آنجلینا جولی: کامبوج مرا بیدار کرد

Image caption آنجلینا جولی در کنار بزرگترین پسرش مدوکس که او را از کامبوج به فرزندی قبول کرده

آنجلینا جولی پیش از افتتاحیه فیلم جدیدش در کامبوج، در مصاحبه‌ای اختصاصی با بی‌بی‌سی شرکت کرد و از اینکه چگونه این کشور باعث "بیداری" او شده است سخن گفت.

فیلم جدید خانم جولی، "آنها اول پدرم را کشتند" نام دارد و روایت واقعی نسل‌کشی خمرهای سرخ در کامبوج از نگاه یک کودک است.

خانم جولی که فیلمنامه فیلم را بطور مشترک با لونگ اونگ نوشته و تهیه کننده و کارگردان آن هم هست، امیدوار است مردم کامبوج، پس از این، بیشتردرباره مصائبی که در جریان این نسل‌کشی بر آنها رفته سخن بگویند.

آشنایی خانم جولی با کامبوج به سال ۲۰۰۱ برمی‌گردد، زمانی که او برای بازی در فیلم پرفروش "لارا کرافت: مهاجم مقبره" به کامبوج سفر کرد. آشنایی او با کامبوج سبب شد مدوکس، بزرگترین پسرش را از کامبوج به فرزندی قبول کند.

خانم جولی به یلدا حکیم خبرنگار بی‌بی‌سی گفت: "من به این کشور آمدم و عاشق مردمش شدم و با تاریخشان آشنا شدم و به این ترتیب فهمیدم که چقدر کم در مورد دنیا می‌دانم."

حق نشر عکس EPA
Image caption آنجلینا جولی و هر شش فرزندش در افتتاحیه جهانی فیلم که دیروز بود شرکت کردند

"این کشور مرا بیدار کرد. من همیشه سپاسگزار کامبوج خواهم بود. فکر نمی‌کنم هیچوقت آنچه را کامبوج به من داده جبران کنم."

آنچه بر سر مردم کامبوج رفته درست شناخته نشده.

آنها اول پدرم را کشتند بر اساس کتابی به همین نام ساخته شده است نوشته لونگ اونگ.

لونگ اونگ پنج ساله بود که خمرهای سرخ او و خانواده‌اش را مجبور کردند خانه‌شان در پنوم پنه پایتخت کامبوج را ترک کنند. خمرهای سرخ به رهبری پل‌پت بین سال‌های ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹ بر کامبوج حکومت ‌کردند.

حق نشر عکس AFP
Image caption آجلینا جولی و ملکه مونیک، ملکه مادر کامبوج

تخمین زده می‌شود در این مدت دو میلیون نفر یعنی یک‌چهارم جمعیت کامبوج کشته شدند، آنها به دست خمرهای سرخ به قتل رسیدند یا از گرسنگی و بیگاری جان باختند.

خانم جولی که سفیر سازمان ملل هم هست گفت: "فکر کردم این جنگ چهل سال پیش اتفاق افتاده اما آنچه بر سر مردم کامبوج رفته بدرستی شناخته نشده است."

فیلم به زبان محلی خمری است و خانم جولی می‌گوید در عین حال که می‌خواسته جمعیت بیشتری اتفاقاتی را که در کامبوج افتاده درک کند امیدوار بوده فیلمش در داخل کامبوج هم اثرگذار باشد:

"امیدوارم این کشور بیشتر سخن بگوید، بسیاری از بازماندگان این موضوع را به بچه‌هایشان نگفته‌اند."

موضوعات مرتبط