ژان مورو، ستاره سینمای فرانسه در سن ۸۹ سالگی درگذشت

ژان مورو حق نشر عکس PA

ژان مورو یکی از مشهورترین چهره‎های سینمای فرانسه در طول شصت سال اخیر، در سن ۸۹ سالگی در گذشت. بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه جسد ژان مورو در خانه‌اش در پاریس پیدا شده است.

یکی از به یاد ماندنی‎ترین نقش‎های او بازی در فیلم ژول و ژیم ساخته فرانسوا تروفو در سال ۱۹۶۲ است.

مورو در ۲۳ ژانویه سال ۱۹۲۸ در پاریس به دنیا آمد. مادر او یک رقصنده انگلیسی بود که در کاباره مشهور فولی برژه در پاریس کار می‌کرد و پدرش فرانسوی و صاحب یک رستوران بود.

ژان مورو در طول فعالیت هنری خود با بزرگترین کارگردانان از جمله لوئیس بونوئل، تئو آنگلوپولوس، ویم وندرس، میکل آنجلو آنتونیونی و فرانسوا تروفو همکاری کرد و به جوایز هنری متعددی دست یافت.

او برای بازی در فیلم مدراتو کانتابیله ساخته پیتر بروکس در سال ۱۹۶۰ موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر زن از جشنواره کن شد.

او همچنین با اورسون ولز، کارگردان سرشناس آمریکایی در چندین فیلم همکاری کرد و در سال ۱۹۶۷ برای بازی در فیلم زنده‌ باد ماریاجایزه بفتا را برای بهترین بازیگر زن خارجی گرفت.

حق نشر عکس AFP

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، ضمن قدردانی از خدمات ژان مورو او را "مظهر سینما" خواند و گفت که او دارای "روح آزادی بود که همیشه در حال شورش علیه نظام متعارف در جامعه بود."

ژان مورو زندگی هنری پرباری داشت و در طول دهه‎های ۷۰ و ۸۰ و ۹۰ میلادی هم در آثار سینمایی حضور پیدا کرد. او با صرف نظر کردن از درآمد‌های هالیوودی به بازی و همکاری در فیلم‎های اروپایی ادامه داد.

ژان مورو پیشنهاد مایک نیکولز برای بازی در نقش خانم رابینسون در فیلم فارغ‌التحصیل را رد کرد و در عوض ترجیح داد دوباره با تروفو در فیلم عروس سیاهپوش همکاری کند - فیلمی که برای ادای دین به آلفرد هیچکاک ساخته شد.

از سایر فیلم‎های مشهور او می‎توان به فیلم شب(۱۹۶۱) ساخته مایکل آنجلو آنتونیونی، خاطرات یک کلفت (۱۹۶۴) ساخته لوئیس بونوئل، مادمازل (۱۹۶۶) ساخته تونی ریچاردسون را نام برد.

موضوعات مرتبط