'مثلث واژگون' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'مثلث واژگون' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'مثلث واژگون' ساخته حسین رجبیان به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

در کنار جاده‌ها علایم راهنمایی و رانندگی همیشه خبر می‌دهند. همیشه هشدار، ولی اگر یکی از این علامت‌ها سر و ته باشد چه اتفاقی می افتد؟ فیلم 'مثلث واژگون' روایت رهگذران جاده‌های پر‌قصه است. قصه‌هایی که خیلی‌هایش اصلا گفته نمی‌شوند. 'مثلث واژگون' ساخته حسین رجبیان در سال ۱۳۹۲ تولید شده است.

حق نشر عکس Unknown
Image caption نمایی از فیلم 'مثلث واژگون'

ویژگی فیلم

'مثلث واژگون' اولین ساخته سینمایی حسین رجبیان و فیلمی از مجموعه سینمای مستقل ایران است. 'مثلث واژگون' در فضای ذهنی سیر می‌کند و با اتکا بر تصاویر سیاه‌و‌سفید و ترکیب‌بندی طبیعت‌گرایانه تاکید بر ذهنی بودن رویدادها دارد. این نوع نگرش از خرده داستانهایی که در دل فیلم‌نامه از جز به یک کل می‌رسند، شروع شده و در انتها بی‌آنکه درباره شرایط حکمی صادر کند، به پایان می‌رسد. فضای فیلم و بازی‌ها هم کمی به تئاتر نزدیک است. در این فیلم بیشتر سعی شده به داستان رهگذرانی بپردازد که شاید شرایط آنها را مجبور به گفتن داستان‌های‌شان کرده است. داستان‌هایی حق‌به‌جانب که سر‌انجامی بی‌سامان را برای‌شان به‌دنبال دارد.

درباره کارگردان

حسین رجبیان متولد ۱۳۶۳ در ساری و دانشجوی رشته ادبیات نمایشی دانشگاه هنر‌و‌معماری تهران است. فعالیت هنری‌اش را از مدرسه تئاتر شروع کرده و با ساخت و تدوین فیلم‌های کوتاه و مستند در سینمای جوان وارد عرصه سینما شده و در طول این سال‌ها چند نمایش‌نامه و فیلم‌نامه نوشته و اجرا کرده است. او در سال ۲۰۱۴ وقتی قصد خروج از ایران و ادامه تحصیل در اتریش را داشت، دستگیر و ممنوع‌الخروج شد و در همان سال از ادامه تحصیل بازماند. همین باعث شد که پخش و ارائه اولین فیلم بلندش در محافل و جشنواره‌های سینمایی، لغو شود. اگرچه 'مثلث واژگون' دارای مجوز پخش از وزارت فرهنگ‌و‌ارشاد است، اما دو تن از عوامل اصلی این فیلم، مهدی رجبیان، مجری طرح و یوسف عمادی، صدابردار به‌همراه کارگردان فیلم بازداشت پس از این بازداشت شدند و با رای دادگاه به اتهام فعالیت غیر مجاز سمعی‌و‌بصری به شش سال زندان و جریمه نقدی محکوم شدند. بازداشت و حکم زندان برای این افراد اعتراض نهادها و سازمان‌های حقوق بشری را به دنبال داشته و سازندگان 'مثلث واژگون' هم در اعتراض به رای دادگاه، تصمیم به انتشار عمومی این فیلم گرفتند. سازندگان فیلم می‌گویند که باند صدای فیلم هم مصادره شده و این فیلم را با صدای ماکتی که روی فیلم قرار گرفته، به‌نمایش در می‌آید.

حق نشر عکس unknown
Image caption حسین رجبیان، کارگردان

زمان پخش برنامه آپارات :

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ صبح ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۱۱:۰۰ شب اروپا

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer