'گمشدگان' و 'تجارت استخوان' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'گمشدگان' و 'تجارت استخوان' در آپارات

این هفته در آپارات دو فیلم 'گمشدگان' ساخته علیرضا بهبهانی و 'تجارت استخوان' ساخته رحمان عالمی به‌نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم 'گمشدگان'

پناهندگی و مهاجرت‌های اجباری یا اختیاری همیشه پیامدهایی در پی دارد. در سال‌های اخیر کسانی که تلاش می‌کنند از ایران خارج شوند راههای مختلفی را برای خروج از ایران امتحان کرده‌اند، از خروج غیرقانونی و قاچاق به اروپا و آمریکا گرفته تا گرفتن ویزای دانشجویی و مهاجرت‌های رسمی. سفر به مالزی برای گرفتن پناهندگی یا ادامه تحصیل از طریق راه‌های رسمی و قانونی یکی راه‌هایی است که ایرانیان و همچنین افغانستانی‌های بسیاری را به خود جلب کرده است. در مستند 'گمشدگان' کارگردان تصویری از گروهی از ایرانیان حاضر در مالزی را ارائه داده، کسانی که مالزی را به چشم یک گذرگاه موقت برای رسیدن با کشور دل‌خواهشان می‌بینند.

Image caption نمایی از فیلم 'گمشدگان'

ویژگی فیلم

'گمشدگان' مستندی است که با تمرکز بر دو سه شخصیت، دلایل متفاوت دو گروه از پناهجویان سیاسی و اجتماعی برای خروج از ایران را بررسی می‌کند. تمرکز بر داستان‌های شخصی در این فیلم و روایت موازی آن‌ها باعث شده که فیلم جذاب‌تر شود و لحن قصه‌گو را به خود بگیرد. ریتم مناسب و تنوع تصویرها و تصویربرداری خوب فیلم به پیش‌برد قصه در این فیلم کمک کرده است.

درباره فیلم 'تجارت استخوان'

افغانستان یکی از کشورهایی است که خرید‌و‌فروش استخوان یک تجارت محسوب می‌شود. رحمان عالمی مستندساز افغانستانی در مستند 'تجارت استخوان' به سراغ یک صنعت عجیب و غریب در افغانستان رفته است. در فیلم کارگردان به مکان‌های مختلف در افغانستان سر کشیده تا با افراد مرتبط و سابقه این تجارت و انواع و علت‌های آن پرده بردارد.

Image caption نمایی از فیلم 'تجارت استخوان'

ویژگی فیلم

'تجارت استخوان' ساخته رحمان عالمی یک مستند گزارشی است درباره حواشی و تحلیلی‌های مختلف درباره یک تجارت خاص در افغانستان. این فیلم که در سال ۲۰۰۰ ساخته شده است از تصاویر سیاه‌و سفید برای نشان دادن هر چه بیشتر خشونت موجود در این حرفه بهره برده است.

درباره کارگردان

رحمان عالمی فیلم‌ساز افغان مقیم انگلستان و دانش‌آموخته علوم ومعارف دینی از ایران و دانشجوی کارشناسی‌ارشد رشته دیجتال فیلم در دانشگاه ساوت بنک لندن است.

او سال‌ها قبل فیلم‌سازی را از ایران آغاز و در کشور فنلاند تکمیل کرده است . آقای عالمی تاکنون بیش از ۱۵ فیلم مستند کوتاه و بلند تهیه وکارگردانی نموده که تعدادی از ساخته‌های او در تلویزیونهای ملی ایران، افغانستان و فنلاند و چنین فستیوال فیلم به‌نمایش درآمده‌اند و کارگردانش را صاحب جوایزی کرده‌اند.

از مهمترین فیلمهای او می‌توان به‌فیلم‌های 'مادر وطن 'ازمجموعه روایت هجر ( ۲۰۰۲)، بچه‌ها ساکت (۲۰۰۳)، مستند بودا (۲۰۰۴)، باید فروخت (۲۰۰۷)، بازگشت به افغانستان(۲۰۰۸) و وقتی یهار می آید (۲۰۱۳) اشاره کرد.

Image caption رحمان عالمی، مستندساز

نگاه کارگردان

'تجارت استخوان' در واقع بازتاب یک خاطره تلخ برای خودم و یک استعاره تلخ از کشوری به نام افغانستان است که خطر نابودی هویت مشترک، ساکنانش را تهدید می‌کند .

درجنگها معمولا به ارقام و آمار به آسیب‌های انسانی پرداخته می‌شود ولی در پس‌زمینه جنگ‌ها همیشه مرگ دیگری درجریان است، مرگ هویت‌های مشترک که درواقع زاویه پنهان جنگ در افغانستان است .

دخالت همسایه‌ها درافغانستان شاید برای آنهایی که درمتن حوادث زندگی نکرده‌اند یک ادعا باشد ولی در حقیقت باید گفت که بخشی از نگون‌بختی مردم افغانستان محصول طمع و نیت شوم همسایه‌هاست. مستند 'تجارت استخوان' حرفهای ساده‌ دارد:

پاکستانی‌ها پول بیشترمی‌دادند اگر استخوانهای قدیمی قبرستان‌هارا می‌بردیم. بعد از تخریب بت‌های بامیان، سعی می‌کردند تا خاکش را به خارج از افغانستان ببرند. استخوان‌فروشی در شهرهایی اتفاق افتاده که درمسیر جاده ابریشم هستند مثل بامیان و بلخ و هرات. (از متن فیلم)

بعداز ساخت فیلم و ادیت آن تقریبا مدتها درگیر پیامدهای روانی فیلم بودم که مثل یک فاجعه مرا رنج می داد و رهایم نمی‌کرد. به‌هرحال من هم متعلق به کشوری هستم که این اتفاق در آن افتاده بود وهنوز هم نمی‌دانم آیا آثار،هویت‌های تاریخی و فرهنگی که در طول سالهای متمادی تجارت و تاراج شده‌اند روزی بازخواهند گشت؟ ونسل‌های فردا چگونه با نابودی نشانه‌های تاریخ وفرهنگی کنار خواهند آمد؟

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۳:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران ( ۱۵:۳۰ و ۱۵:۰۰ برای فیلمهای نیمه بلند و بلند)

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجا کلیک کنید.

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer