کاندیداهای دریافت جایزه بهترین ساختمان نوساز بریتانیا

حق نشر عکس PA
Image caption «ریورساید کمپس/Riverside Campus»، کالج شهر گلاسگو، برنده سال ۲۰۱۶

اسکله جدید شهر هیستینگز، در جنوب انگلستان، بنای تازه‌ای که به موزه بریتانیا افزوده شده، و استودیوی جدید یک عکاس در غرب لندن برای به دست آوردن جایزه استرلینگ ( RIBA Stirling Prize) در سال ۲۰۱۷ با یک‌دیگر رقابت خواهند کرد.

علاوه بر این ساختمان‌های نو ساز، سه بنای تازه تاسیس شده دیگر هم از کاندیداهای دریافت جایزه‌ای هستند که هر سال به بهترین ساختمان/بنای جدید در بریتانیا اهدا می‌شود.

کالج شهر گلاسکو که سال گذشته در پی ساختن پردیس «ریورساید کمپس/ Riverside Campus» جایزه سال ۲۰۱۶ را از آن خود کرده بود، امسال هم یک نماینده در فهرست کاندیداهای جایزه استرلینگ دارد.

حق نشر عکس KEITH HUNTER

این بار همان گروه از معمارها یک شهرک کامل را در فضایی با حجم ۶۰۰۰۰ متر مربع گنجانده‌اند. فضایی که قبلا توسط ۱۱ ساختمان - و فضاهای خالی - اشغال شده بود، حالا یک پردیس جدید برای دانشجوها و کارمندهای کالج شهر گلاسکو است.

این بنای تازه شباهت‌های (بصری/فرمالیست) زیادی با پروژه پیشین این کالج دارد.

شبکه‌ای شطرنجی‌-شکل از چهارچوب، ستون‌های متعدد و بلند، دیوارهای شیشه‌ای و... از شباهت‌های ساختمان قبلی کالج شهر گلاسکو با این ساختمان ۱۰ طبقه ۱۶۲ میلیون پوندی است.

پردیس جدید علاوه بر گردآوری چندین دانشکده مختلف شامل سالن‌های آرایش و پیرایش، آشپزخانه‌های صنعتی، استودیوهای فیلمسازی است.

حق نشر عکس PA

موزه بریتانیا

بر خلاف دو بنای تازه کالج شهر گلاسکو که دورنمای افق شهر را متحول می‌کند، ساختمان ۱۳۵ میلیون پوندی‌ که به موزه بریتانیا افزوده شده اصلا چشم‌گیر نیست.

چیزی که در ظاهر ساختمانی است که در فضای‌های خالی بین چند بنا ساخته شده، تنها ۳۰ درصد از «مرکز جهانی نگه‌داری و نمایشگاه‌ها» در موزه بریتانیا است.۷۰ درصد دیگر این ساختمان که زیر زمین ساخته شده، به موزه بریتانیا اجازه خواهد داد تا برای اولین تمام آثار خود را به نمایش بگذارد.

حق نشر عکس RIBA

فرمان اقیانوس‌ها

در شهر کنت، در جنوب شرقی بریتانیا، فضایی که در گذشته محل کسب و کار کارمندهای چندین کارگاه کشتی‌سازی کوچک بود، پس از هزینه ۹.۵ میلیون پوندی، به یک موزه‌ دریانودری تبدیل شده است.

درب ورودی این موزه که در کنار یک ردیف کارگاه قرار دارد، بر خلاف کارگاه‌های دیگر سیاه است. شکل آن‌ هم با الهام گرفتن از ساختمان‌های اطراف طراحی شده است.

حالا موزه «فرمان اقیانوس‌ها/ Command of the Oceans» تازه‌ترین بنای این محله کهن دریانوری و تعمیرگاه کشتی است.

حق نشر عکس RIBA

اسکله هیستینگز

پس از آتش‌سوزی مهیبی که سال ۲۰۱۰ اسلکه شهر هیستینگز را تخریب کرد، با پایان یافتن یک پروژه ۱۴ میلیون پوندی، اسکله هیستینگز دوباره کار خود را آغاز کرد.

طراحان این بنای مینیمالیست، اسکله را یک بوم نقاشی خالی توصیف کرده‌اند که هر روز با آمدن بازدیدکننده‌ها رنگ می‌شود.

این پروژه بخشی از برنامه‌های مقام‌های محلی و دولتی برای احیای مجدد اقتصاد این شهر توریستی است.

حق نشر عکس RIBA

بارنتز گروو

تلاش‌ معمارها برای استفاده از فضاهای به هدر رفته یکی از پروژه‌های نماینده کسب جایزه استرلینگ سال ۲۰۱۷ است.

طرح ساده یک ساختمان آجری بلند، با بالکن‌های غیرمعمول فراهم‌کننده شش آپارتمان بزرگ برای اهالی منطقه استوک نیونگتون در شمال لندن است.

حق نشر عکس RIBA

استودیوی عکاسی

استودیوی عکاسی جدید یورگن تلر در لندن مثال خوبی از یک روند رایج در بین نماینده‌های امسال است: در نظر گرفتن تاریخ ساختمان.

معمارهای این استودیو تصمیم گرفتند شاخصه‌های صنعتی این بنا را محفوظ نگه دارند و سعی کنند که قدیم و جدید را با هم تلفیق دهند.

موضوعات مرتبط