'خلوت' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'خلوت' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'خلوت' ساخته عباس تحویل‌دار پخش می‌شود.

درباره فیلم

فیلم 'خلوت' تلاش چند درویش جوان کُرد ایرانی برای 'چله‌نشینی ' و آن‌چه آنان 'تزکیه درون' می‌نامند را به تصویر می‌کشد. 'چله‌نشینی ' طبق تعریف دراویش کُرد آیینی است که در آن 'انسان چهل روز با مراقبت و مواظبت به یاد حق به ذکر و عبادت و توجه به او مشغول باشد و امور غیر‌ضروری و غیر لازم را که باعث پراکندگی خاطر می‌شود را در حد امکان ترک کند'. در این خلوت 'عارفانه '، خواب دیدن و 'ذکر ' نقش عمده‌ای دارد. در فیلم 'خلوت' عباس تحویل‌دار، سازنده فیلم، ظرف چهار سال، زندگی یکی از دراویش کُرد، از زمان آغاز دوره چله‌نشینی‌اش به بعد را روایت می‌کند. این فیلم در سال ۱۳۸۷ ساخته شده است.

Image caption نمایی از فیلم 'خلوت'

ویژگی فیلم

در فیلم 'خلوت' تصاویر کمتر‌دیده شده‌ای از چله‌نشینی دراویش در ناحیه کردستان ایران نشان داده می‌شود . در این فیلم می‌بینیم که برخلاف تصور عامه زن هم می‌تواند درویش باشد و می‌تواند به عنوان هدایت‌گر برادران بزرگتر خود عمل کند. فیلم سفری است پر از کشف به یک دنیای کمتر‌شناخنه‌شده برای فیلم‌ساز و مخاطبانش . فیلم‌ساز خوب توانسته به شخصیت‌های فیلم نزدیک شود و بیننده را با خودش تا پایان بکشاند .

درباره کارگردان

عباس تحویل‌دار متولد ۱۳۳۶ در تهران است ، از سال ۱۳۵۸ به مستندسازی، نویسندگی و عکاس پرداخته است. آقای تحویل‌دار مستند‌سازی است که مستندهای زیادی را در سالهای پس از انقلاب ساخته است که موضوع این فیلم‌ها درباره جنگ و همین‌طور آیین‌های مختلف مذهبی-عرفانی در مناطق مختلف ایران است و 'خلوت' یکی از آنهاست. از فیلم‌های او می‌توان به 'جنگ عشایری' ، 'بافق شهر نخل‌های بی‌بار'، 'حماسه خرمشهر'، 'ایلام اسطوره مقاومت'، 'هم‌سفر راهیان فتح' و 'بر بستر آب' اشاره کرد. همچنین مستندهای ویدئویی آثار تاریخی دهلی (سیر المنازل)، امیر خسرو دهلوی و سای‌بابا ساخته شده در هند برای شبکه اول تلویزیونی ایران و مستندهای مستقل 'کسنزان '، 'قوم از یاد رفته ' از دیگر کارهای او است. او در زمینه عکاسی نیز دو کتاب 'هند سرزمین شگفتی‌ها' و 'صابئین ایران زمین' جزو آثار چاپ شده عباس تحویل‌دار است.

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ صبح ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۰۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۱۱:۰۰ شب اروپا

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer