'تو آزادی' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'تو آزادی' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'تو آزادی' ساخته محمد‌علی طالبی به‌نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

Image caption نمایی از فیلم 'تو آزادی'

مضمون کودکان خیابانی و کودکانی که به دلیل بزهکاری در مراکز اصلاح‌و‌تربیت نگه‌داری می‌شوند، یکی از مضامین مورد علاقه فیلم‌سازان در ایران بوده و هر فیلم‌سازی سعی کرده از زاویه‌ای تازه و شخصی به این موضوع بپردازد. محمدعلی طالبی فیلم‌ساز شناخته‌شده و یکی از موفق‌ترین فیلم‌سازان دهه شصت تا هشتاد در ایران، با کارنامه‌ای موفق از تجربه‌های قبلی‌اش در سال ۱۳۷۹ به سراغ این مضمون رفت و فیلم 'تو آزادی ' را ساخت. 'تو ازادی ' در عرصه جشنواره‌های بین‌المللی هم در زمان خودش حضور موفقی داشت و برنده چند جایزه شد.

ویژگی فیلم

اگر‌چه قصه 'تو آزادی ' در فضای یک مجتمع تادیبی تربیتی در تهران می‌گذرد و قهرمان‌های آن زندگی‌های سختی را پشت سر گذاشته‌اند و سرنوشت‌های تلخی در انتظارشان است ولی فیلم در ادامه همان سینمای آشنای محمدعلی طالبی با ویژگی‌های سایر کارهای او است. وجود ریشه‌های مستند در قصه‌های فیلم، استفاده از بازیگران غیر‌حرفه‌ای ( که در این‌جا با حضور دو بازیگر حرفه‌ای همراه است)، حضور در مکان‌های واقعی و نوع و سبک بازی‌گیری و کارگردانی ساده و صمیمی از جمله این ویژگی‌ها است. فیلم ضمن پیش کشیدن زمینه‌های اجتماعی روی آوردن کودکان به ارتکاب جرم، نگاهی مثبت به آنها و جامعه پیرامون‌شان دارد. شخصیت‌های فیلم سیاه و سفید نیستند و همه در طیفی از خاکستری باقی می‌مانند.

Image caption محمدعلی طالبی، نویسنده و کارگردان

درباره کارگردان

محمدعلی طالبی، نویسنده و کارگردان سینمای ایران متولد سال ۱۳۳۷ در تهران است. او در دهه شصت کارش را با ساخت فیلم سینمایی برای کودکان و مجموعه تلویزیونی 'ریاضی‌دانان ' و نیز 'گل پامچال 'شروع کرد. بیشتر فیلم‌های او در فستیوالهای داخلی و خارجی به‌نمایش درآمده‌اند و جوایز متعددی را از آنها نصیب سازنده‌اش کرده‌اند.، از آن جمله می‌توان به جشنواره فیلم سافرانسیسکو، شیکاگو. برلین و بیش از ۵۰ جشنواره جهانی دیگر اشاره کرد. در سال ۲۰۱۴ سه فیلم از محمدعلی طالبی به‌نام‌های 'چکمه ' ، 'کیسه برنج ' و 'بید و باد ' به‌عنوان بهترین آثار تاریخ سینمای کودک ونوجوان جهان در بریتانیا معرفی و به‌نمایش عمومی در‌آمدند.

نگاه کارگردان

در دهه هشتاد که فضای رسانه‌ای کشور به‌یک‌باره کمی بازتر شد، من این شانس را پیدا کردم که به 'کانون اصلاح‌و‌تربیت ' بروم. مدت یک‌سال با تمام بچه‌هایی که به هر دلیلی به زندان افتاده بودند صحبت کردم و حاصل آن فیلمی شد که در آن صدها نوجوان مدد‌جوی کانون بازی کرده‌اند و دو تن از این نوجوانها که نقش‌های اصلی را بازی کرده بودند برنده جوایز بین‌المللی شدند. بعد از این فیلم با سیصد دختر حاضر در کانون مصاحبه کردم که متاسفانه با بسته شدن دوباره فضای رسانه‌ای فیلم دخترها متوقف شد.

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با محمدعلی طالبی سازنده فیلم'تو آزادی' را اینجا تماشا کنید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات

خلاصه فیلم هفته گذشته آپارات، 'کیسه برنج 'ساخته محمدعلی طالبی

Image caption نمایی از فیلم 'کیسه برنج'

'کیسه برنج ' روایتی ساده و شیرین از همراهی پیرزنی به نام معصومه خانم و کودکی پنج ساله به نام جیران برای خرید برنج کوپنی است.

معصومه خانم زنی است که همراه تنها پسرش زندگی می‌کند و مستمری‌بگیر است و کیسه برنج را جهت ادای نذرش می‌خواهد؛ بنابراین با جیران کودک پنج ساله برای خرید همراه می‌شود، در راه برگشت به خانه کیسه برنج در اتوبوس پاره می‌شود و برنج‌ها به زمین می‌ریزند، اما با کمک مسافران تمام برنج‌ها جمع‌آوری می‌شود. پیرزن به تنهایی نمی‌تواند کیسه برنج سنگین را جابه‌جا کند، در طول مسیر آدم‌های مختلف به کمک پیرزن و کودک می‌آیند، در این بین کودک از پیرزن می‌خواهد که او را به پارک ببرد و بالاخره معلمی که موتور دارد به کمک آنها می‌آید و کودک و پیرزن را به پارک و سپس خانه می‌برد. معصومه خانم نیز نذر شله زرد خود را ادا می‌کند.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته

مرجان

'کیسه برنج ' فیلمی زیبا، جذاب و بسیار آموزنده است. فیلمی که از طرفی به زندگی و مشکلات مردم در شهرهای بزرگ و مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی می‌پردازد و از طرف دیگر حس همکاری، مسئولیت‌پذیری و نوع‌دوستی را به‌زیبایی به‌تصویر می‌کشد.

به امید روزی که آثار فیلم سازانی مثل آقای طالبی که دغدغه نسل کودک و نوجوان را دارند، بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند.

ثریا

یکی از بهترین فیلم‌های ایرانی که دیده‌ام است. فراموشش نخواهم کرد.

طاهره

چقدر این فیلم ساده و بی‌ادعا و دل‌نشین بود. بازی بچه‌ها در فیلم عالی بود. جیران و آن حسین کلانتر و سس فلفل خوردن‌اش عالی بود. این‌که بچه‌ها از فروشگاه‌ها چیز بر‌می دارند و می‌خوردن هم همین‌طور بود. این‌ها نشان می‌داد که آقای طالبی واقعا با دنیای بچه‌ها آشناست. یک‌جا هم که همان حسین بعد از ترکاندن پلاستیک پرید روی صندلی واقعا عالی بود. این‌جا دنیای فانتزی که بچه‌ها برای خودشان خلق می‌کنند را نشان می‌داد و بعدتر آقای طالبی در آن سکانس که جیران روی پل هوایی پارک را تخیل می‌کرد همین دنیای فانتزی‌گونه بچه‌ها را تکمیل کرد. عالی بود. چه حس خوبی داد و 'یه عالمه حرف دیگر .'

مروارید

قشنگ بود. متاسفانه چند سال است که دیگر شاهد چنین فیلم‌هایی نیستیم. به‌نظرم بهترین فیلم‌ها برای کودکان در سال ۶۰ ساخته می‌شد: در دوران کودکی ما.

نازنین

دختر‌بچه ایرانی چقدر عالی بازی کرد. بغض‌هایش و حرف زدن‌هایش با معصومه خانم خیلی عالی بود.

لادن

'کیسه برنج ' را شاید برای هزارمین بار در برنامه آپارات دیدم و بدون شک یکی از محبوب‌ترین فیلمهای زندگی من است.

فیلم خیلی خوب و روان روایت شده، بازی‌های یک دست و خوب نا‌بازیگران و به‌خصوص جیران آباد‌زاده دختر‌بچه چهار سال‌و‌نیمه حیرت‌انگیز است. آقای طالبی تبحر خاصی در بازی گرفتن از بچه ها دارند.

کادربندی و فیلم‌برداری فرهاد صبا زیبا است. به‌نظرم تصاویر گرفته شده حاصل هم‌فکری فرهاد صبا و محمدعلی طالبی است. موسیقی فیلم به فضای فیلم خیلی کمک می‌کند و یک نکته مثبتی که فیلم دارد و من آن را خیلی می‌پسندم، دور بودن معصومه خانم و جیران از هر گونه اتفاق بد ، دزد و آزار و اذیت است.

همه کسانی‌که سر راه این دو قرار می‌گیرند، انسان‌هایی شریف و مهربان هستند. لوکیشن‌های فیلم خیلی خوب انتخاب شده‌اند و یکی از صحنه‌های جالب فیلم عبور صف پسر‌بچه‌ها (سربازان معصومه خانم) از کنار سربازان هخامنشی است.

زندگی و خانواده جیران خیلی خوب و بدون‌اغراق به‌نمایش در‌آمده‌اند. در آخر جیران در پایان راه انگار سیر‌و‌سلوکی را طی کرده و رفتارش مانند یک دختر بزرگتر از خودش شده است.

فضا‌سازی روان و سیال همیشه در کارهای آقای طالبی به‌چشم می‌خورد و باعث دوست‌داشتنی شدن فیلم‌هایشان می‌شود.

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۳:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران ( ۱۵:۳۰ و ۱۵:۰۰ برای فیلمهای نیمه بلند و بلند)

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer