پایان جشنواره موسیقی فجر با اما و اگرهای فراوان

موسیقی حق نشر عکس MEHR
Image caption نکته جالب توجه این که سایت جشنواره کمترین تحرک و پوشش خبری را در ایام جشنواره داشت و نکته جالب توجه تر اینکه جشنواره از فیسبوک،اینستاگرام، تلگرام و توییتری نیز برخوردار نیست و تقریبا ارتباطش با رسانه های مجازی قطع است و روی سایت جشنواره هم تنها نشانه های این چهار شبکه مجازی نهاده شده است و وقتی مخاطبی روی آن کلیک میکند، راهی به جایی نمیبرد

جشنواره سی و سوم موسیقی فجر در حالی به کار خود پایان داد که مدیران کنونی جشنواره، علی مرادخانی، معاون هنری وزیر ارشاد و یکی از مهمترین حامیان خود را از دست دادند که در سه سال گذشته بی اعتنا به دیدگاه منتقدان و حرف و حدیثهای فراوان به تجدید مدیریت برای دوره بعد میپرداخت.

این بار اما این اتفاق نیفتاد و به سنت سالیان قبل که مدیر جشنواره بعدی در اختتامیه معرفی میشد، فردی به عنوان مدیر جشنواره سی و چهارم معرفی نشد تا شایعات درباره پایان کار حمیدرضا نوربخش به عنوان یکی از جنجالیترین مدیران جشنواره موسیقی فجر به واقعیت نزدیکی بیشتری یابد. اگر چه آقای نوربخش در اختتامیه جشنواره ضمن اشاره به مشکلات مزمن اهالی موسیقی در سالهای اخیر(لغو کنسرتها،مسئله کپی رایت،آزادی فعالیت زنان در حوزه موسیقی)، از کارنامه کاری خود دفاع کرد، اما توضیح نداد که چرا در این دوره فعالیت زنان و به خصوص اجراهای خاص بانوان را به کمترین اندازه خود رساند.

جشنواره سی و سه ساله بدون اساسنامه وآیی ننامه مدون

منتقدان جشنواره موسیقی فجر که طیفی نسبتا بالا از موزیسینهای نسلهای مختلف را شامل میشود، در اعتراضات خود به نبود اساسنامه و آییننامهای مدون برای مدیریت جشنواره تاکید داشتند و در نهایت توانستند بعد از جشنواره سال گذشته مدیریت موسیقی کشور را قانع سازند که با مشارکت آنها اساسنامه ای تدوین شود.

مدیر دفتر امور موسیقی پیش نویس اساسنامهای را برای نمایندگان گروه منتقدین فرستاد و بعد از چند ماه کار کارشناسی اساسنامه ای نسبتا مدون و همه جانبه از سوی منتقدان به بخش موسیقی و نیز دفتر وزیر ارشاد ارسال و حتی در رسانه ها منتشر شد، اما مدیریت جشنواره موسیقی از این اساسنامه استفاده نکرد و همین موضوع سبب شد تا بار دیگر نحوه دعوت و انتخاب از گروهها در فضای رسانهای ایران بالا بگیرد.

این نکته از آن جهت اهمیت دارد که گروههای موسیقی عمدتا سنتی کمتر شناخته شده، یکی از مهمترین مکانهای اجرا و کسب درآمد خود را جشنواره موسیقی فجر میدانند و لذا نبود معیارهای مشخص برای دعوت از گروهها، و چگونگی انتخاب آنها مورد انتقادات سخت قرار میگیرد.

حق نشر عکس MEHR
Image caption جدای از انتقاداتی که به نحوه مدیریت جشنواره از سوی منتقدان وارد شد، نزدیک بودن حوادث و اعتراضات اخیر کشور نیز میتوانست یکی از دلایل بی استقبالی از برنامه های جشنواره موسیقی فجر به شمار آید که کمتر مورد اشاره رسانه ها قرار گرفت.

بی اقبالی به برنامه ها؛ تبلیغات نامناسب و تاثیر حوادث اعتراضی اخیر

یکی از مهمترین مدعای دستاندرکاران جشنواره مدیریت حرفهای و تخصصی آن بود، نکته ای که منتقدان جشنواره آن را تایید نمیکردند. سایت موسیقی ما در مطلبی نمونه ای از این بی برنامه گی ها را پرکردن برخی کنسرتهای پربیننده با بلیتهای مهمان دانست.این نکته در برخی دیگر از کنسرتها نیز تکرار شد تا بی اقبالی مخاطبان به جشنواره امسال نیز بر معایب جشنواره اضافه شود. اما نکته شگفت انگیز ماجرا به نوشته یکی از منتقدان اعلام تمام شدن بلیتهای برخی اجراها در سایت جشنواره و خالی بودن دو سوم سالن بود.

خالی بودن برخی از سالنها دامن بخش بین الملل جشنواره را نیز گرفت و به نوشته سایت موسیقی ما به جز" اجرای مائوکچه هیچ کدام حتی نیمی از بلیتهایشان هم فروش نرفت" این در حالی است که برخی از این هنرمندان همانند همایون سخی و ارکان ارگور از جمله هنرمندان شناخته شده در ایران به شمار میروند و اگر از امکانات تبلیغی رسانه های مجازی استفاده میشد شاید جشنواره با این رکورد و بی اقبالی مواجه نمیشد.

نکته جالب توجه این که سایت جشنواره کمترین تحرک و پوشش خبری را در ایام جشنواره داشت و نکته جالب توجه تر اینکه جشنواره از فیسبوک،اینستاگرام، تلگرام و توییتری نیز برخوردار نیست و تقریبا ارتباطش با رسانه های مجازی قطع است و روی سایت جشنواره هم تنها نشانه های این چهار شبکه مجازی نهاده شده است و وقتی مخاطبی روی آن کلیک میکند، راهی به جایی نمیبرد.

جدای از انتقاداتی که به نحوه مدیریت جشنواره از سوی منتقدان وارد شد، نزدیک بودن حوادث و اعتراضات اخیر کشور نیز میتوانست یکی از دلایل بی استقبالی از برنامه های جشنواره موسیقی فجر به شمار آید که کمتر مورد اشاره رسانه ها قرار گرفت.

حق نشر عکس Mehr
Image caption در لایحه بودجه که دولت برای سال ۹۷ به مجلس داده است سهم جشنواره های مختلف موسیقی( ۲۰ جشنواره از جمله جشنواره موسیقی فجر) ۵ میلیارد تومان است که با توجه به اهمیت جشنواره موسیقی فجر به نظر میرسد حداقل یک سوم این مبلغ به این جشنواره اختصاص یابد

بودجه سه و نیم میلیاردی برای جشنواره موسیقی فجر

از جمله نکاتی که در جشنواره امسال مورد توجه رسانه ها قرار گرفت، میزان بودجه مورد نیاز جشنواره و چگونگی تامین آن بود. محسن رجب پور،مدیر بخش پاپ جشنواره موسیقی فجر در گفت وگو با سایت موسیقی ما، بودجه مورد نیاز برای جشنواره موسیقی فجر را سه و نیم میلیارد عنوان کرد و گفت که نیمی از این بودجه از محل تبلیغات و نیز اجراهای بخش پاپ تامین میشود. در سوی دیگر آقای نوربخش در اختتامیه جشنواره ضمن اعلام تحرک اقتصادی خوب در بخش فروش بلیت اعلام کرد نیمی از بودجه جشنواره از محل درآمد فروش بلیت حاصل شده است.

بیشتر بخوانید:

در لایحه بودجه که دولت برای سال ۹۷ به مجلس داده است سهم جشنواره های مختلف موسیقی( ۲۰ جشنواره از جمله جشنواره موسیقی فجر) ۵ میلیارد تومان است که با توجه به اهمیت جشنواره موسیقی فجر به نظر میرسد حداقل یک سوم این مبلغ به این جشنواره اختصاص یابد. از سوی دیگر در همین لایحه بودجه ای یک میلیارد و دویست میلیون تومانی برای حضور گروههای ایرانی و خارجی در جشنواره های داخلی و خارجی در نظر گرفته شده است که میتواند بخشی از آن به دعوت از گروههای خارجی اختصاص یابد.

نکته مهم اما چگونگی هزینه کرد و توزیع این بودجه بین گروهها و افراد مختلف است. منتقدان در چند سال اخیر از ادعای مدیر جشنواره مبنی بر اتاق شیشه ای جشنواره و شفاف بودن مسائل مالی استقبال کردند اما به گفته آنها "توضیحات آقای نوربخش نتوانست آنها را قانع سازد."

برگزیدگان سومین دوره جایزه باربد

جایزه باربد که سومین دوره خود را میگذراند به آلبومهایی که در بازه زمانی مهر۱۳۹۵ تا مهر ۱۳۹۶ در بازار موسیقی ایران منتشر شده اند در بخشهای پاپ، کلاسیک، تلفیقی باکلام، تلفیقی بی کلام، ایرانی دستگاهی بیک لام، ایرانی دستگاهی با کلام، ایرانی معاصر بی کلام، ایرانی معاصر باکلام و بهترین ناشر اهداء میشود.

در اختتامیه اعلام نشد که چه تعداد آلبومی در این دوره به دبیرخانه این جایزه ارسال شده است. ضمن آنکه مشخص نیست چرا جایزه ای که دست اندرکاران جشنواره آن را مهمترین اتفاق و تحول در جشنواره عنوان میکنند، از سایتی مجزا برخوردار نیست که بتوان اطلاعات مورد نیازی چون شرایط شرکت، چگونگی و مکانیزم انتخاب داوران، و ارزش مادی جایزه ها را در آن پیدا کرد.

حق نشر عکس MEHR
Image caption بهترین خواننده موسیقی معاصر باکلام: «علیرضا قربانی» برای آلبوم «فروغ»

بهترین آهنگساز موسیقی کلاسیک: مشترکاً «کارن کیهانی» برای آلبوم «باغ بی برگی» و «علیرضا مشایخی» برای آلبوم «سپکتروم»

لوح تقدیر نوازندگی کلاسیک: پریسا پیرزاده- آلبوم وکالیز

بهترین آهنگساز موسیقی معاصر بی کلام: «میلاد درخشانی» برای آلبوم «نقطه پرگار»

بهترین آهنگساز موسیقی معاصر باکلام: «کاوه صالحی» برای آلبوم «این هم حکایتیست»

بهترین خواننده موسیقی معاصر باکلام: «علیرضا قربانی» برای آلبوم «فروغ»

بهترین آهنگساز موسیقی تلفیقی باکلام: «میلاد درخشانی» برای آلبوم «حرف بزن»

بهترین آهنگساز موسیقی تلفیقی بیکلام: «گلنوش صالحی» برای آلبوم «ده تیر»

بهترین آهنگساز موسیقی دستگاهی بی کلام: «قاسم رحیمزاده» برای آلبوم «آواز رود»

بهترین خواننده موسیقی دستگاهی: این بخش برنده اول نداشت اما «سالار عقیلی» برای آلبوم «میهن» و «وحید تاج» برای آلبوم «در عشق زنده باید» مشترکاً لوح تقدیر گرفتند.

بهترین خواننده موسیقی پاپ: «مهدی یراحی» برای آلبوم «آینهی قدی»

بهترین آهنگساز موسیقی پاپ: «کاوه یغمایی» برای آلبوم «ناگهان رفته»

بهترین ناشر موسیقی: موسسه «پرده هنر موسیقی» به مدیریت امیرعباس ستایشگر

موضوعات مرتبط