سه فیلم از ابراهیم ایرج‌زاد در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
سه فیلم از ابراهیم ایرج‌زاد در آپارات

این هفته در آپارات سه فیلم از ابراهیم ایرج‌زاد به‌نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم 'عشق یک روایت غمگین '

Image caption نمایی از فیلم 'عشق یک روایت غمگین

زندگی‌های مدرن مفاهیم مدرنی از تنهایی آدمی را با خودش به همراه آورده است. تنهایی‌هایی که انگار بخش جدایی‌ناپذیر زندگی آدمی‌اند. حتی برای آن‌هایی که با هم هستند. ابراهیم ایرج‌زاد در سه فیلم کوتاهی که در برنامه این هفته می بینیم تصویری از این وضعیت ارائه داده است.

'عشق یک روایت غمگین ' اولین فیلم کوتاه داستانی ساخته آقای ایراج زاد است که با اقتباس از یکی از داستان­های کوتاه ایتالو کالوینو نویسنده و روزنامه‌نگار ایتالیایی، ساخته شده است. این فیلم پس از ساخت در جشنواره‌های داخلی ایران مورد توجه قرار گرفت و جوایز سینمایی مختلفی را برای سازنده‌اش به همراه داشت. 'عشق یک روایت غمگین ' می‌تواند قصه زندگی خیلی از زوج‌های امروزی باشد.

ویژگی فیلم

'عشق یک روایت غمگین 'ساخته ابراهیم ایرج‌زاد، فیلمی با ساختار روایی متفاوت و شیوه‌ای ابزورد است. فیلم با تکیه بر تصاویر و کمترین گفتگو شروع می‌شود و ادامه می‌یابد. فیلم روایتی از سازنده‌اش از داستان ایتالو کالوینو است. این فیلم در سال ۱۳۸۴ساخته شده است و در جشن خانه سینما در سال ۱۳۸۵ کاندیدای دریافت تندیس بهترین فیلم کوتاه شد، همین‌طور در جشنواره بین­ المللی فیلم کوتاه تهران در همان سال کاندیدای بهترین کارگردانی گردید و تندیس بهترین تصویر و تدوین را نیز از آن خود کرد.

نگاه کارگردان

برای اولین قدم در ورود به دنیای فیلمسازی، قصه عاشقانه‌ای می‌خواستم، تا فیلمسازی را با یک عاشقانه شروع کنم در جستجوی‌ام برخورد کردم به ایتالو کالوینو و داستان کوتاهش 'زن و شوهر کارگر ' که باعث شد اولین فیلم کوتاه‌ام در زمستان ۱۳۸۴ کلید بخورد یک عاشقانه غمگین از زندگی کارگری زن و شوهری تهی دست به نام 'عشق، یک روایت غمگین '.

درباره فیلم 'چند کیلومتر دورتر '

Image caption نمایی از فیلم 'چند کیلومتر دورتر

هفت سال بعد از ساخت 'عشق یک روایت غمگین ' ابراهیم ایرج‌زاد به سراغ یک قصه کوتاه از یوریک کریم‌مسیحی رفت و فیلم کوتاه داستانی 'چند کیلومتر دورتر ' را ساخت. داستان این فیلم حکایت هم‌سفری اتفاقی دو زن است که همدیگر را نمی شناسند.

این فیلم در سال ۱۳۹۲ ساخته شده و در همان سال جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره رأفت مشهد را از آن خود کرد و در چندین فستیوال بین‌المللی و همین‌‎طور هفته نمایش فیلم­های ایرانی در رم و گروه سینمای هنروتجربه به نمایش درآمد.

ویژگی فیلم

در 'چند کیلومتر دورتر ' ساخته ابراهیم ایرج‌زاد، فیلم‌ساز شیوه روایت‌گویی متفاوتی را در پیش گرفته است و با تغییر شکل تقطیع نماها بیان تصویری دیگری از قصه ارائه داده است و در حقیقت سطح زیبایی‌شناسی یک گفت‌و‌گوی معمولی دو نفره را که در فیلم‌ها بسیار دیده‌ایم، با خرق عادت و تدوین متفاوت بالاتر برده است.

نگاه کارگردان

همیشه برایم ورود به دنیای زنان یک چالش، دغدغه و یک نیاز بوده تا به درک بهتری از ایشان برسم و در 'چند کیلومتر دورتر ' برای این مهم تلاش کرده‌ام. 'چند کیلومتر دورتر ' قصه زنهایی است که به دور از خواست و اراده خود و در گیر‌و‌‌دار شرایط اجتماعی و سنتی جامعه و خواست مردان، در مقابل هم قرار می گیرند.

درباره فیلم 'زنی پوشیده با گردنبند '

ابراهیم ایرج‌زاد یک سال بعد از ساخت فیلم 'چند کیلومتر دورتر ' به سراغ قصه‌ای از یک نویسنده جوان رفت و فیلم 'زنی پوشیده با گردنبند ' را بر اساس داستان کوتاهی از آیدا مرادی‌آهنی ساخت. این فیلم هم مثل دیگر فیلم‌های کوتاه آقای ایرج‌زاد، فیلم‌نامه‌ای بر بستر یک گفت‌و‌گوی دونفره دارد و باز هم درباره شخصیت‌هایی است که ظاهرا ربطی به همدیگر ندارند اما باز چیزی از گذشته آن‌ها را به‌هم پیوند می‌دهد.

Image caption سه فیلم از ابراهیم ایرج‌زاد در آپارات

ویژگی فیلم

در فیلم 'زنی پوشیده با گردنبند ' کارگردان برای اولین‌بار از بازیگران حرفه‌ای و شناخته‌شده سینما استفاده می‌کند. طراحی‌صحنه و تصویربرداری این فیلم به ایجاد فضای دل‌خواه کارگردان کمک کرده است.

نگاه کارگردان

سومین قسمت از این سهگانه باز هم درباره زن و چالشهای زندگی اجتماعیاش در پهنه روابط سنتی است که بدون بازتعریف همچنان زن را با پیشفرض قضاوت میکند. زنی که همیشه قسمتی از وجودش جا میماند لابلای قضاوت های سنتی زندگی اجتماعیاش و نامش شد 'زنی پوشیده با گردن بند '.

درباره کارگردان

Image caption ابراهیم ایرج‌زاد، کارگردان

ابراهیم ایرج‌زاد متولد ۱۳۶۰ در شهر مشهد و دانش‌آموخته کارگردانی سینما از دانشگاه سوره اصفهان در سال ۱۳۸۵است. او عضو پیوسته انجمن فیلم کوتاه خانه سینما و آکادمی داوران انجمن فیلم کوتاه خانه سینما است.

ایرج‌زاد اولین فیلم بلند سینمایی خود را در تیرماه سال ۱۳۹۵ با نام 'تابستان داغ ' مقابل دوربین برد. 'تابستان داغ ' در همان سال به بخش مسابقه سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم فجر راه پیدا کرد و نامزد دریافت ۱۳ سیمرغ بلورین از جمله نامزد دریافت سیمرغ بلورین 'بهترین کارگردانی ' جشنواره فجر شد و در نهایت توانست سیمرغ بهترین فیلمبرداری و تدوین آن سال را از آن خود کند. از جمله فیلمهای کوتاه او، به غیر از این فیلم‌های نمایش داده شده در آپارات، می توان به این‌ فیلم‌ها اشاره کرد: 'می‌شه فقط به دست­های ما نگاه کنید '، 'به فاصله یک دیوار '، 'دوچرخه­‌ها، پدرها، سیگارها '، 'نیستان.

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ صبح ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۰۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۱۱:۳۰ شب اروپا

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer