مساله کشمیر؛ پاکستان به ممنوعیت نمایش فیلم‌های بالیوود پایان داد

فیلم‌های بالیوود حق نشر عکس Rafiq Maqbool
Image caption فیلم های هندی و بازیگرانی چون دیپیکا پادوکن شهرت فراوانی در پاکستان دارند

سینما‌های اصلی پاکستان با پایان ممنوعیت نمایش فیلم‌های "بالیوود" موافقت کرده‌اند و قرار است از روز دوشنبه ۲۹ قوس/ آذر، نمایش این فیلم‌ها دوباره آغاز شود.

توقف اکران فیلم‌های هندی در پاکستان پس از آن روی داد که تنش‌ها در کشمیر، منطقه مورد مناقشه بین هند و پاکستان در ماه سپتامبر بالا گرفت.

تصمیم توقف نمایش فیلم‌های بالیوود در پاکستان از سوی سینما‌های بزرگ و اصلی این کشور، یک تصمیم صنفی و واکنش به تصمیم گروهی از فیلم‌سازان هندی و انجمن صنفی تهیه کنندگان سینمایی هند بود.

+ سینماهای پاکستان فیلم‌های هندی را تحریم کردند

بعد از بالا گرفتن تنش‌ها میان دو کشور، گروهی از فیلم‌سازان هندی و انجمن صنفی تهیه‌کنندگان سینمایی هند اعلام کردند استفاده از بازیگران پاکستانی در بالیوود ممنوع است.

محصولات سینمای بالیوود در پاکستان طرفداران زیادی دارد.

حق نشر عکس Jameel Shah
Image caption کاترینا کیف، هنرمند معروف بالیوود

منطقه کشمیر عامل مهمی در بروز تنش‌ها میان هند و پاکستان بوده و دو کشور به دلیل اختلاف بر سر این منطقه وارد جنگ شده‌اند.

روابط بین هند و پاکستان از ماه سپتامبر پس از مرگبارترین حمله پیکارجویان به یک پایگاه ارتش هند در کشمیر، طی سال‌های اخیر بدتر شد. هند پاکستان را به این حمله متهم کرده، ادعایی که از سوی پاکستان رد شده است.

گزارش شده است که ممنوعیت خود خوانده سینماهای پاکستان باعث از دست دادن درآمد قابل توجهی برای این سینماها شده است.

چرا بحران کشمیر خطرناک است؟

هر دو کشور هند و پاکستان مدعی حاکمیت کامل بر کشمیر که اکثریت جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند، هستند اما هر کدام از این دو کشور تنها کنترل بخشی از این منطقه را در اختیار دارند.

اختلافات مرزی بین دو کشور بیش از شش دهه است که ادامه دارد و از سه جنگی که بین این دو کشور رقیب دارای توانایی هسته‌ای بروز کرده، دو مورد بر سر کشمیر بوده است.

با بروز هر رویارویی در کشمیر، بسیاری از مردم می‌ترسند که این امر در نهایت به یک درگیری عمده شدید میان دو کشور مسلح به سلاح اتمی بیانجامد.

اما بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که هنوز هم بعید است که اتفاقی بیافتد و به احتمال زیاد درگیری‌های پراکنده و قدرت‌نمایی دیپلماتیک ادامه خواهد داشت.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط