'بازمانده‌ای از ماگادان' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'بازمانده‌ای از ماگادان' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'بازمانده‌ای از ماگادان' ساخته عارف محمدی به نمایش درمی‌آید.

درباره فیلم

احزاب سیاسی آرمان‌گرا معمولا بهشتی آرمانی را از باورها و ایدیولوژی‌ها برای مخاطبان‌شان می‌سازند اما مدینه فاضله یا آرمان‌شهرهایی که رهبران سیاسی وعده می دهند، خیلی زود در برخورد با واقعیت رنگ می‌بازد و همین سرنوشت بسیاری از طرفداران‌شان را در زندگی تغییر می‌دهد. در فیلم 'بازمانده‌ای از ماگادان' عارف محمدی ، مستند ساز ساکن تورونتو به سراغ کسی رفته که خاطراتی تلخ از یکی از آرمان‌شهرهای دوران جنگ سرد داشته است. دورانی که شوروی 'بهشت برین' برای کمونیست‌ها و مارکسیست‌های ایرانی بود. 'بازمانده‌ای از ماگادان' خاطرات دکتر عطا صفوی از اردوگاه کار اجباری در ماگادان در دوران استالین را به تصویر کشیده است. آقای صفوی در سال ۱۳۰۵ در ساری متولد شد و در دوران جوانی از هواداران حزب توده ایران بود که به شوروی فرار کرد ولی در آنجا با اتهام جاسوسی روبرو شد و سالها در حبس و رنج گذارانید.

Image caption نمایی از فیلم 'بازمانده‌ای از ماگادان'

بیشتر بخوانید:

کابوس‌های شکنجه؛ یادی از عطا صفوی، پزشک ایرانی

ویژگی فیلم

مهمترین امتیاز 'بازمانده‌ای از ماگادان' شخصیت قوی محوری آن و داستان جذاب و پرفراز‌و‌نشیب زندگی او است. ساختار فیلم بیشتر بر یک مونولوگ طولانی استوار است اما فیلم‌سازش کوشیده تا با تصویر‌سازی، فیلم و این داستان مهیج را برای مخاطبش جذاب‌تر کند. این فیلم در سال ۲۰۱۴ میلادی ساخته شده و در ششمین جشنواره فیلم نور در لوس‌آنجلس موفق به کسب جایزه بهترین مستند و بهترین داستان مستند شده است. این فیلم همچنین برنده جایزه بهترین مستند تلویزیونی رسانه‌های قومی و فیلم منتخب جشنواره تیرگان در کانادا شده است.

درباره کارگردان

Image caption عارف محمدی، کارگردان

عارف محمدی فیلمساز ایرانی مقیم کانادا ، متولد ۱۳۴۵ در تهران و دانش آموخته ادبیات فارسی از دانشگاه آزاد و فیلم‌سازی از انجمن سینمای جوان تهران است. وی فعالیتهای هنری‌اش را از دوران کودکی و از تاتر شروع کرده، سپس با ساخت چند فیلم کوتاه و نیز فعالیت به عنوان دستیار در تئاتر و سینما به کار مشغول شده است. او سپس در سال ۱۹۹۹میلادی به کانادا مهاجرت کرده و از آن سال در رسانه‌های آنجا درباره سینمای ایران مطلب می نویسد و برنامه تولید می‌کند. آقای محمدی در این سال‌ها دو مستند به نام‌های اتوبوس (۲۰۰۴) و افق‌های روشن (۲۰۰۷) در باره اولین راننده اتوبوس زن و اولین مکانیک زن ایران را ساخت که به نمایش تلویزیونی در‌آمده‌اند. او همچنین گفت‌و‌گوهای متعددی با سینماگران ایرانی در این مدت انجام داده و برگزارکننده کارگاه‌های آموزش فیلم‌سازی با حضور سینماگران ایرانی در شهر تورنتو بوده است. او با فیلم 'بازمانده‌ای از ماگادان' که در سال ۲۰۱۴ به پایان برده است، صاحب جوایز متعددی شده است.

زمان پخش برنامه آپارات :

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ صبح ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer