دو فیلم درباره زنان در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
دو فیلم درباره زنان در آپارات

این هفته در آپارات دو فیلم 'هم‌چون کوچه‌ای بی‌انتها' ساخته بابک شیرین‌صفت و 'در دهکده‌ای که ناقص‌العقلم می‌دانند' ساخته اِلکا سادات به‌نمایش در‌می‌آیند.

درباره فیلم 'هم‌چون کوچه‌ای بی‌انتها'

Image caption نمایی از فیلم 'هم‌چون کوچه‌ای بی‌انتها'

عرصه هنر و به‌ویژه نقاشی، یکی از زمینه‌هایی است که در نیم قرن اخیر، بستری برای بروز توانایی‌های زنان در ایران بوده است، اما حتی در این عرصه نیز امکانات و شرایط برابری برای زنان و فعالیت‌های‌شان فراهم نیست و کارهای آن‌ها در این عرصه کمتر دیده شده‌اند. در فیلم 'هم‌چون کوچه‌ای بی‌انتها' ساخته بابک شیرین‌صفت با چند نسل از زنان نقاش ایرانی و تاریخ نقاشی زنان در ایران آشنا می‌شویم.

ویژگی فیلم

'هم‌چون کوچه‌ای بی‌انتها' ساخته بابک شیرین‌صفت از اولین ساخته های فیلم‌ساز است و ساختارش بر اساس گفت‌و‌گو با چند نسل از زنان نقاش ایرانی شکل گرفته است. این فیلم از معدود فیلم‌های مستند ایران است که تصویر چند نسل از هنرمندان هنرهای تجسمی و نقاشی را یک‌جا

درباره کارگردان

حق نشر عکس Unknown
Image caption بابک شیرین‌صفت، کارگردان

بابک شیرین‌صفت، نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان متولد ۱۳۴۸ اردبیل و دانش‌آموخته ارتباط تصویری از ایران است. او از دهه هفتاد خورشیدی با ساخت فیلم‌های داستانی، مستند و برنامه‌های تلویزیونی برای شبکه‌های داخلی ایران کارش را در این حرفه آغاز کرد و بعدها چند فیلم مستند سینمایی در جمهوری آذربایجان جلوی دوربین برده است. از فیلم‌های دیگر او که بعضی در جشنواره‌های مختلف داخل و خارج از ایران به‌نمایش درآمده‌اند می‌توان به : شعری که زندگی است(۱۳۷۸)، قطار ساعت صفر(۱۳۸۴)، سوت قرمز کوچک(۱۳۷۸)، راه رفتن روی ریل(۱۳۹۰)، نبات(۱۳۹۳) اشاره کرد.

درباره فیلم 'در دهکده‌ای که ناقص‌العقلم می‌دانند'

Image caption نمایی از فیلم 'در دهکده‌ای که ناقص‌العقلم می‌دانند'

وضعیت زنان افغان در سال های اخیر در قیاس با دوران طالبان درعرصه عمومی رو بهبود بوده است، گرچه در بستر خانواده و مناسبات زن و مرد، هم‌چنان سنت‌ها و فرهنگ مرد‌سالار ، مانع عمده‌ای برای بهتر شدن شرایط زندگی زنان و رسیدن به حداقل حقوق برابر برای آنان در این کشور بوده است. در فیلم مستند 'در دهکده‌ای که ناقص‌العقلم می‌دانند' اِلکا سادات، فیلم‌ساز افغانستانی کوشیده تصویری از وضعیت زنان را ثبت کند.

ویژگی فیلم

'در دهکده‌ای که ناقص‌العقلم می‌دانند' ساخته الکا سادات فیلمساز افغان تلاشی برای ثبت هنرمندانه و بی‌واسطه از وضعیت زنان در افغانستان است. این فیلم یکی از فیلم‌هایی است که این‌باره ساخته شده و پیش از این فیلم‌هایی از صحرا کریمی، صدیق برمک و برمک اکرم و خانواده مخملباف و دیگر فیلم‌سازان افغان درباره این وجوه دیگر این موضوع در آپارات به‌نمایش در‌آمده‌اند.

درباره کارگردان

الکا سادات متولد سال ۱۹۸۸ در شهر هرات افغانستان است. در سال ۲۰۰۳ همراه با خواهر بزرگ خود رویا سادات اولین شرکت فیلم‌سازی زنان را تاسیس کرد و بعد از ساخت چند فیلم مستند در افغانستان به ایتالیا رفت و سینمای مستند را در آنجا فرا گرفت. الکا سادات از چندین سال قبل تا به‌حال در کنار تولید فیلم‌های مستند (بلند و کوتاه) در چندین جشنواره ملی و بین المللی به عنوان داور شرکت کرده و هماهنگ‌کننده جشنواره بین‌المللی فیلم زنان- هرات نیز است. الکا در کارنامه هنری خود بیش از ۳۰ فیلم مستند (بلند و کوتاه) دارد و توانسته است ۱۷ جایزه ی ملی و بین‌المللی را به‌دست آورد. بیشتر فیلم‌های الکا سادات در مورد زنان و کودکان است و آخرین کار او در افغانستان، مستند بلند در مورد کماندوهای ویژه ارتش افغانستان است که حکایتی از زندگی، جنگ، عشق و مرگ در خط اول جنگ است. الکا در سال ۲۰۱۷ فیلمی مستند در مورد اطفال مهاجر افغانستانی در هلند ساخت و این مستند در چندین شبکه تلویزیونی هلند نمایش داده شد.

حق نشر عکس Unknown
Image caption اِلکا سادات، نویسنده و کارگردان

نگاه کارگردان

در سال ۲۰۰۷ مصروف ساخت مستند ۱۲۳؟ در رابطه خود‌سوزی زنان در هرات بودم. در آن زمان هرات بیشترین آمار خود‌سوزی را داشت و جلو چشم من زنان زیادی جان باختند. برای تحقیق در مورد خودسوزی‌ها به خارنوالی (دادگستری) هرات رفتم و ماریا بشیر در آنجا کار می‌کرد، اگر چه حیطه کاری او جرایم ترافیک بود اما او تلاش می‌کرد به مشکلات زنان رسیدگی کند، آنجا بود که خواستم از زنی فعال و توان‌مند فیلم بسازم تا انگیزه‌ای شود برای زنان در خانه. در آن سال‌ها بیشتر فیلم‌سازان بین‌المللی در مورد زنان افغانستان فیلم ساختند و بیشترین فیلم‌ها در مورد ناتوانی زنان بود. اما ماریا زنی بود که با وجود مشکلات و تهدیدات موجود در افغانستان همچنان مبارز بود و تلاش می‌کرد. انگیزه من دقت به توانایی زنان بود که خوشبختانه در حین ساخت این مستند، ماریا بشیر رییس دادگستری هرات شد و او اولین زن در افغنستان بود که به این مقام رسید. ماریا بشیر شخصیت مرکزی فیلم حدود ۳ سال می‌شود که از وظیفه‌اش برکنار شده و دولت تا به‌حال هیچ مسوولیت رسمی برایش نداده است. ماریا بشیر با تاسیس دفتر خدمات حقوقی برای زنان، با وجود مشکلات فراوان همچنان به فعالیت‌های حقوقی خود ادامه می‌دهد.

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ صبح ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۰۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۱۱:۰۰ شب اروپا

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer