'صلات ظهر' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'صلات ظهر' در آپارات

این هفته در اپارات فیلم 'صلات ظهر' ساخته ناصر سعیدوف فیلم‌ساز تاجیک به‌نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

در عالم هنر، انقلاب اکتبر در روسیه تزاری و مجموعه کشورهایی که بعدا به اتحاد جماهیر شوروی معروف شدند، یکی از اصلی‌ترین تاثیراتش را برشکل‌گیری سینمای قدرت‌مندی گذاشت که دامنه‌اش به سینمای جهان نیز کشیده شد و هنوز هم که هنوز است بخشی از جهان سینما وام‌دار شیوه‌هایی است که توسط سینماگران اولیه روس هم‌چون لف کولشف، سرگئی آیزنشتاین و ژیگاورتف به عالم هنرعرضه شد. بسیاری از فیلم‌سازان جمهوری‌های شوروی درمسکو سینما را فرا گرفتند و غالبا به فیلم‌سازی به زبان روسی ادامه دادند. با این‌حال کسی مثل بوریس کیمیاگرف سینماگر تاجیک هم بود که در زمان حیاتش به تولید فیلم‌های حماسی از روی متون کهن فارسی یعنی آثار رودکی و فردوسی رو آورد و شاهکارهایی خلق کرد از داستان رستم‌و‌سهراب و سودابه‌و‌سیاوش. شاهکارهایی که با گذشت بیش از چهل سال از ساخت‌شان هنوز تازه هستد. البته دهه‌های هفتاد و هشتاد میلادی دهه‌های طلایی سینما در تاجیکستان بودند. روزگاری که حمایت‌های دولتی امکان تولید شش فیلم سینمایی و چهل پنجاه فیلم مستند در سال را فراهم می‌کرد، اما بعدها با فروپاشی شوروری این حمایت‌ها هم محدود شد و بازار سینمای تاجیکستان در اختیار فیلم‌های روسی، آمریکایی و هندی قرار گرفت. از طرفی شکل‌گیری کشورهای جدید بعد از فروپاشی شوروی، مشکلات و مناقشات بسیاری را بین کشورهای تازه تشکیل شده بوجود آورد. رایج‌ترین این مشکلات خط مرزی بین جمهوری‌های جدید بود. مرزهایی که می‌خواست همسایه‌های سابق را از هم جدا کند. 'صلات ظهر ' که قصه‌ای دلنشین، انسانی و عاشقانه دارد درباره همین موضوع است.

Image caption نمایی از فیلم 'صلات ظهر'

ویژگی فیلم

'صلات ظهر ' یک فیلم شاعرانه و دارای ارزشهای سینمایی و در عین حال لطیف و انسانی با شخصیت‌هایی بسیار واقعی و فیلمنامه‌ای گیرا است. این فیلم درخشان می‌تواند نمونه خوبی برای معرفی سینمای امروز تاجیکستان باشد.

این فیلم یکی از موفق‌ترین فیلم‌های تاجیکستان در سال‌های اخیر است و در زمان ساختش در بیرون از مرزها نیز مورد توجه قرار گرفت و در عین‌حال اولین فیلم تاجیک است که هیجده سال بعد از استقلال تاجیکستان در سینماهای این کشور امکان نمایش پیدا کرد.

درباره کارگردان

ناصر سعیدوف، کارگردان متولد ۱۹۶۶ میلادی در تاجیکستان است. او دانش‌آموخته انستیتو دولتی هنر تاجیکستان است و کارش را با دستیاری کارگردانی کاگردانانی چون بختیار نظروف در سینما شروع کرده است.

او در سال ۲۰۰۹ موفق به ساخت اولین فیلمش 'صلات ظهر' (قیام روز) می‌شود و پس از ان در سال ۲۰۱۴ دو فیلم 'آینه بدون انعکاس ' و 'معلم ' را به عنوان کارگردان تولید می‌کند.

حق نشر عکس unknown
Image caption ناصر سعیدوف، کارگردان

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ صبح ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۰۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۱۱:۰۰ شب اروپا

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer