'ایران کوچک من' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'ایران کوچک من' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'ایران کوچک من' ساخته حسن صلح‌جو به‌نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

Image caption نمایی از فیلم 'ایران کوچک من'

پس از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ در امریکا و به پاس‌داشت فرهنگ و تمدن ایران، گروهی از ایرانیان ساکن آمریکا، همه ساله در اردیبهشت‌ماه در شهر نیویورک با به‌نمایش درآوردن نمادها و سنت‌های ایرانی، جشنی را برگزار می‌کنند به نام رژه ایرانیان . 'Persian Pride'

'ایران کوچک من' تصویری از این تلاش است. این فیلم که در سال ۱۳۹۵ ساخته شده، زندگی هشت نفر از شرکت‌کنندگان در این رژه را دنبال می‌کند، آنهایی که هر کدام برای حضور در این جشن با چالش‌هایی روبرو هستند.

ویژگی فیلم

'ایران کوچک من' تصویری است از گروهی از ایرانیان مهاجر که پیوندهای ذهنی‌شان با وطن را هم‌چنان سخت حفظ کرده‌اند و سعی دارند 'ایران کوچک ' خود را در رژه خیابانی که برپاست به‌نمایش درآورند.

درباره کارگردان

Image caption حسن صلح‌جو، کارگردان

حسن صلح‌جو از فیلم‌سازان قدیمی فیلم کوتاه در ایران است که فیلم 'فصل شب' او در دهه هفتاد از فیلم‌های شناخته شده این دوره به شمار می‌آید. او سال‌ها تجربه روزنامه‌نگاری دارد و همچنین تجربه ساخت دو مجموعه عروسکی برای تلویزیون در ایران. حسن صلح‌جو پس از خروج از ایران، با بی بی سی همکاری داشته، تحصیلات سینمایی اش را ادامه داده و چند فیلم کوتاه هم خارج از ایران ساخته است. فیلم 'فصل شب' (۱۳۷۰) و همین طور فیلم 'سخن گفتن ماهی' (۲۰۰۷) برای وی جوایز داخلی و خارجی از جشنواره‌های مختلف در پی داشته است. از او پیش از این فیلم‌های 'پرندگانی که در خواب دیده‌ام' و 'سنگی در آب بینداز' و 'سیمین، ساکن جزیره سرگردانی' ، 'بابا فیلم دارد' و 'تصویر در انتظار 'قبل‌تر دربرنامه آپارات پخش شده است.

نگاه کارگردان

ایران کوچک من

حسن صلح‌جو

صرف نظر از همه تعاریف و تعابیری که در علوم سیاسی و حکومتی و قومی برای مفهوم وطن، به معنای گستره‌ای از مرزهای جغرافیایی خط کشیده شده در نقشه‌ها و پیمان‌نامه‌های بین‌المللی وجود دارد، اگر بخواهیم به وطن از منظر شخصی و کاملا فردی و روان‌شناختی نگاه کنیم، وطن برای ما یاد‌آور چه چیزهایی است؟

اگر در خارج از ایران باشید، وطن برای شما قطعا ' ایران 'است، اگر مثلا در تهران باشید و از شهری یا روستایی دیگر به تهران و یا شهری دیگر مهاجرت کرده باشید، وطن برای شما همان شهر و یا روستایی است که از آن دور شده‌اید. شما آنجا را خانه می دانید و هرجای دیگر برایتان 'غربت ' است . چرا که یک مهاجر همیشه یک 'کوچ نشین ' است، حتی اگر بیشتر عمرش را هم در این غربت گذرانیده باشد.

اما گذشته از مساله خاک و جغرافیا، اگر مفهوم ذهنی وطن را فشرده کنیم، چه چیزهایی از آن بیرون می‌آید؟

همه ما یک ایران کوچک در قلب و ذهن‌مان داریم. وطنی که خلاصه می‌شود در چند تصویر و خاطره از یک خانه، یک کوچه و محله، یک خیابان یا یک اتفاق خوش در روزگاری از گذشته. برای هر کدام از ما این تصویر متفاوت است اما اگر خلاصه‌اش کنیم ، می‌شود یک بو و عطر و طعم که ما را به خاطره‌ای از یک 'جا ' می‌رساند و احساس سرخوشی و لذت از‌دست‌رفته را دوباره به‌ذهن برمی‌گرداند.

طعم گوجه سبز، بوی آش‌رشته و لبوی کنار خیابان ، تصویر هندوانه خوردن در یک پیک‌نیک در پارکی قدیمی با پدر و مادر، یا ترانه‌ای و رقصی قدیمی یا جوی آب وسط یک کوچه قدیمی، گهواره دوران کودکی، عصای پدر‌بزرگ، چارقد مادر‌بزرگ .....

دور از همه ایدیولوژی‌ها و زنده‌بادها و مرده‌بادها، هرکدام از شخصیت‌های فیلم 'ایران کوچک من' را چیزی به وطن پیوند داده است. از گوچه‌سبز و آش‌رشته و رقص بابا‌کرم بگیرید تا کورش‌کبیر و حاجی‌فیروز و پرچم ایران. یکی نام ایران را گردن‌آویزش کرده ، یکی نقشه ایران را گوشواره گوشش . مادری سعی می‌کند بچه متولد‌شده در غرب را به هر ترفندی با سنت‌های وطنی آشتی دهد. یک مادربزرگ کُرد و یهودی در تلاش است تا عظمت ایران باستان را به یاد همه بیاورد و همه را دور هم جمع کند تا در مقابل فراموشی و فروپاشی همه سنت‌های رو‌به‌زوال بایستند. یکی دنبال آن است تا پرچم ایران را باشکوه و افتخار به اهتزاز در آورد، آن یکی می‌خواهد به جهانیان بگوید که ایرانی پیشینه‌ای باشکوه از فرهنگ و افتخار دارد و حق‌‎اش نیست که با تروریست‌ها یکی خوانده شود و آن دیگری می‌خواهد ایرانی بودن‌اش بیشتر از آمریکایی بودن‌اش باشد. یکی دیگرهم هست که می‌خواهد آش‌رشته‌اش را به اجنبی‌ها معرفی کند .

در نیویورک، آن‌چه همه این آدم‌ها با همه سلیقه‌ها و قومیت‌ها و ادیان گوناگون را به هم می‌رساند ، پاس‌داشت نوروز است و بهار.

'ایران کوچک من' را ببینید. تصویری از زندگی مهاجرانی که پیوندهای ذهنی‌شان با وطن را هم‌چنان سخت حفظ کرده‌اند.

برای من این فیلم تجربه بسیار متفاوتی است.

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۳:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران ( ۱۵:۳۰ و ۱۵:۰۰ برای فیلمهای نیمه بلند و بلند)

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer