نتانیاهو تصمیم یونسکو درباره الخلیل را محکوم کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption یهودیان محل موسوم به "غار آباء" را محلی می‌دانند که ابراهیم برای مدفن خود خریداری کرد. مسلمانان این محل را حرم ابراهیمی می‌نامند

سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل - یونسکو - با تصویب قطعنامه پیشنهادی تشکیلات خودگردان فلسطینی، بخش قدیمی شهر الخلیل (حبرون) واقع در کرانه غربی رود اردن را میراث فرهنگی جهانی و مکان حفاظت شده اعلام کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تصمیم یونسکو در این باره را "فریبکارانه" توصیف کرد.

یهودیان این شهر را حبرون و مسلمانان آن را الخلیل می‌نامند. خلیل لقب ابراهیم پیغمبر در قرآن است.

این قطعنامه با رای مخفی اعضای یونسکو تصویب شد.

از جمله مناطقی که تحت حفاظت قرار گرفته یکی از زیارتگاه‌های یهودیان است که آن را "غار آباء" می‌خوانند. این زیارتگاه از تعدادی تونل یا غار زیرزمینی تشکیل شده و به اعتقاد یهودیان، ابراهیم پیغمبر آن را برای مدفن خود خریداری کرد..

براساس کتاب مقدس یهودیان، ابراهیم، اسحاق و یعقوب، از پیامبران بزرگ یهود، و همسرانشان در این مکان دفن شده‌اند. مسلمانان این محل را حرم ابراهیمی می‌نامند.

این شهر در سال های اخیر بارها شاهد درگیری بین نیروهای امنیتی اسرائیل با تظاهرکنندگان فلسطینی بوده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption اکثریت بزرگ ساکنان الخلیل را فلسطینیان تشکیل می‌دهند

الخلیل (حبرون) حدود دویست هزار نفر جمعیت فلسطینی دارد اما چند صد یهودی هم با ایجاد شهرکی در نزدیکی غار آباء و همچنین حومه الخلیل، در این شهر سکونت گزیده‌اند.

در قطعنامه پیشنهادی فلسطینیان، بر هویت اسلامی بخش قدیمی این شهر تاکید شده و آمده است که این بخش از الخلیل با گذشت قرن‌ها تغییرات اندکی کرده است.

تشکیلات خودگران فلسطینی دولت اسرائیل را متهم کرده است که از احداث شهرک یهودی نشین در این منطقه تاریخی جلوگیری به عمل نیاورده و در نتیجه، هویت و بافت تاریخی آن را به مخاطره انداخته است.

اسرائیل در مخالفت با این قطعنامه گفته است که حضور مسلمانان در حبرون به چند قرن می‌رسد در حالیکه هویت یهودی این شهر هزاران سال سابقه دارد. اسرائیل اقدام تشکیلات خودگردان در ثبت فرهنگی بخش قدیمی این شهر را دارای انگیزه سیاسی دانسته و رای یونسکو را شرم‌آور خوانده است.

به گفته تاریخ‌شناسان، این شهر هزاران سال سابقه دارد. براساس کتاب مقدس یهودیان، این شهر به تصرف بنی‌اسرائیل درآمد و بعدها در زمان سلطنت داوود پیغمبر، برای مدتی پایتخت او بود.

این شهر در طول تاریخ تحت تسلط قدرت های مختلف از جمله ایرانیان و رومیان قرار داشته و در سده هفتم میلادی، مسلمانان آن را فتح کردند.

در حال حاضر، الخلیل (حبرون) در اراضی فلسطینی واقع شده است و در صورت تشکیل کشور مستقل فلسطینی، در خاک این کشور واقع خواهد بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption در حومه الخلیل (حبرون) نیز شهرک یهودی نشین ایجاد شده است