'نور و صدا' و 'قاب و دیوار' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'نور و صدا' و 'قاب و دیوار' در آپارات

این هفته در آپارات دو فیلم 'نور و صدا' و 'قاب و دیوار' هر‌دو ساخته ارسلان براهنی به‌نمایش در‌می‌آیند.

درباره فیلم 'نور و صدا'

Image caption نمایی از 'نور و صدا'

سلیمان واثقی معروف به سُلی را نسل جوان پیش از انقلاب ایران به‌خوبی به‌یاد دارند. او در سال‌های آخر حکومت پهلوی در ایران در تلویزیون ملی ایران به عنوان یک خواننده پاپ گُل کرد و با سیما و صدای متفاوت‌اش مورد توجه قرار گرفت. اما هنر خوانندگی‌اش هنوز آن‌قدرها گُل نکرده بود که انقلاب شد و موسیقی به محاق رفت. در این زمان نسلی از خوانندگان و آهنگ‌سازان ایرانی به خارج از ایران مهاجرت کردند و موسیقی به‌خصوص سبک پاپ با کیفیتی صد‌البته بسیار نازل‌تر از عصر طلایی موسیقیِ پاپِ ایران در دهه ۵۰ خورشیدی، در لوس‌آنجلس ادامه یافت. سُلی اما مثل هم‌کاران‌اش به لوس‌آنجلس نرفت. او مدتی در ایران خاموش ماند و سپس به‌سراغ مطالعه موسیقی رفت. ولی بالاخره او هم طاقت نیاورد و هفت هشت سال بعد از هم‌کاران‌اش او هم ایران را ترک کرد و به کانادا رفت تا عرصه دیگری از موسیقی را تجربه کند، عرصه‌ای که به‌قول خودش موسیقی عرفانی نام دارد. ارسلان براهنی فیلم‌ساز ساکن کانادا در فیلم 'نور و صدا' روایت سلیمان واثقی از زندگی این سال‌هایش را به تصویر کشیده است.

ویژگی فیلم

'نور و صدا' به همراه دو فیلم 'قاب و دیوار' و 'کیمیا و خاک 'بخشی از یک سه‌گانه درباره سه هنرمند و نویسنده ایرانی مهاجر و یا تبعیدی ساکن کانادا است. هر سه این فیلم‌ها مستند‌های کوتاهی هستند که در سال ۲۰۱۴ ساخته شده‌اند و دارای مضامین و فرم‌های مشترکند. در این فیلم هم از تصاویربرداری سیاه‌و‌سفید استفاده شده است، حس سردی، غربت، تنهایی، کهن‌سالی و مرگ در فضای آن موج می‌زند و بیش از آن‌که در پی دوره کردن زندگانی گذشته این شخصیت باشد به وضعیت حال او می‌پردازد.

درباره فیلم 'قاب و دیوار'

Image caption نمایی از فیلم 'قاب و دیوار'

به‌جُز سُلی، هنرمندان دیگری هم به کاناد کوچ کرده‌اند. غلام‌حسین نامی، نقاش نام‌دار معاصر یکی از آنها است. آقای نامی متولد ۱۳۱۵ شمسی و از تحصیل‌کرده‌گان و اساتید نقاشی در ایران و یکی از پیش‌گامان نقاشی نوین ایران به‌شمار می‌آید. او در اواخر دهه هشتاد شمسی در ایران رئیس انجمن نقاشان ایران بوده است. از زندگی او چند فیلم مستند ساخته شده که فیلم 'قاب و دیوار' یکی از آن‌هاست. ارسلان براهنی در 'قاب و دیوار' سعی کرده پرتره‌ای متفاوت از غلام‌حسین نامی ترسیم کند.

ویژگی فیلم

در فیلم 'قاب و دیوار' هم باز ارسلان براهنی سعی کرده هم‌چون دو فیلم دیگر این مجموعه، در معرفی یک شخصیت بیان تصویری متفاوتی داشته باشد. قبلا از او فیلم ''کیمیا‌و‌خاک '' را در این برنامه دیده بودیم. آقای براهنی از ترکیب این سه مستند یک سه‌گانه غربت درباره سه هنرمند ایرانی خارج از موطن اصلی خود ساخته است که هر‌کدام ضمن داشتن استقلال، ویژگی‌های مشترک تماتیک و بیانی دارند و همدیگر را کامل می‌کنند.

Image caption ارسلان براهنى، کارگردان

درباره کارگردان

ارسلان براهنى فیلم‌ساز ایرانی-کانادایی ساکن تورونتو متولد اول فروردین ۱۳۶۱در تهران است. او پسر دوم ساناز صحتی و رضا براهنی است که در سن چهارده سالگى به‌خاطر شرایط پدرش تن به مهاجرتى اجبارى مى‌دهد و پس از اتمام دوران متوسطه و بعدتر در کنار تحصیلات سینمایی خود در دانشگاه یورک کانادا، شروع به فیلم‌سازى مستقل مى‌کند. اولین فیلم او ''مینیما '' او را تشویق به ادامه کار می‌کند و در نهایت منجر به تشکیل استودیویى به نام ''مینیما فیلم '' در سال ۲۰۰۷ می‌شود.

فیلم دیگر داستانی و سینمایی ارسلان براهنی، Eye Am نام دارد. فیلم Silent Birds هم تازه‌ترین فیلم سینمایی او است که اثری چند‌زبانه و چند‌فرهنگی است که در حال تدوین است.

ارسلان براهنی سه فیلم مستند فارسی‌زبان نیز در کارنامه سینمایی خود دارد که آنها را در درون مجموعه‌ بلند ''سه‌گانه غربت '' قرار داده است. این مجموعه درچندین جشنواره از جمله در گوتنبرگ سوئد و تورنتو کانادا پخش شده است. ''سه‌گانه غربت از سه فیلم مستند ''نور و صدا ''(درباره سلیمان واثقی، خواننده و موسیقی‌دان)، ''قاب و دیوار ''(درباره غلام‌حسین نامی، استاد و نقاش برجسته) و ''کیمیا و خاک ''(درباره رضا براهنی، نویسنده و شاعر و پدر فیلم‌ساز) تشکیل شده است. مستند‌های او جنبه‌های دراماتیک، موزیکال، تصویری، شاعرانه و اجتماعی دارند.

فیلم‌هاى او با ترکیب واقعیت‌و‌خیال، بازسازى ژانرها و تجربه‌ها‌یی با فرم و ‌سبک در زبان سینما سروکار دارند.

فیلم‌های ارسلان غالبا به موضوعاتی هم‌چون روابط انسانی، زندگی، مرگ، تبعید، هنر، مهاجرت و راز‌و‌رمزهای هستی می‌پردازند.

سینمای ارسلان را می توان سینمایی هنری، تجربی، مولف و مستقل خواند.

نگاه کارگردان

در سال ۲۰۱۴ فیلم مستند 'کیمیا و خاک ' را ساختم که در مورد ارتباط پسر و پدر، شعر و دوربین و شاعر و فیلم‌ساز بود که با تبعید، مرگ و زندگی هنرمند در غربت سروکار داشت. در همان سال تصمیم گرفتم که دو مستند دیگر از دو شخصیت هنری متفاوت مهاجرساکن کانادا بسازم. بنابراین با ساختن 'قاب و دیوار ' با حضور غلام‌حسین نامی ( هنرمند نقاش ) و 'نور و صدا ' با حضور سلیمان واثقی ( خواننده پاپ ) و 'کیمیا و خاک ' با حضور رضا براهنی فیلم 'سه‌گانه غربت ' شکل گرفت و به اتمام رسید. این مستندها که هر سه با تکنیک سیاه‌و‌سفید تولید شدند،تنها بیوگرافی شخصیت‌ها نبود. برای من اصولا مستندهاى بیوگرافیک ، تلویزیونى و ژورنالیستى که از اسناد، مدارک، مصاحبه و عکس، براى بیان واقعیت با زبانى رئالیستى استفاده مى‌کنند، جذابیت ساخت نداشته است. من در سینما به چیزى به عنوان واقعیت مطلق اعتقاد ندارم. لحظه‌اى که فیلم‌ساز طرحى را مى‌نویسد و نمایى را مى‌گیرد و بُرِش مى‌زند ما با واقعیت شخصى خود او سر‌و‌کار داریم که مى‌تواند خیالى باشد. مستندهاى من باید سناریو و یا طرح دقیقى داشته باشند. درام، سوژه ، واقعیت و خیال با هم ترکیب شوند تا واقعیت صحنه‌سازى یا بازسازى شود . مستندهاى درام ، هنرى و داستانى که ساختار فیلم، سبک کارگردانى، فیلم‌بردارى و تدوین در آنها نقش مهمى داشته باشد ، برایم بسیار جذاب‌تر است. زبان فیلم‌های مستند نیز ژانرها و سبک‌های سینمایی متفاوتی را می تواند تجربه کند‌. من با سینمای مستند به عنوان یک فرم هنری و سینمایی برخورد می‌کنم و در کنار فیلم‌نامه‌نویسی و تمرکز بر روی ساخت فیلم‌های بلند داستانی، مستند‌سازی را نیز ادامه می‌دهم.

زمان پخش برنامه آپارات :

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ صبح ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۰۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer