'محاکمه' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'محاکمه' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'محاکمه' ساخته مسلم منصوری به‌نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

Image caption درباره فیلم 'محاکمه'

در بیست کیلومتری تهران روستایی به نام خسرو وجود دارد که بیشتر اهالی‌اش کارگرهای کوره‌های آجرپزی بودند. بیش از بیست سال پیش در این روستا علی متینی، یکی از کارگرهای آجرپزی علاقه‌مند به فیلم‌سازی، در اوقات فراغتش اهالی ده را جمع می‌کرد و با حضور آن‌ها فیلم‌های هشت میلی‌متری می‌ساخت. فیلم‌هایی داستانی و پر‌حادثه که بازیگران‌اش خود کارگرهای کوره پزخانه و خانواده های‌شان بودند. ظرف یک دوره ده ساله آقای متینی هجده فیلم هشت میلی‌متری ساخت اما او در سال ۱۳۷۲ به خاطر ساختن همین فیلم‌های هشت میلمیتری، دستگیر شد و چند ماه بعد با دادن تعهد مبنی براین که دیگر فیلم نسازد آزاد شد. روستایی‌ها هم تعهد دادند که دیگر با فیلم‌سازان همکاری نکنند. با این وجود چند سال بعد از این ماجرا مسلم منصوری مستند ساز، به این روستا رفت تا فیلمی درباره این فیلم‌ساز آماتور و شیوه کارش بسازد و روستایی‌ها هم با او در ساخت فیلم‌اش همکاری کردند. 'محاکمه'محصول سال۱۳۸۰، فیلمی است که به این موضوع می‌پردازد.

ویژگی فیلم

'محاکمه' یک بازسازی از یک نوع زندگی منحصر‌به‌فرد در روستایی است که سینما برای مردمانش معنی دیگری دارد. سینمایی که برای آنها شور و هیجان و انرژی می‌آورد . از سرنوشت و سرانجام و این‌روزهای علی متینی خبری در دست نیست اما می‌دانیم که حسین سبزیان دستیار او در این فیلم، که شهرت‌اش را با فیلم 'کلوز‌آپ ' عباس کیارستمی به دست آورد، چند سال پیش از دنیا رفت. آن‌چه که وجه تمایز این فیلم به شمار می‌آید، موضوع جذاب و شخصیت‌های دوست داشتنی آن در یک فضای کاملا واقعی اما کاملا دور ذهن و عجیب است. روزگاری در اردوگاه‌های ایدئولوژیک سیاسی و مذهبی از هنر مردمی صحبت می‌شد، شاید کاری که علی متینی و دوستان‌اش انجام می‌دادند، اشاره مستقیم و عملی به یکی از این تعریف‌ها از هنر مردمی است.

درباره کارگردان

Image caption مسلم منصوری، فیلم‌ساز

مسلم منصوری، فیلم‌ساز ایرانی‌الاصل مقیم امریکا متولد ۱۳۴۲سال در سنگسر ایران است. او درابتدای دهه هفتاد با نشر مقالات سینمایی و انتشار کتاب 'سینما و ادبیات ' کارش را در این حوزه شروع کرد. او از سال ۱۳۷۳ به مدت چهار سال چند فیلم مستند درباره زندگی مردم در ایران به صورت دیجیتالی ساخت. از دیگر فیلم‌های او که در جشنواره‌های بین‌المللی به‌نمایش درآمده و سازنده آن را صاحب جوایزی هم کرده‌اند، می‌توان به فیلمهای زیر اشاره کرد: 'اتوپیا '، 'سنگ قبر ' و 'نمای نزدیک، نمای دور '. آخرین ساخته او 'نسل عصیان ' نام دارد که در سال ۲۰۱۳ ساخته شده است. از او قبل‌تر فیلمی درباره احمدشاملو در آپارات به‌نمایش در‌آمده بود.

خلاصه فیلم‌های هفته گذشته

'زندگی ' ساخته علا محسنی

Image caption 'زندگی' ساخته علا محسنی

نصرت کریمی انیماتور، مجسمه ساز، بازیگر، صداپیشه، گریمور و سینماگر شناخته شده پیش از انقلاب، یکی افرادی است که به دلیل آثارش، پس از انقلاب از فیلم‌سازی و بقیه کارهای هنری محروم و حدود سی و هشت سال است که خانه‌نشین شده است.

او را بیشتر برای ساخت و بازی در فیلم‌هایی مثل 'درشکه‌چی ' و 'محلل ' که نمایش‌اش در زمان خودش واکنش تند محافل دینی را به دنبال داشت و بعد از انقلاب هم یکی از دلایل اصلی فشارها بر او بود، می‌شناسند. فیلم 'زندگی ' مروری بر زندگی این هنرمند است.

'به اصفهان با علی ' ساخته فرزاد مزروعی

Image caption 'به اصفهان با علی' ساخته فرزاد مزروعی

علی معلمی بازنشسته است که در ایام بازنشسته‌گی به حرفه راهنمایی گردشگرهای خارجی در اصفهان روی آورده است. او هر روز با دوچرخه‌اش به میدان نقش‌جهان اصفهان می‌رود و به روش خاص خودش سعی می‌کند از بین گردشگرهای خارجی مشتری پیدا کند.

نظرات بینندگان درباره فیلم‌های هفته گذشته

ژاله

فیلم زندگی نصرت کریمی را دیدم ومتاسف شدم که چنین افرادی با چنین پیشینه‌ای اجازه کار ندارند.

علی

فيلم زندگی نصرت کریمی تاسف بار اما بسيار جذاب بود. دو قسمت آن برایم بسيار متفاوت بود: اول انيميشن 'زندگي ' آقای کریمی و دوم پایان فیلم.

مهدی

مستندی که برای آقای کریمی ساخته شده بود، بسیار کوتاه و خیلی خلاصه بود، ولی جالب بود، اصلاً به بیوگرافی کاری ایشان هیچ اشاره‌ای نشد و در مورد زندگی ایشان هم جرئیات عنوان نشد، مثلاً معلوم نشد ایشان در ایران هستند یا خارج از کشور. فیلمی که از طریق تلویزیون اتاق ایشان دیدیم بسیار قدیمی بود، مثلاً مرحوم کیارستمی در سلامت کامل بودند و جوان تر از زمان فوت بودند یا آقای مرادی کرمانی که خیلی جوان بودند، صحبت‌های آقای کریمی هم خیلی شبیه گپ و گفت معمولی بود. فکر کنم ایشان حداقل در مورد سریال دائی جان ناپلئون و یا در مورد فیلم‌هایی که بازی کردند، خیلی صحبت‌ها داشته باشند.

امیر

نصرت کریمی از همه هنرمندان سینما یک سر‌و‌گردن بالاتر است. حیف که این مرد دیده نشد و در عوض هوچی‌ها مطرح هستند. او در کارگردانی و هنرپیشه‌گی و ساخت عروسک و گریم و ساخت بهترین فیلم یگانه است.

هانی

امیدوارم آقای کریمی زنده باشند. ايشان هنرمند خلاقی هستند و به دور از چشم تنگ‌نظران هميشه خالق هنر هستند، حتى با پرورش كاكتوس.

محسن

افسوس که چنین گوهر گران‌بهایی باید در کنج عزلت و خلوت باشد و در عوض آدم‌های فرصت‌طلبی به اسم هنر اسم‌شان بشود هنرمند. این دلیل دارد چون کسانی که به ایشان می‌گویند: 'نه ' هیچ چیزی از هنر نمی‌دانند. زهی تاسف از این روزگار جهل

Your contact details
Disclaimer