'تابوشکنی' مدل بلژیکی: من بیناجنس‌ام

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آن گبی اودیل در دوران کودکی و نوجوانی دو عمل جراخی جدی داشته

آن گبی اودیل، مدل سرشناس بلژیکی، اعلام کرده یک بیناجنس است. او گفته امیدوار است این اعتراف تابوی بیناجنسی‌ها را بشکند.

بیناجنس (یا اینترسکس) به کسانی گفته می‌شود که ترکیبی از ویژگی‌های هر دو جنس را دارند. طبق آمار سازمان ملل، حدود ۱.۷ درصد از جمعیت جهان بیناجنس‌اند.

اودیل ۲۹ ساله هنگام تولد بیضه‌های مخفی (یا پایین نیامده یا کریپتورکیدیسم) داشت. در ۱۰ سالگی به توصیه پزشکان که می‌گفته‌اند ممکن است سرطان بگیرد، بیضه‌ها را برداشت.

خانم اودیل مادرزاد سندرم بی‌حسی (یا عدم حساسیت) به اندروژن داشته - که به آن ای.آی.اس (AIS) نیز می‌گویند. فرد متبلا به این سندروم به هورمون‌های مردانه نسبتا یا کاملا مقاوم است. بنابراین با ساختار ژنتیکی مرد، ویژگی‌های فیزیکی زنانه دارد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بسیاری معتقدند علنی کردن بیناجنبس بودنش کاری جسورانه بوده

او به روزنامه یو.اس.ای تودی گفته: "در این مرحله از زندگی‌ام برایم مهم است که این تابو را بشکنم. در این دوره و زمانه‌ای که ما زندگی می‌کنیم، آدم‌ها باید بتوانند راحت در این مورد حرف بزنند."

او تجربه بزرگ شدن با این سندروم را این‌طور تعریف می‌کند: "بعد از جراحی (برداشتن بیضه‌های پنهان) فهمیدم هیچ‌وقت بچه‌دار نمی‌شوم. پریود هم نمی‌شدم. از همان موقع می‌فهمیدم که چیزی در من ایراد دارد."

در ۱۸ سالگی یک عمل جراحی دیگر انجام داد - این بار روی واژن.

او می‌گوید این جراحی‌ها آزارش می‌داده و یکی از دلایل صحبت کردنش در این باره همین بوده که پدر و مادرها فرزندان‌شان را وادار به جراحی‌هایی که ممکن است غیرضروری باشد، نکنند.

می‌گوید: "بیناجنس بودن مسئله مهمی نیست. اگر از همان اول صادق بودند بهتر بود. برخوردشان کار را برای من سخت‌تر کرد."

جان سویاتک، همسر خانم اودیل، که او هم مدل است، گفته از کاری که همسرش کرده "بسیار سربلند" است.

او در مصاحبه به یو.اس.ای تودی گفته: "از تصمیم‌اش تحت تأثیر قرار گرفتم. می‌خواهد بچه‌های بیناجنس فرصت داشته باشند خودشان برای بدن‌شان تصمیم بگیرند و آن‌چه بر او و خانواده‌اش گذشت برای آنها تکرار نشود."

نشریه معروف ووگ هم از کار خانم اودیل تمجید کرده و نوشته تصمیمش برای "سخنگویی از جانب جمعیت بیناجنس عملی بسیار جسورانه است."

در مطلب این نشریه آمده: "اودیل به سرزمینی ناشناخته قدم گذاشته. هیچ آدم سرشناسی در هیچ حوزه‌ای سراغ نداریم که علنا گفته باشد بیناجنس است."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خانم اودیل از مدل‌های سرشناس دنیا است

موضوعات مرتبط