'پرزیدنت' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'پرزیدنت' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'پرزیدنت' ساخته محسن مخملباف به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

حق نشر عکس unknown
Image caption نمایی از فیلم 'پرزیدنت'

دیکتاتورها از کجا می‌آیند؟ آنها آدم‌های غریبه‌ای نیستند. ازبین مردم سرزمین خودشان و با حمایت همان مردم به قدرت می‌رسند و به‌تدریج برای همان مردم تبدیل به دیکتاتور می‌شوند. فیلم 'پرزیدنت' ساخته محسن مخملباف حکایت همین شرایط است و داستان آشنای سال‌های اخیر جهان را روایت می‌کند: داستان انقلاب‌ها و دیکتاتورها و همه تراژدی‌های قبل و بعد از این انقلاب‌ها یا کودتاها. این فیلم محصول مشترکی است که در گرجستان تولید شده و به زبان گرجی است،گرچه داستان فیلم در کشوری نامعلوم اتفاق می‌افتد و می‌تواند هر جای دنیا باشد. هر جایی که دیکتاتور دارد یا دیکتاتورهای بزرگ و کوچک را پرورش می‌دهد. 'پرزیدنت' فیلم افتتاحیه جشنواره فیلم ونیز در سال ۲۰۱۵ و برنده جایزه بهترین فیلم از جشنواره فیلم شیکاگو ، توکیو و لبنان نیز بوده است.

ویژگی فیلم

'پرزیدنت' در عین حال به نوعی ادامه همان جهانبینی است که محسن مخملباف در سال‌های اخیر مطرح کرده است: تلاش برای خشونتزدایی از فعالیتهایی که منجر به تغییرات و اصلاحات در جوامع می‌شود. فیلم با لحن طنز تلخ و تصاویر شاعرانه‌اش، سفری است به سرزمینی که در دوران گذارش درگیر مناسبات قدرت و خشونت شده و فیلم‌ساز در تلاش برای طرح این موضوع است که انتقام و خشونت نمی‌تواند برای هیچ ملتی آرامش و سعادت به همراه بیاورد. او همچنین نقش مردم در این جوامع را در سکوت در برابر ظلم یا حمایت از نظام های حاکم و و نیز مخالفت با آنها را به تصویر کشیده است. فیلم با این که موضوعش سیاسی است اما جهت‌گیری سیاسی ندارد و سعی می‌کند از نگاهی جامعه‌شناسانه به همه جنبه‌های مختلف موضوعش نگاه کند. با این همه، این فیلم در لایه زیرین خود یک درام کامل است و برای محسن مخملباف بازگشتی است به سینمایی کاملا داستانی با اوج و فرودهای دراماتیک و گره‌هایی که باید بیننده را از همان دقایق نخست با خود همراه کند. فیلم 'پرزیدنت'نشان می‌دهد که چگونه یک 'پروداکشن' خوب و حرفه‌ای، نیاز به امکانات گسترده و تیم مناسب و هماهنگ دارد و در اختیار بودن این امکانات چقدر می‌تواند به پیشبرد ایده‌های یک فیلم‌ساز کمک کند.

درباره کارگردان

محسن مخملباف سینماگر و داستان‌نویس شناخته ایران، فعالیت سینمایی خود را از پس از انقلاب و به صورت تجربی آغاز کرد و در دوره‌های مختلف کاری‌اش، فیلم‌های متفاوتی را در بیش از سی سال گذشته ساخته است. از فیلم های ایدیولوژیک و مذهبی اولیه که مورد حمایت و توجه نهادهای حکومتی در ایران بود تا فیلم‌های فلسفی، تابوشکن و متفکرانه‌ای که موجبات تکفیرش در همان حکومت را فراهم آورد و سبب شد که او امکان و اجازه فیلم ساختن در ایران را از دست بدهد و از سرزمین‌اش مهاجرت کند. او در طول این سال‌ها بیش از ۱۹ فیلم بلند سینمایی و هشت فیلم کوتاه و مستند ساخته، داستان‌ها و رمان‌ها و فیلمنامه‌های بسیار نوشته و همچنان در خارج از ایران مشغول فیلم‌سازی است. فیلم های او برنده بیش از ۴۴ جایزه بین المللی از جشنواره‌های مهم بین‌المللی شده‌اند. او به جز اینها خانواده‌اش را به شکلی ابتکاری در مدرسه فیلمسازی خانگی‌اش تعلیم داده و همه اعضای خانواده‌اش فیلم‌ساز شده‌اند. او برای روش منحصر به فردش در آموزش فیلم‌سازی مورد توجه قرار گرفته و به رغم آن که خودش مدرسه را به پایان نرسانده است، اما دانشگاه‌های معتبر بسیاری به او به خاطر روش آموزش و همچنین آثارش دکترای افتخاری داده‌اند.

حق نشر عکس unknown
Image caption محسن مخملباف، نویسنده و کارگردان

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۰:۳۰ ایران

شنبه ساعت ۱۰:۳۰ صبح ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۳۰ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۱۰:۳۰ شب اروپا

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer