جشنواره کن ۲۰۱۷؛ هشت نکته‌ای که خوب است بدانید

Reuters حق نشر عکس Reuters

ستارگانی از سراسر دنیا برای شرکت در جشنواره سالانه فیلم کن، راهی فرانسه هستند. امسال هفتادمین سالی است که جشنواره کن برگزار می‌شود.

این جشنواره روز چهارشنبه با فیلم فرانسوی "ارواح اسماعیل" آغاز به کار می‌کند و جولیان مور، رابرت پتیسون و اما تامسون از جمله چهره‌هایی هستند که روی فرش قرمز خواهید دید.

اما از جشنواره یازده‌روزه امسال چه انتظاری می‌شود داشت؟

۱ - همه‌جا نیکول کیدمن

حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption نیکول کیدمن ملکه کن امسال خواهد بود

اغراق نیست اگر بگوییم امسال، سال نیکول کیدمن است. او با چهار پروژه (تلویزیونی و سینمایی) در جشنواره کن حضور دارد. یکی از آنها فیلم "فریب‌خورده" به کارگردانی سوفیا کاپولا است. داستان این فیلم در یک مدرسه شبانه‌روزی دخترانه در جنوب آمریکا و در جریان جنگ داخلی آن کشور می‌گذرد. این فیلم برای دریافت عالی‌ترین جایزه نامزد شده است: نخل طلا.

در "فریب‌خورده" یکی از زنان مدرسه یک سرباز زخمی دشمن با بازی کالین فارل را نجات می‌دهد و به مدرسه می‌برد که زمینه‌ساز تنش می‌شود.

حق نشر عکس Focus Features
Image caption نیکول کیدمن در صحنه‌ای از فیلم فریب‌خورده

کیدمن و فارل در فیلم "کشتن گوزن مقدس" دوباره هم‌بازی هستند. "چطور در مهمانی‌ها با دختران حرف بزنیم" عنوان سومین فیلم سینمایی کیدمن در کن است و مجموعه تلویزیونی "بالای دریاچه" با حضور نیکول کیدمن در این جشنواره حضور دارد.

۲- مهمانی به تعداد قابل ملاحظه

حق نشر عکس Reuters
Image caption ریانا میزبان یکی از مهمانی‌ها خواهد بود

می‌توانید سالن‌های نمایش و کنفرانس‌های مطبوعاتی را فراموش کنید. هیجان اصلی کن در مراسم فرش قرمز و مهمانی‌های پایان‌ناپذیر در حاشیه آن خواهد بود.

ریانا و کارا دلوین از جمله ستارگانی هستند که برای حضور در مناسبت‌های حاشیه‌ای کن راهی این شهر ساحلی شده‌اند. هیچ فیلمی با حضور آنها در کن به نمایش درنمی‌آید، ولی کارا چهره تبلیغاتی یک شرکت تولید بستنی است و ریحانا میزبان یک مهمانی آخر شب.

هریک از کشورهای حاضر در جشنواره، چادر (غرفه) مخصوص خود را هم دارد و می‌شود انتظار داشت که در شب‌نشینی‌هایی که در آنها برگزار خواهد شد، شاهد حضور چهره‌هایی آشنا باشیم.

۳- تمهیدات شدید امنیتی

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای نظامی در حال گشت‌زنی در کن

تمهیدات امنیتی در جشنواره کن امسال شدیدتر از همیشه است که البته با در نظر داشتن حمله‌های اخیر خیلی عجیب هم نیست. تابستان گذشته یک مرد در نیس، کامیونی را به میان جمعیتی راند که برای جشن روز باستیل دور هم جمع شده بودند.

برای جلوگیری از رخ دادن حمله‌ای مشابه با خودرو در جریان جشنوراه کن، ردیفی از ۴۰۰ مانع بتنی که به شکل گلدان‌هایی بزرگ تزیین شده‌اند، در محوطه قرار دارد. پلیس زنجیر میخ‌دار هم دارد که می‌تواند یک کامیون را متوقف کند و در روزهای برگزاری جشنواره هم نیروی انسانی بیشتری برای تامین امنیت به کار گرفته خواهد شد. همچنین ۵۵۰ دوربین امنیتی - یک دوربین برای هر ۱۴۰ نفر ساکن کن - به کار گرفته شده‌اند.

۴ - بازیگران زن، پشت دوربین

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فیلم کوتاه کریستن استوارت درباره "دلشکستگی" است

امسال کریستن استوارت، رابین رایت و ونسا ردگریو پشت دوربین قرار گرفتند و به عنوان کارگردان در جشنواره کن حضور دارند.

کریستن استوارت فیلم کوتاهی به نام "بیا شنا" کارگردانی کرده است. او می‌گوید که داستان فیلمش درباره مردی حدودا ۳۰ ساله است که در گیرودار "یک دلشکستگی کامل" است.

رابین رایت فیلمی به نام "تاریکی شب" کارگردانی کرده که درباره زنی است که برای در امان ماندن از یک طوفان به یک غذاخوری دورافتاده پناه می‌برد و ونسا ردگریو با فیلم "غم دریا" در جشنواره کن حضور دارد که مستندی درباره بحران پناهجویان است. خود او می‌گوید که بعد از دیدن عکس‌های جسد یک کودک سوری در ساحل ترکیه، به سمت ساخت این فیلم رفته است.

۵ - هیجان بر سر تسخیر پرده کوچکتر

حق نشر عکس Netflix
Image caption داستان فیلم اوکجا درباره دختری جوان است که سعی دارد نگذارد بهترین دوستش ربوده شود

"توئین پیکس" مجموعه تلویزیونی دیگری است که خیلی‌ها چشم انتظارش بوده‌اند و قرار است بعد از ۲۶ سال، برای اولین‌بار در کن به نمایش درآید. داستان این مجموعه پرطرفدار ساخته دیوید لینچ در شهر خیالی "توئین پیکس" می‌گذرد و دو فصل اول آن در فاصله سال‌های ۱۹۹۰ و ۱۹۹۱ پخش شده است. هواداران این مجموعه نظریه‌های مختلفی دارند درباره این که این بار دیوید لینچ چه چیزی از آستین بیرون می‌آورد.

حضور مجموعه‌های تلویزیونی در کن، نشانه‌ای از رویکرد مثبت این جشنواره نسبت به تلویزیون است و در عین حال، بحث "نت‌فلیکس" هم مطرح شده است. این شرکت جهانی رسانه، دو فیلم در رقابت‌های کن دارد: اوکجا و داستان‌های مایروویتز.

اما بعد از ابراز نگرانی‌های فعالان در صنعت سینمای فرانسه، مسئولان جشنواره کن اعلام کردند که از سال آینده، فیلم‌هایی که برای شرکت در بخش مسابقه ارائه می‌شوند، باید در سینماهای فرانسه به نمایش درآمده باشند.

۶ - رقابت سخت

حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption پدرو آلمودوار، کارگردان اسپانیایی، رئیس هیات داوران جشنواره است

امسال ۱۹ فیلم برای کسب نخل طلا رقابت می‌کنند. فیلم "شگفت‌زده" از جمله فیلم‌هایی است که گفته می‌شود شانس زیادی دارد. این فیلم با حضور جولیان مور و میشل ویلیامز، داستان یک پسر و دختر جوان با ۵۰ سال فاصله زمانی است که زندگی‌شان در هم تنیده می‌شود.

گفته می‌شود که فیلم‌های "اوقات خوش"، "فریب‌خورده" و "اوکجا" هم شانس خوبی برای بردن نخل طلا دارند.

حق نشر عکس Fabrice Coffrini/AFP/Getty
Image caption نخل طلای هفتادمین جشنواره کن

۷ - تازه‌ترین فیلم‌های برنده‌های قبلی

حق نشر عکس Les Films du Losange
Image caption صحنه‌ای از فیلم پایان خوش

لین رمزی، کارگردان فیلم "باید درباره کوین صحبت کنیم" در روزهای پایانی جشنواره با فیلم "تو هرگز واقعا اینجا نبودی" به کن بازمی‌گردد. داستان فیلم درباره کهنه‌سربازی است که سعی دارد یک دختر را از دست قاچاقچیان جنسی نجات دهد.

مشائیل هانکه هم که تاکنون دوبار برنده نخل طلا شده است، امسال با فیلم "پایان خوش" در کن حضور دارد.

۸ - غیرقابل پیش‌بینی

حق نشر عکس Reuters
Image caption کفش‌های پاشنه بلند زنان در سال ۲۰۱۵ موضوع بحث در کن بود

با حجم شامپاینی که مصرف خواهد شد و شب‌زنده‌داری‌های معمول جشنواره، هر چیزی می‌تواند رخ دهد.

در گذشته دیده‌ایم که چطور بحث ممنوع شدن کفش‌های پاشنه‌تخت در جشنواره کن خبرساز شد یا چطور ستاره‌های هالیوود در نشست‌های خبری هو شدند.

منتظر رنگ، مد و زرق‌وبرق باشید، همینطور منتظر موج تعریف‌ها و انتقادها از فیلم‌ها باشید، اما بیشتر از همه، منتظر چیزهایی غیرقابل پیش‌بینی باشید.

موضوعات مرتبط