کنسرت 'رادیکال' شاهین نجفی در لندن

کنسرت رادیکال شاهین نجفی
Image caption عکس‌ها از زوبین ناوی

شنبه شب (۳۰ اردیبهشت) شاهین نجفی در لندن به صحنه رفت؛ با گروهی نیمه آلمانی و نیمه ایرانی و همراهی مجید کاظمی و کاوه که هر دو تعدادی از آهنگ‌های آلبوم جدیدش را تنظیم کرده‌اند.

کنسرت دو ساعت دیرتر از وقت موعود برگزار شد. مشکلات الکترونیکی وسایل بازرسی صف طولانی‌ای از طرفدارانش را بیرون در نگه داشت؛ طرفدارانی که از شهرهای دوردست بریتانیا و محلات لندن آمده بودند.

سالن نزدیک به سیصد و پنجاه نفر را جا داده بود و دوربین‌ها و جایگاه‌های ضبط بی‌بی‌سی بدون شک جای تعداد زیادی را گرفته بود! و دو ساعت دیرتر از نیمه شب گذشته به پایان رسید و همه راضی با صداهای گرفته از همخوانی و فریاد به خانه‌هایشان برگشتند. بسیاری آخرین قطار شب را از دست داده و در خیابان منتظر رسیدن ساعت پنج صبح شدند.

درباره شاهین نجفی بیشتر بخوانید:

سالن در منطقه تاتِنهَم در شمال شرقی لندن بود. سالن T Chances که مرکزی است برای ایجاد موقعیت و معرفی هنرهای مطرح حاشیه نشینان لندن؛ اینکه مدتی است که برای سر شاهین جایزه گذاشته‌اند، مسئولان سالن رو به جنب و جوش خاصی برای حمایتش انداخته بود. نورپردازها و صدابرداران خبره هم "داوطلبانه" كارهاى كنسرت را انجام دادند.

شاهین بعد از خواندن ترانه "نقی" با تغییر قیافه و بطور مخفی به زندگی شخصی و هنری‌اش در آلمان ادامه داده، بدون شک این دوران باعث توجه و حمایت بسیاری از هنرمندان غربی شده.

او کنسرت‌های بسیاری را در شهرهای بزرگ جهان برگزار کرده از جمله به دعوت هنرمند معترض اسرائیلی "آویو گفن" در تل آویو مهمان صحنه بود.

کارهای آلبوم "رادیکال" او همان لفظ و انبوه کلمات دوران رپ‌اش را به یاد می‌آورد و آشتی ناپذیریش با خط قرمزهای جامعه و ملودی‌هایی که یادگار دوران خوانندگی پاپ‌اش در انزلی است و باعث ارتباط فوری شنونده و سرزبان افتادن کارهایش می‌شود. و در روش سازبندی و تنظیم آهنگ‌ها از این شاخه به آن شاخه پریدن از دید بعضی و ساختارشکنی و آزمایش با ساختارهای موسیقی از دید خودش. به این خاطر آهنگ‌هایش گاهی الکترونیکی گاهی کلاسیک و گاهی آکوستیک و گاهی صدای خالی حنجره، مانند آهنگ نقی است.

شاهین شخصیتی سریع و هیجان زده و بی‌پروا دارد؛ چیزی که در کلامش شنیده می‌شود. پر از افکاری که در حال تغییر و کامل شدن و گاهی نفی خود و توجیه جدید در طول زمان است.

آغازگر کنسرت‌های رادیکال اروپا و لندن با اجرای تک نفره فرجام آغاز شد.

فرجام از خواننده‌های ایرانی هلند است که با ایجاد شگردهای الکترونیکی بطور زنده روی آواز و گیتارش ترانه‌های ملایمی اجرا می‌کند. شاهین نجفی اما در این کنسرت با ظاهری جدید و خروشان که شبیه به متفکران و نویسندگان قرن گذشته است به صحنه آمد.

او با ترانه‌های ساخته شده در این پنج سال تغییر بزرگ زندگی‌اش را اجرا کرد (بعد از ممنوعیت و زندگی مخفی‌اش)؛ شعرهایی در نقد و هشدار به جامعه امروزی و به حتی به خودش. جو سالن شاد و یکدست و شاکی بود و برخلاف کنسرتش در وین دعوایی بین تماشاچیان نشد تا که باعث ترکش از صحنه بشود. او تغییر بزرگی کرده، حوصله مدارا و آشتی ندارد و در لحظه زندگی می‌کند.

سکوت مطلق و داد و بیداد در کنسرت‌هایش ممنوع است و هر بار با آماده باش به صحنه می‌رود و خاطرات ممنوعیت و فتوا و نگرانی از مباداها را پشت صحنه می‌گذارد و آغوش باز می‌کند.

درباره کنسرت‌ها و اجراهایش پرسیدم و جواب داد که :

"در جهان خیرها و خوب‌‌ها، شرارت در هنر، یعنى برهم زدن نظم موجود! نه تنها فرار از عادت‌‌ها و سنت‌‌ها و نظم مسلط پذیرفته شده، بلکه اعتراض با خشم و طنز و غم حتى به خود و تمامیت هستى در معنا و ساختار و شکل! هیچ چیز مقدس نیست! هیچ چیز عمیق نیست! هیچ چیز ابدى نیست. هنر راهى زیبا براى تحمل حجم دردناک هستى ا‌‌ست."

Image caption عکس‌ها: زوبین ناوی

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط