'گِشِر' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'گِشِر' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'گِشِر' ساخته وحید وکیلی‌فر به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

عسلویه شهری بندری در استان بوشهر است، یک منطقه آزاد تجاری صنعتی و یکی از منابع نفت و گاز ایران. گفته می‌شود که حدود دوازده هزار کارگر در این بندر کوچک کار می‌کنند و البته ظاهرا پیش از این آمار کارگران حدود سه برابر این رقم بوده است. گروهی از این کارگران نیروهای تخصصی هستند که برای درآمد بیشتر، کار در شرایط سخت در عسلویه را پذیرفته‌اند. اما بخش قابل توجهی ازاینها کسانی هستند که برای امرار معاش به کارهای حاشیه‌ای پناه می‌برند. همیشه وقتی غول صنعت به یک منطقه محروم پای می‌گذارد، در کنارش معولا شاهد انبوهی انسان‌های نیازمند فراموش شده نیز هستیم که مستقیم و غیر مستقیم در کار خدمت به آن صنعت و قدرت هستند و می‌شود تصویر روشنی از بی‌عدالتی اجتماعی را آنجا دید . فیلم 'گِشِر' در چنین فضایی تصویر شده است: زندگی چند کارگر در عسلویه، یکی از بزرگترین قطب‌های صنعت گاز و پتروشیمی در ایران. جایی که تولید ثروت می‌کند اما کارگرانش برای دست پیدا کردن به نیازهای اولیه زندگی باید با سختی‌های بسیار دست و پنجه نرم کنند. 'گِشِر' روایت زندگی سه نفر از این کارگرهاست که از نقاط مختلف ایران به عسلویه آمده‌اند و رفاقتی بهم زده‌اند.

حق نشر عکس unknown
Image caption پوستر فیلم 'گِشِر'

ویژگی فیلم

'گِشِر' برداشتی از واقعیت زندگی در یک منطقه صنعتی و در حال توسعه است. فیلم بیانی کاملا مینیمالیستی دارد. فرم و ساختار فیلم کاملا متفاوت از سینمایی است که به سینمای بازار یا بدنه معروف است. تصویرها و ترکیب بندی‌های آن از مکان‌های صنعتی قدرتمند است و صدا‌برادری و صداگذاری گوش نواز و چندلایه‌ای دارد که همه اینها در فراز و فرودهای فیلم نقش عمده‌ای را ایفا می کنند. فیلم به روشنی نشان می‌دهد که چقدر فیلمساز به دنبال بیان تصویری در کارش می‌گردد و سعی می کند تا حد ممکن در استفاده از دیالوگ به عنوان ابزار پیش برنده روایت و درام صرفه‌جویی کند. او اجازه می‌دهد که بیننده با دیدن تصاویر و شنیدن باندهای صوتی طبیعی دریافت خودش از قصه و فیلم را به پیش ببرد.

درباره کارگردان

وحید وکیلی‌فر، نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان زاده ۱۳۶۰ در کرمانشاه و دانش‌آموخته سینما در دانشگاه سوره است.

کارش را با ساخت فیلم کوتاه و دستیاری محمد رسولوف، کارگردان شناخته شده ایرانی در فیلم 'جزیره آهنی ' شروع کرده است.

فیلمهای او در جشنواره‌های مختلف بین‌المللی شرکت کرده‌اند و به‌خصوص فیلم 'گشر 'جوایز پرتعدادی را از آن خود کرده‌اند. از آن‌جمله جایزه از جشنواره روتردام هلند ، جشنواره سنت‌پطرزبورگ و ابوظبی.

از فیلم‌های دیگر او می‌توان به فیلم‌های 'هه‌وری ' (۱۳۸۲) ، 'تابور (۱۳۹۱) و 'یونس '( ۱۳۹۴ (

حق نشر عکس unknown
Image caption وحید وکیلی‌فر، نویسنده و کارگردان

درباره کارشناسان برنامه

عسل باقری

عسل باقری متولد ایران و دارای مدرک دکترای زبانشناسی و نشانهشناسی از دانشگاه سوربن فرانسه و مدرس دانشگاه رن این کشور است. عنوان تز دکترای وی 'روابط زن و مرد در سینمای بعد‌از انقلاب ایران از دیدگاه نشانهشناسی' است. او هم‌چنین مطالعات تخصصی ویژه‌ای از منظر نشانه‌شناسی درباره چند تن از فیلم‌سازان زن ایران هم‌چون رخشان بنی‌اعتماد دارد. وی نویسنده مقالات متعددی درباره سینمای ایران در مجلات معتبر و نیز سخنران مدعو در این زمینه در دانشگاهها و مراکز فرهنگی بوده است. پاره‌ای از عناوین این مقالات و سخنرانیها به شرح زیر است: 'نمایش هویت در سینمای ایران در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد' ، 'سینما در ایران: گردش کار، سانسور و تولید فرهنگی'، 'نمایش زن در سینمای ایران پس از انقلاب' ، 'شهر، سومین ضلع یک مثلث عشقی در سینمای پس از انقلاب ایران'.

Image caption عسل باقری، پژوهش‌گر نشانه‌شناسی

فرید اسماعیل‌پور

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهشگر و دانشجوی مقطع دکترای سینما در دانشگاه سوربن فرانسه است. فعالیت سینمایی خود را در نوجوانی با تحصیل در دوره‌های آموزش فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان ایران و ساخت فیلم‌های کوتاه تجربی آغاز کرد. پس از آن او کوشید تا با ساخت سه فیلم مستند درباره موسیقی فولکلور خراسان و یک فیلم درباره شیخ احمد جامی، صوفی و شاعر قرن ششم (مجموعه فرهنگ فولکلوریک خراسان)، سهم خود را در حفظ و انتقال این فرهنگ ایفا کند. وی تا کنون هشت فیلم مستند و چهار فیلم کوتاه داستانی و تجربی در کارنامه خود دارد. بعضی از فیلمهای او عبارتند از: 'نوایی '، 'ژنده پیل '، 'نیمکت سنگی '، 'آوریل بی رحم ترین ماههاست ' و 'نامه ایرانی '. اسماعیل‌پور در کنار فیلم‌سازی به عنوان نویسنده و مترجم با نشریه‌های سینمایی همکاری می‌کند و به تازگی کتاب 'پیدایش سینمای مولف ایران، ابراهیم گلستان ' از وی به زبان فرانسه در پاریس منتشر شده است.

Image caption فرید اسماعیل‌پور، تحلیل‌گر فیلم

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با عسل باقری پژوهش‌گر نشانه‌شناسی و فرید اسماعیل‌پور تحلیل‌گر فیلم درباره فیلم 'گِشِر' ساخته وحید وکیلی‌فر را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت۹:۰۰ شب ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ صبح ایران

یکشنبه ساعت ۱۲:۰۰ شب ایران

سه‌شنبه ساعت ۳:۰۰ بعدازظهر ایران

چهارشنبه ساعت ۱۲:۰۰ شب ایران

پنج‌شنبه ساعت ۱۱:۰۰ شب اروپا

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer