'سلامی دیگر' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'سلامی دیگر' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'سلامی دیگر' ساخته حسین خندان به‌نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

Image caption نمایی از فیلم 'سلامی دیگر'

وقتی خسرو شکیبایی درگذشت، به اعتقاد خیلی‌ها شصت‌و‌چهار ساله‌ای بود که در سینمای ایران 'جوان‌مرگ ' شد. از او در حال حاضر چهل فیلم سینمایی و چند سریال و مشتی خاطره برای دوست‌دارانش بر‌جای مانده است. از پرکارترین بازیگران این سال‌های سینمای ایران بود و هر نقشی را که بگویید بازی کرد: از پلیس گرفته تا دزد، از آخوند گرفته تا روشن‌فکر، از قاتل و نزول‌خور گرفته تا شوهر صبور و اهل خانواده و از عاشق گرفته تا فاسق. شاید بسیاری از بازی‌گران دیگر آثار بیشتری خلق کرده‌اند و یا در مجموع کیفیت و تنوع کار بازیگری‌شان بهتر و بیشتر از خسرو شکیبایی بوده است، اما آنچه خسرو شکیبایی را 'خسرو شکیبایی ' کرد، جان بخشیدن به نقش حمید هامون در فیلمی به نام 'هامون ' ساخته داریوش مهرجویی بود. هامون یک پدر روشن‌فکر بهت‌زده، شلخته و دوست‌داشتنی بود که در گرماگرم جدال بین افکار ذهنی و ایده‌آل‌ها و مشکلات روزمره زندگی گیر کرده بود. حمید هامون در دوران خودش و روزگار پس از جنگ سمبلی از نسل جوان شد و تاثیر عجیبی در آن روزگار به جای گذاشت که اثرش شاید تا هنوز هم ادامه دارد. بعد از خلق این نقش، خسرو شکیبایی خیلی پرطرفدار شد و همه از او صحبت می‌کردند. آقای شکیبایی در سال دو هزار میلادی برای نمایش فیلمی که در آن به ایفای نقش پرداخته بود، به آمریکا دعوت شد و در آنجا به دیدن بهروز وثوقی هنرپیشه شناخته‌شده و دور‌از‌وطن رفت. دیدار این دو از دو نسل از بازیگران بزرگ ایران، دیداری تماشایی بود. حسین خندان فیلم‌ساز ساکن آمریکا در آن سال تصمیم گرفت با امکانات آن موقع فیلمی درباره این دیدار بسازد. 'سلامی دیگر 'حاصل این تلاش است.

ویژگی فیلم

'سلامی دیگر ' ستایش خسرو شکیبایی از بهروز وثوقی با مرور کارنامه بازیگری آقای وثوقی در قالبی متفاوت است. برای طرف‌داران خسرو شکیبایی هم، این فیلم یادی از خسرو شکیبایی و آن شیفتگی همیشگی هامون‌وارش است. تردیدی نیست که حمید هامون فیلمنامه داریوش مهرجویی، تنها با حضور خسرو شکیبایی بود که توانست ' حمید هامون 'بشود. شخصیتی که هنوز هم بعد از نزدیک به ۲۰ سال، همچنان زنده است و هر روز به ما خیره می‌شود و می‌گوید: 'کجای این راه را اشتباه رفته‌ام؟ '

درباره کارگردان

Image caption حسین خندان، کارگردان فیلم

حسین خندان متولد سال ۱۳۳۹ در ایران است. اولین فیلم خود 'کارت تبریک' را پس از شرکت در کلاسهای آموزش فیلم‌سازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ساخت که برنده جایزه تیتراژ جشنواره فیلمهای کوتاه فجر در آن سال‌ها شد. او در۹ فیلم سینمایی و دو سریال تلویزیونی دستیار‌اول کارگردان و برنامه‌ریز بوده است و هم‌چنین در سریال 'کمند خاطرات ' کارگردانی مشترک داشته است. او از ابتدای تشکیل 'خانه سینما ' فعال بود و در نتیجه در دو دوره متوالی، قبل از این‌که ایران را ترک کند، به عنوان رییس کانون دستیاران کارگردان وبرنامه‌ریزان ایران، از طرف هم‌کارانش انتخاب شده بود. آقای خندان در سال ۱۹۷۳ همراه با داریوش مهرجویی و عزت‌الله انتظامی به‌خاطر فیلم 'سارا' به جشنواره فیلم‌های ایرانی در شیکاگو دعوت شد که بعد از پایان جشنواره تصمیم گرفت به دانشکده سینمایی کلمبیا برود و تدریجا ساکن شیکاگو شود. در سالهای اقامت در شیکاگو و بعدتر چین، فیلم‌های داستنی ومستند کوتاه و بلندی ساخته است که برخی همچون مستند بلند 'برقع آمریکایی' در چندین جشنواره بین‌المللی شرکت داشته و آخرین فیلم کوتاه او 'حریر کلام' برنده جایزه نقدی ۵۰۰۰ دلاری از بنیاد فرهنگ کالیفرنیا شده است. او این روزها سرگرم آماده کردن فیلم بلند سینمایی خود 'در انتظار کیارستمی' است.

گفتگوی آپارات

گفتگوی حسن صلح‌جو با حسین خندان کارگردان فیلم 'سلامی دیگر' درباره فیلم را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ صبح ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۰۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer