'در نیم‌پرده شب، آواز آفتاب' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'در نیم‌پرده شب، آواز آفتاب' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'در نیم‌پرده شب، آواز آفتاب' ساخته رضا خاکشور به‌نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

در تعریف عامیانه، بخشی یعنی کسی که خدا به او بخشش یا موهبتی داده و او را تبدیل به آدمی استثنایی کرده است. به همین دلیل بخشی باید نوازنده و خواننده خوبی باشد، داستان و شعر بگوید و در عین حال خودش هم بتواند ساز خودش را بسازد. درتاریخ زندگی مردم شمال خراسان و ترکمن‌صحرا، نام بخشی‌های معروفی به یادگار مانده، که از آن جمله بخشی حسین یگانه است که از مرگ او بیش از بیست‌و‌پنج سال می‌گذرد. یکی از نامدارترین شاگردان او علی غلامرضایی آلماجوقی، از آخرین بازماندگان نسل درخشان بخشی‌های شمال خراسان است. یک کشاورز و دامدار اهل روستای آلماجوق که سحر انگشتانش روی سیم دوتار همه را به تحسین وا‌می دارد. در فیلم 'در نیم‌پرده شب، آواز آفتاب' رضا خاکشور، مستندساز به آلماجوق رفته و سراغی از احوالات بخشی‌علی غلامرضایی آلماجوقی گرفته است.

Image caption نمایی از فیلم 'در نیم‌پرده شب، آواز آفتاب'

ویژگی فیلم

'در نیم‌پرده شب، آواز آفتاب' ساخته رضا خاکشور ثبت فرهنگ شفاهی یک نسل رو به زوال از نوازندگان شمال خراسان و ترکمن‌صحرا است. این فیلم در یک دوره طولانی از ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱ در آلما‌جوق خراسان فیلم‌برداری و سپس تدوین شده و از طریق یکی از بازماندگان این نسل از بخشی‌خوانان به بازگویی احوال او و بخشی از تاریخ و فرهنگ بخشی‌ها می‌پردازد.

درباره کارگردان

رضا خاکشور، مستندساز متولد ۱۳۵۴ در مشهد و دانش‌آموخته مهندسی مکانیک و نیز فیلم‌سازی در انجمن سینمای جوان مشهد است. او پس از فراغت از تحصیل به ساخت فیلم‌های مستند و برنامه‌های تلویزیونی روی آورده است. بیشتر کارهای او در حوزه فیلمهای صنعتی (صنایع پتروشیمی و نیروگاهی) و فرهنگ شفاهی ناحیه خراسان است. از مجموعه کارهای او فیلم 'زنگ طبیعت ' در معرفی ایده 'مدرسه طبیعت ' و مجموعه مستندهایی با موضوع شناسایی شاخص‌های هویت شهری مشهد و 'گفتگو با بزرگان فرهنگ، ادبیات و هنر خراسان ' را می‌توان نام برد.

حق نشر عکس Unknown
Image caption رضا خاکشور، مستندساز

نگاه کارگردان

'در نیم‌پرده شب، آواز آفتاب' در زمره کارهای فرهنگ شفاهی خراسان و موسیقی خراسان قرار می‌گیرد که اصلی‌ترین دغدغه من همین است. اتفاق بسیاری تلخی که افتاده این بوده که ما به سرعت بزرگان موسیقی در خراسان و البته همه جای ایران را از دست می‌دهیم و با فوت هر کدام‌شان قسمتی از فرهنگ ما نیز، قبل از این‌که ثبت و ضبط شود و حداقل آرشیوی از آنها برای آینده تهیه شود، به زیر خاک می‌رود. قبلاً به صورت طبیعی فرهنگ آموزش سینه‌به‌سینه در روابط پدر و فرزندی و استاد و شاگردی حفظ می‌شد ولی حالا که تقاضا کم شده، این مناسبات هم از بین رفته است.

درباره کارشناسان برنامه

عبدی بهروانفر

عبدی بهروانفر، آهنگساز، نوازنده، خواننده و ترانه‌سرای ایرانی ساکن بریتانیا متولد ۱۳۵۴در مشهد است. او در سال ۱۳۷۳ با نواختن گیتار آکوستیک در سبک کانتری و بلوز کارش را شروع کرده است، سپس به فراگیری هارمونیکا و پس از آن به فراگیری گیتار الکتریک در سبک جز و بلوز و راک پرداخته است. او درسال ۱۳۸۵ به قصد آموزش گیتار به سبک جَز به ارمنستان رفت و پس از بازگشت به ایران به یادگیری دوتار نزد بخشی‌علی غلامرضایی‌آلماجوقی مشغول شد و سپس به فراگیری قشمه نزد استاد علی‌اکبر بهاری پرداخت. یادگیری این سازها برای عبدی بهروانفر دروازه‌ای شد برای ورود به موسیقی محلی و مقامی و آشنایی با بخشی‌ها و عاشیق‌های ایران. در فهرست کارهای او تاسیس گروه موسیقی راک ' ماد ' در مشهد به همراه چهار موزیسین دیگر از جمله محسن نامجو در سال ۱۳۷۹ و برگزاری چندین کنسرت رسمی و زیر زمینی در ایران و خارج از ایران را می‌توان مشاهده کرد. این گروه در میانه‌های کار خود به تلفیقی از سبک راک و موسیقی سنتی ایرانی دست یافت که در آن زمان کم‌نظیر بود. گروه 'ماد ' علی‌رغم پراکندگی اعضایش تا سالها به حیات خود ادامه داد و آخرین کنسرت خود را در سال ۱۳۸۶ در ارمنستان اجرا کرد. عبدی بهروانفر در چندین فیلم کوتاه نیز در نقش بازیگر ظاهر شده است. او هم اکنون در لندن کار، تحصیل و زندگی می‌کند.

Image caption عبدی بهروانفر، موزیسین

فرید اسماعیل‌پور

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهشگر و دانشجوی مقطع دکترای سینما در دانشگاه سوربن فرانسه است. او فعالیت سینمایی خود را در نوجوانی با تحصیل در دوره‌های آموزش فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان ایران و سپس ساخت فیلم‌های کوتاه تجربی آغاز کرد. پس از آن کوشید تا با ساخت سه فیلم مستند درباره موسیقی فولکلور خراسان و یک فیلم درباره شیخ احمد جامی، صوفی و شاعر قرن ششم (مجموعه فرهنگ فولکلوریک خراسان)، سهم خود را در حفظ و انتقال این فرهنگ ایفا کند. او تا کنون هشت فیلم مستند و چهار فیلم کوتاه داستانی و تجربی در کارنامه خود دارد. بعضی از فیلمهای او عبارتند از: 'نوایی '، 'ژنده پیل '، 'نیمکت سنگی '، 'آوریل بی رحم ترین ماههاست ' و 'نامه ایرانی '. آقای اسماعیل‌پور در کنار فیلم‌سازی به عنوان نویسنده و مترجم با نشریه‌های سینمایی همکاری می‌کند و به تازگی کتاب 'پیدایش سینمای مولف ایران، ابراهیم گلستان ' از وی به زبان فرانسه در پاریس منتشر شده است.

Image caption فرید اسماعیل‌پور مستند‌ساز، پژوهشگر سینما

گفتگوی آپارات

گفتگوی حسن صلح‌جو تهیه‌کننده و مجری آپارات با عبدی بهروانفر موزیسین و فرید اسماعیل‌پور پژوهشگر سینما درباره فیلم 'در نیم‌پرده شب، آواز آفتاب' ساخته رضا خاکشور را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ صبح ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۱۱:۰۰ شب اروپا

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer