جشن ۸۰ سالگی مریم عیسی یوا، در روز تئاتر تاجیک

پنجشنبه شب ۱۶ آبان اهالی فرهنگ و هنر تاجیکستان با برگزاری مراسمی از روز تئاتر این کشور و هشتادمین سالگرد تولد مریم عیسی یوا، هنرپیشه سرشناس تئاتر تاجیک، تجلیل کردند. این مراسم با اجرای پاره های از نمایشنامه هایی که خانم عیسی یوا در طول عمرش در آنها نقش اجرا کرده بود، از سوی هنرپیشگان تئاترهای تاجیکستان برپا شد.

مریم عیسی یوا متولد سال ۱۹۳۷ در روستای "سر خاسار" منطقه کولاب در جنوب تاجیکستان است. از سال ۱۹۶۰ از هنرستان تئاتر لوناچارسکی مسکو فارغ التحصیل شد و پس از یک سال هنرپیشگی در تئاتر شهر خجند در تئاتر لاهوتی شهر دوشنبه به کار پرداخت و طی حدود ۶۰ سال نقشهای مختلفی را در صحنه تئاتر و سینما اجرا کرده است.

از مهمترین نقش‌هایی که خانم عیسی یوا اجرا کرده، نقش تهمینه در نمایشنامه "رستم و سهراب" غنی عبدالله (بر مبنای شاهنامه)، گرترودا در "هاملت" شکسپیر، ایوکاستا در "ادیپوس" سوفوکل، موجوده در "اراده زن" اعظم صدقی، هلال در "حکم مادر" فیض‌الله انصاری، شفق در "شب گرفتن ماه" موستای کریم، منظور در "گوهر شب چراغ" ساتم الغزاده، سیلویا در "دو ورونایی" شکسپیر، برناردا در "خاندان برناردا آلبا"ی گارسیا لورکا و غیره است.

خانم عیسی یوا برنده جوایز مختلف هنری بوده و از جمله در سال ۱۹۷۹ عنوان "هنرمند خلق تاجیکستان" را از معتبرترین جوایز هنری تاجیکستان است، به دست آورده است. استودیوی هنری کودکان "گل امید" که چند سال پیش تاسیس داد، در تربیت زیبایی شناختی و کمک به استعدادعای جوان نقش بارزی داشته است.

تئاتر لاهوتی، جایی خانم عیسی یوا بیشترین عمر خود را صرف هنر کرده، از اولین تئاترهای تاجیکستان است که ۷ نوامبر سال ۱۹۲۹ تاسیس شده و به این خاطر از این روز همه ساله به عنوان روز تئاتر تاجیکستان تجلیل می شود. عکسهای زیر را همکارمان سهراب ضیا از مراسم روز تئاتر و هشتادمین سالگرد مریم عیسی یوا گرفته است:

موضوعات مرتبط