'اُتوپیا' و 'اسیر، انتظار...' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'اُتوپیا' و 'اسیر، انتظار...' در آپارات

این هفته در آپارات دو فیلم 'اُتوپیا' ساخته مسلم منصوری و 'اسیر، انتظار..' ساخته محمد احمدی به‌نمایش در‌می‌آید.

تا کسی جنگ‌زده بودن را تجربه نکرده باشد، نمی‌تواند عمق فجایع یک جنگ و تاثیرش بر روح و روان زندگی مردم را لمس کند. حالا حدود سه دهه از پایان جنگ هشت‌ساله ایران و عراق می‌گذرد. نسل جنگ اگر زنده مانده باشند حالا دیگر موی سپید کرده‌اند. جنگ بر زندگی بسیاری از خانواده‌ها هم در عراق و هم در ایران تاثیر مستقیم داشت. خیلی‌ها عزیزان‌شان را از دست دادند، همسر، برادر، پدر و یا فرزند. اما جنگ‌زده‌ها کسانی هستند که ناگهان در چشم‌به‌هم‌زدنی همه زندگی‌شان را از دست دادند و آواره شدند. با این‌حال عجیب است که کمتر تصویر و سندی از وضعیت اسیران و جنگ‌زده‌های آن دوران دست‌کم عرضه شده است. در برنامه این هفته آپارات با دو مستند کاملا متفاوت با همدیگر باوضعیت بخشی از جنگ‌زدگان و اسیران جنگی در آن ایام که خیلی هم دور نیست، آشنا می شویم. این فیلم فیلمی درباره گروهی از جنگ‌زده‌های ایرانی و مستندی درباره یک اسیرعراقی در ایران است.

Image caption نمایی از فیلم 'مدینه فاضله' (اُتوپیا)

درباره فیلم ''مدینه فاضله '' (اُتوپیا)

بعد از حمله عراق به ایران در سال ۱۳۵۹، حدود یک میلیون‌و‌هفتصد‌هزار نفر از ساکنان مناطق مرزی غرب و به‌خصوص جنوب ایران آواره شدند و در شهرهای دیگر ایران پناه گرفتند. این جابه‌جایی مسایل اجتماعی، اقتصادی و امنیتی بزرگی را برای حکومت به وجود آورده بود. از مشکلات معیشتی و مسکن گرفته تا بیکاری وفقر و فساد. خیلی از آپارتمان‌ها و ساختمان‌های مصادره شده در دوره انقلاب به محل سکونت جنگزده‌ها تبدیل شد و آن‌ها تا سال‌های سال، حتی بعد از پایان جنگ در آنجا باقی ماندند. در فیلم مستند 'مدینه فاضله ' یا 'اُتوپیا '، ۱۲ سال بعد از پایان جنگ ایران و عراق، مسلم منصوری مستند‌ساز سری زده به یکی از مناطقی که جنگ‌زدگان در تهران زندگی می کردند و با گروهی از جنگ‌زدگانی روبرو شده که بیست سال بعد از شروع جنگ هنوز جنگ‌زده‌اند.

ویژگی فیلم

'مدینه فاضله '' یا ''اُتوپیا ' 'در واقع ثبتی بود بی‌واسطه از وضعیت گروهی از جنگ‌زدگان در آن سال‌ها و نگاه ونظر آن‌ها و این الزماً به مفهوم نگاه و نظر و شرایط همه جنگ‌زدگان در آن دوران نیست. این فیلم در سال ۱۳۷۹ فیلم‌برداری شده و درباره وضعیت امروز این جنگ‌زده‌ها ما اطلاع زیادی نداریم.

درباره کارگردان

مسلم منصوری، فیلم‌ساز ایرانی‌الاصل مقیم امریکا متولد ۱۳۴۲سال در سنگسر ایران است. او درابتدای دهه هفتاد با نشر مقالات سینمایی و انتشار کتاب 'سینما و ادبیات ' کارش را در این حوزه شروع کرد. او از سال ۱۳۷۳ به مدت چهار سال چند فیلم مستند درباره زندگی مردم در ایران به صورت دیجیتالی ساخت. از دیگر فیلم‌های او که در جشنواره‌های بین‌المللی به‌نمایش درآمده و سازنده آن را صاحب جوایزی هم کرده‌اند، می‌توان به فیلمهای زیر اشاره کرد: 'محاکمه'، 'سنگ قبر ' و 'نمای نزدیک، نمای دور '. آخرین ساخته او 'نسل عصیان ' نام دارد که در سال ۲۰۱۳ ساخته شده است. از او قبل‌تر فیلمی درباره احمدشاملو و فیلم 'محاکمه 'در آپارات به‌نمایش در‌آمده است.

Image caption مسلم منصوری، کارگردان

درباره فیلم 'اسیر، انتظار..'

Image caption نمایی از فیلم 'اسیر، انتظار...'

دیگر چهره کمتر دیده‌شده جنگ اسیران جنگی هستند. سربازانی که هردو سوی جبهه‌های جنگ به نبرد فرستاده می‌شوند و در نبردها اسیر می‌شوند. گذشته از بیش از یک میلیون نفری که در دوسوی این جنگ، جان خودشان را از دست دادند و یا مجروح شدند، در پایان جنگ ایران‌و‌عراق ۴۲ هزار نفر از نیروهای ایرانی در اسارات نیروهای عراقی و هفتاد‌هزار نفر از نیروهای عراقی هم در ایران اسیر نیروهای ایران بودند. گفتن این تعداد فقط ذکر یک عدد نیست. این همه اسیر، یعنی بلاتکلیفی ۱۱۲ هزار خانواده در دوسوی مرزهای ایران‌و‌عراق، یعنی ۱۱۲ هزار زندگی منتظر و ویران شده، یعنی عمر و زندگی کسانی که هیچ‌کدامشان نقشی در به وجود آوردن و ادامه این جنگ نداشته‌اند. بیش از چهارده سال بعد از پایان جنگ یعنی تا اسفندماه سال هزار‌و‌سیصد‌وهشتاد‌و‌یک کار مبادله اسیران جنگی بین دو کشور ادامه داشت.

ویژگی فیلم

'اسیر، انتظار..' مستندی شاعرانه و زیبا از وضعیت یک اسیر. اسیری که هجده سال چشم اتظار دیدن خانواده‌اش بوده است. این اسیر و زندانی می‌تواند در هر جایی و هر شرایطی باشد. فیلم‌ساز با دسترسی خوبی که داشته و با تدوین خیلی خوب و روایتی شاعرانه از میل به آزادی و خانواده و آرامش در انسان می‌گوید و در عین حال وضعیت اسرای عراقی در ایران در ماه‌های آخر حضور در ایران را به خوبی ثبت کرده است.

درباره کارگردان

محمد احمدی متولد ۱۳۴۱ در یزد، فارغ التحصیل عکاسی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و فیلمبردار باسابقه سینمای ایران است که سابقه‌ کار به عنوان مستندساز، عکاس، منشی صحنه، مدیر تولید، تهیه کننده‌ و مدیر فیلمبرداری درعرصه‌ سینما را هم دارد. وی فعالیت سینمایی‌اش را به عنوان منشی صحنه در فیلم 'سجاده آتش' به کارگردانی احمد مرادپور آغاز کرد. از فیلمهای او در مقام کارگردان به غیر از این فیلم می‌توان به فیلم‌های 'حقیقت گمشده '، 'شاعر زباله‌ها' و 'شوخی طبیعت' اشاره کرد.

حق نشر عکس unknown
Image caption محمد احمدی، کارگردان

خلاصه فیلم هفته گذشته ''رانده از ایران '' ساخته فرید حائری‌نژاد

Image caption نمایی از فیلم 'رانده از ایران'

همجنس‌گراها و تراجنسی‌ها در ایران اصولا جمعیتی غالبا انکار شده‌اند و داشتن روابطی از این دست جرم محسوب می‌شود. در فیلم 'رانده از ایران' کارگردان نگاهی به وضعیت این گروه از ایرانیان که غالبا از سوی خانواده و اجتماع حقوق‌شان نادیده گرفته می‌شود، انداخته است. کارگردان در این فیلم سعی کرده با گروهی از همجنس گراها و تراجنسی‌های ایرانی از نزدیک گفتگو کند و مشکلات و معضلات آنها را به تصویر بکشد.

نظرات بینندگان درباره فیلم هفته گذشته رانده از ایران ساخته فرید حائری‌نژاد

کورش

از داستان زندگی ترنسهای برنامه اشکم در آمد. مطمئنم خدا برای‌شان در آن دنیا جبران خواهد کرد و کسانی که به آنها بد کردند را نخواهد بخشید.

هانیه

این کشور فرهنگ سنتی‌ای دارد. متاسفانه از قدیم هم اینطور افراد رو منزوی نگاه میداشتند. بحث من از نظر کشور و فرهنگ است. هنوز جا نیفتاده قبول این افراد در جامعه ایران. زمان خواهد برد.

باید از لحاظ فرهنگی در جامعه ایران کار کرد.

سپیدار

این برنامه هم مثل همیشه تلخ و گزنده بود.

آریان

بسيار بسيار تلخ و ناراحت كننده بود. شايد در اين دنيا عدالتی وجود ندارد .

سامی

مشکل جامعه همجنسگرا ستیز ما این است که تا اسم همجنسگرا میشنوند عمل جنسی همجنسگرایانه در ذهن آنها تداعی می‌شود.

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ صبح ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۱۱:۰۰ شب اروپا

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer