'همتون منو میشناسین' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'همتون منو میشناسین' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'همتون منو میشناسین' ساخته میلاد بهار به‌نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

هنوز درجوامعی مثل ایران و افغانستان وقتی پای جنسیت به میان می‌آید، تنها زن و مرد به رسمیت شناخته می‌شوند و هر کس یکی از این دو نباشد و متفاوت باشد، در این جوامع به عنوان بیمار شناخته می‌شود. نگاهی که امروزه توسط علم روان‌پزشکی و پزشکی نادرستی‌اش به اثبات رسیده است. اما ما چقدر آموخته‌ایم که به انسان‌ها به عنوان یک انسان نگاه کنیم و نه به عنوان جسم و جنسیت‌شان؟ سامان ارسطو بازیگر تاتر و سینما، کارگردان، نمایشنامه‌نویس و مدرس تئاتر در ایران است. سامان که روزگاری اسم‌اش فرزانه بود، شاید مشهورترین تراجنس ایران باشد. او که به عنوان یک دختر همیشه خودش را متمایز و متفاوت با دخترهای دیگر می‌دیده است، بعد از دو ازدواج ناموفق و جدال با خودش بر سر جنسیت، سرانجام زن بودن را کنار گذاشته و کاملا در شمایل یک مرد در عرصه‌های عمومی ظاهر شده و در صدد تشکیل یک زندگی مشترک بوده است. اما آیا سامان بعد از عمل تغییر جنسیت هم همان آدم سابق است یا تغییر کرده؟ واکنش خانواده و همکارانش به او چگونه است؟ نقش عشق این وسط چیست؟ میلاد بهار مستند‌ساز در فیلم 'همتون منو میشناسین' با سامان ارسطو همراه شده تا تصویری بی‌واسطه از زندگی یک تراجنس در جامعه ایران و واکنش جامعه و اطرافیان را به ما ارائه دهد. لازم به ذکر است که این ازدواج دیری نمی‌پاید و سامان و هدی پس از مدتی زندگی مشترک از هم جدا می‌شوند.

حق نشر عکس Unknown
Image caption نمایی از فیلم 'همتون منو میشناسین'

ویژگی فیلم

'همتون منو میشناسین' ساخته میلاد بهار تصویری بی‌واسطه، روشن و بی‌قضاوت از یک وضعیت انسانی است. فیلم‌ساز در این فیلم مستند خودش را کاملا در اختیار موضوع فیلمش قرار داده تا ثبت‌کننده واکنش‌های یک جامعه نسبت به پذیرش یک تراجنس باشد. اما قضاوت درباره این فیلم و این‌که تا چه حد توانسته تصویری جامع از جهان تراجنس‌ها در ایران را ثبت کند نیاز به کنکاش بیشتر دارد. این فیلم در سال ۱۳۸۷ ساخته شده و تاکنون در چند نمایش خصوصی در جشن تصویر سال و نیز خانه سینما و خانه هنرمندان در ایران به‌نمایش درآمده است.

درباره کارگردان

میلاد بهار، مستندساز متولد سال ۱۳۶۲ در تهران و دانش‌آموخته سینما از مدرسه روایت فتح و نیز رشته بازیگری از دانشگاه آزاد است. او از سال ۱۳۸۰ با فعالیت‌های پراکنده مطبوعاتی و فیلمسازی کارش را شروع کرده و اولین فیلم کوتاهش 'یک مساوی پنج' است.

او سپس به ساخت مستند و برنامه تلویزیونی روی آورده است. مستند 'چادر مشکی' از دیگر کارهای مستند اوست.

حق نشر عکس unknown
Image caption میلاد بهار، مستندساز

نگاه کارگردان

خدا رحمت کند ایرج قادری را و جاودانه سازد روح آقای کیارستمی را. من در این فیلم سعی کرده‌ام که یاد زنده یاد عباس کیارستمی و هم مرحوم قادری را زنده کنم.

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ صبح ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۱۱:۰۰ شب اروپا

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer