف شد و به سختی تکمیل شد ولی پس از اکران در دانشگاه لندن با استقبال از سوی مخاطبین روبرو شد و پس از آن در چند جشنواره‌های مختلف از جمله بخش مسابقه ملی جشنواره سینما-حقیقت و همچنین جشنواره فیلم‌های ایرانی در لندن و جشنواره فیلم‌های فرهنگی اینترکالچرال سیدنی به‌نمایش عمومی در‌آمد. به تعبیر یکی از دوستان سینمایی‌نویس "به همین راحتی می‌توان فیلمی ساخت درباره‌ شخصیتی که اتفاقاً مشهور هم نیست اما به اندازه‌ کافی برای مخاطب جذاب است."

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۳:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران ( ۱۵:۳۰ و ۱۵:۰۰ برای فیلمهای نیمه بلند و بلند)

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer