فیلمی که مورگان فریمن در آن بازی نمی‌کرد در ازبکستان 'توقیف' شد

حق نشر عکس AFP/Getty Images

مسئولان سینمایی در ازبکستان جلوی نمایش یک فیلم را که در تبلیغاتش از تصویر مورگان فریمن، بازیگر آمریکایی، استفاده کرده گرفتند. چرا؟ چون مورگان فریمن در آن فیلم بازی نمی‌کند.

فیلم "دایدی" (سرکش) قرار بود این هفته در سینماهای ازبکستان اکران شود، اما مسئولان گفته‌اند نمی‌شود فیلمی که چهره اول پوسترهای تبلیغاتی‌اش مورگان فریمن است، حتی یک صحنه از مورگان فریمن نداشته باشد.

شورای تأیید پخش فیلم ازبکستان شرکت تهیه‌کننده این فیلم (تیمور استودیو) را به نقض حقوق مخاطب متهم کرده - به این علت که با وعده حضور یک بازیگر سرشناس، بلیت فروخته است. مسئولان تیمور استودیو هنوز واکنشی به این اتهام نشان نداده‌اند.

خبرگزاری پودروبنو که با دولت ازبکستان مرتبط است نوشته تصاویر مورگان فریمن از فیلم "آخرین شوالیه" (محصول ۲۰۱۵) برداشته شده، بدون اجازه بازیگر یا سازندگان. نگاهی به پوستر آن فیلم و فیلم دایدی نشان می‌دهد که حتی پوشش مورگان فریمن همان است.

بازیگر اصلی فیلم دایدی میرولیم قیلیچف نام دارد که در ازبکستان سرشناس است، هر چند نه به اندازه آقای فریمن. او در این فیلم نقش افسر پلیسی را بازی می‌کند که باید یک تنه باید گروه‌های مختلف تبهکار دربیافتد.

اینکه در نهایت فیلم روی پرده برود یا نه به تصمیم دو نهاد دولتی بستگی دارد، که هنوز اعلام رأی نکرده‌اند.