سینماگران ایرانی و پرده نقره‌ای کن

حق نشر عکس Cannes Film Festival

جشنواره فیلم کن از دهه هشتاد میلادی تا امروز پذیرای فیلم‌های بسیاری از سینمای ایران بوده و تعدادی از مهم‌ترین آثار این سینما، نخستین مجال حضور بین المللی‌شان را در این جشنواره یافته‌اند. امسال هر چند در بخش مسابقه فیلمی از ایران حضور ندارد، در بسیاری از دیگر بخش‌های این رخداد مهم تقویم سینمایی جهان، آثاری از فیلمسازان ایرانی به چشم می خورد.

وقت نهار

حق نشر عکس Cannes Film Festival

در بخش فیلم‌های کوتاه، فیلم "وقت نهار" ساخته علیرضا قاسمی برای بردن جایزه نخل طلای بهترین فیلم کوتاه با هشت اثر دیگر رقابت می کند. محمد رسول‌اف که در سال‌های اخیر با فیلم‌های "دستنوشته‌ها نمی‌سوزند و "به امید دیدار" در بخش "نوعی نگاه" کن حضور داشته، امسال هم با فیلم جدیدش "لرد" در این بخش حاضر است.

لرد

حق نشر عکس Cannes Film Festival

"لرد" حکایت رضای ٣٥ ساله است که همراه همسر و پسرش در روستایی واقع در شمال ایران زندگی می‌کند و به کار پرورش ماهی آب شیرین مشغول است. شرکتی خصوصی که با بخش دولتی و مراجع محلی روابطی نزدیک دارد، مصمم است تکتاز عرصه تولیدات منطقه شود. آیا رضا خواهد توانست بی آنکه آلوده شود با فساد مبارزه کند؟

حق نشر عکس Cannes Film Festival

در بخش "نمایش ویژه" فیلم بلند "آنها" ساخته آناهیتا قزوینی زاده به نمایش در می آید. قزوینی زاده در سال ٢٠١٣ میلادی با کار کوتاهی با عنوان "بچه وقتی بچه بود" در کن حضور داشت. "آنها" نخستین فیلم بلند او، داستان جی نوجوان ١٤ ساله ای است که همراه والدینش در حومه شیکاگو زندگی می‌کند.

جی که در حال هورمون درمانی است در مقطعی از زندگی به سرمی برد که باید درباره هویت جنسی اش تصمیم گیری کند. در این برهه حساس و پس از دو سال مصرف دارو و روان درمانی، جی در نبود والدینش، آخر هفته‌ای را با خواهرش لورن و دوست او، آراز، می گذراند.

تابو تهران

انیمیشن ٩٠ دقیقه‎ای " تابو تهران" ساخته علی سوزنده، فیلمساز ساکن آلمان، تولید مشترکی است از آلمان و اتریش. در این درام ٩٠ دقیقه‌ای که در بخش "هفته منتقدان" به نمایش در می‌آید، آرش مرندی و زهرا امیرابراهیمی ایفای نقش کرده‌اند. فیلم "حیوان" اثر مشترک بهمن و بهرام ارگهم در بخش سینه فونداسیون بر پرده خواهد رفت. در بخش اسید، "پیش از پایان تابستان" ساخته مریم گورمارتیر، تولید مشترک فرانسه و سوییس نشان داده خواهد شد. این فیلم ٨٠ دقیقه‌ای حکایت سه رفیق است که با هدف منصرف کردن یکی شان از بازگشت به ایران، در فرانسه به سفر می‌روند.

در کنار آثار این فیلمسازان جوان، در بخشی که به بزرگداشت هفتادمین جشنواره کن اختصاص دارد، آخرین اثر عباس کیارستمی، سینماگر بزرگ ایرانی که تابستان پیش در گذشت، نشان داده خواهد شد. این فیلم که "٢٤ فریم" نام دارد، آمیزه‌ای است از تصاویر رنگی و سیاه و سفید. کیارستمی این فیلم دو ساعته را چنین توصیف کرده:

"برایم این سوال مطرح است که به تصویر کشیدن واقعیت یک صحنه چقدر واقعا دغدغه هنرمندان است. نقاشان تنها به ترسیم یک قاب (فریم) از واقعیت بسنده می کنند و به پس و پیش آن کاری ندارند. در ٢٤ فریم من از عکسهایی که در این سال‌ها گرفته‌ام استفاده کرده‌ام و چهار دقیقه و سی ثانیه به آنچه در خیالم می توانسته پیش یا پس آن لحظه ثبت تصویر اتفاق افتاده باشد، افزوده‌ام."

٢٤ فریم

حق نشر عکس Cannes Film Festival

جشنواره کن تا ٢٧ ماه مه ادامه خواهد داشت.

حق نشر عکس Reuters

مطالب مرتبط