'سایه‌های روشن' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'سایه‌های روشن' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'سایه‌های روشن ' ساخته محمدرضا جهان‌پناه به‌نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

همیشه وقتی آدم‌ها مهاجرت می‌کنند، حتی اگر برای همیشه رفته باشند، تکه‌هایی از ایشان برجای می‌ماند.. آن‌هایی که از سرزمین‌شان مهاجرت می کنند، هنرمندها به‌خصوص این را خیلی خوب لمس می‌کنند. آن‌ها همیشه دل‌شان می‌خواهد به سرزمین مادری‌شان برگردند و کاری برای نسل جوان‌تر بکنند. دلشان می‌خواهد تجربه‌های‌شان از جهان بیرون از مرزها را به داخل مرزها بیاورند و در عین حال نقبی هم به گذشته خودشان بزنند. حسین والامنش هنرمند ایرانی ساکن استرالیا یکی از آن مهاجران قدیمی است که به‌خاطر رسیدن به یک معشوق ترک دیار کرد و رفت اما به عشق بزرگ‌تری رسید. در طول این سال‌های مهاجرت او هنرمندی نام‌آور شد و آثارش در سراسر دنیا به نمایش در‌آمد. سی‌و‌هشت سال بعد از ترک ایران، وقتی آقای والامنش به ایران بازگشت، به‌سراغ دوستان قدیمی ‌رفت و کارگاه های آموزشی برگزار کرد. محمدرضا جهان‌پناه مستند‌ساز در این سفر او را همراهی کرده و حاصل این همراهی مستندی به نام 'سایه‌های روشن' است.

Image caption نمایی از فیلم 'سایه‌های روشن'

ویژگی فیلم

'سایه‌های روشن' ساخته محمدرضا جهان‌پناه. تصویری از یک هنرمند نام آور ایرانی و نگاه هنرمندانه اش به جهان اطراف است. سفر حسین والامنش به‌سرزمین مادری تجربه آشنایی برای همه آن‌ها‌یی است که به جاهای آشنای قدیمی برمی‌گردند. .فیلم نرم و روان قصه خودش را پیش می‌برد و فیلم‌ساز کاملا متمرکز بر موضوع‌اش حرکت می‌کند و فضایی صمیمی و متناسب با شخصیت خلق می‌کند.

خلاصه فیلم

حسین والامنش هنرمند برجسته ایرانی‌-استرالیای، پس از ۳۸ سال به‌منظور برگزاری چند جلسه سخنرانی و کارگاه‌ هنری به ایران سفر می‌کند. او که از بازیگران تئاتر پر مخاطب 'شهر قصه ' نیز بوده، در سال ۱۳۴۹، از هنرستان هنرهای زیبای تهران فارغ‌التحصیل شد و پس از گذراندن دوران سربازی به استرالیا مهاجرت کرد. او سپس مشغول به تحصیل در دانشگاه هنرهای زیبای استرالیای جنوبی شد. آثار او در سراسر دنیا به‌نمایش در آمده‌اند. این فیلم، حسین والامنش را در سفرش به تهران همراهی کرده و آثار و اندیشه‌های هنری او را منعکس می‌کند.

درباره کارگردان

حق نشر عکس unknown
Image caption محمدرضا جهان‌پناه، کارگردان

محمدرضا جهان‌پناه، فیلم‌بردار، کارگردان و عکاس ایرانی و عضو انجمن فیلم‌برداران استرالیا، انجمن فیلم‌برداران ایران و انجمن فیلم کوتاه ایران است. او متولد ۱۳۵۳ در تهران و دانش‌آموخته عکاسی دانشکده هنر‌و‌معماری تهران و فیلم‌برداری از استرالیاست. فارغ التحصیل شد. آقای جهان‌پناه از سال ۱۳۷۶ فیلم‌سازی را باساخت فیلم‌ تجربی 'چشم ' آغاز کرد و تاکنون به عنوان فیلم‌بردار فیلم های بلند و کوتاه و مستند داخلی و بین‌المللی مشغول به‌کار بوده است. ازجمله فیلم‌های بلند سینمایی 'همراه با باد ' به کارگردانی پراوین مورچاله، 'برادرم خسرو ' به کارگردانی احسان بیگلری، 'تابور ' به کارگردانی وحید وکیلی‌فر، 'احتمال باران اسیدی ' به کارگردانی بهتاش صناعی‌ها و فیلم‌های مستند 'سپیده ' به‌ کارگردانی بریت مدسن، 'شاعران زندگی ' و '۲۱ روز و من ' به‌کارگردانی شیرین برق‌نورد، 'آی آدمها ' به کارگردانی رخشان بنی اعتماد و 'پیرها اگر نباشند ' به کارگردانی پیروز کلانتری می‌توان اشاره کرد. او به عنوان کارگردان نیز دوفیلم مستند 'سایه های روشن ' و 'صحنه‌هایی از یک طلاق ' را درکارنامه هنری خود دارد.

نگاه کارگردان

همیشه دوست داشتم درمورد حسین والامنش فیلمی بسازم. اما چه موقعی که در استرالیا زندگی می‌کردم و چه وقتی به ایران بازگشتم، به خاطر دوری راه و عدم امکان تامین بودجه این امر محقق نشد. تا اینکه او به دعوت از موسسه فرهنگی هنری چارسو برای انجام یک سری سخنرانی و برگزاری یک ورک‌شاپ تخصصی به ایران آمد. فرصت کوتاه، اما استثنایی بود. بازگشت به وطن پس از چند سال، دیدار دوستان قدیم و جدید و برگزاری ورکشاپ، این امکان را به من می‌داد که بتوانم بخشی از آنچه را که برای نشان دادن نوع نگاه و روی‌کرد او به هنرو زندگی نیاز دارم، در دسترسم قرار گیرد. هنر والامنش بی‌گفتگو، هنری متعالی و برگرفته از تجربه زندگی او در مواجهه با محیط پیرامون‌اش است. هنری عمیق و در عین حال ساده و کم‌گو.

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ صبح ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۰۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۱۱:۳۰ شب اروپا

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer