"رادیو تهران" در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
"رادیو تهران" در آپارات

این هفته در آپارات فیلم "رادیو تهران" ساخته مهتاب منصور به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

یک نگاه کلیشه‌ای و سنتی رایج در مورد نقش زنان در جامعه این است که زن باید در خانه بماند و بچه بزرگ کند. مرد هم باید بیرون برود و کار کند و به اصطلاح خرجی خانه را در‌بیاورد. ممکن است در یک ساختار سنتی و جامعه‌های کوچکتر این نقش غالب پذیرفته‌تر و شایع‌تر باشد اما در سال‌های اخیر، این مناسبات درون خانوادگی به‌خصوص در شهرهای بزرگتر تغییر کرده و زن‌ها پررنگ‌تر و قدرتمند‌تر در جامعه و در درون خانواده حضور دارند، اگرچه هنوز اکثریت همین زنان از بسیاری از حقوق اولیه خود محروم هستند. مهتاب منصورمستند ساز در فیلم "رادیو تهران" سعی کرده تصویر کمتر دیده‌شده‌ای از حضور و فعالیت زنان در نقش‌هایی متفاوت را ارائه دهد.

حق نشر عکس unknown
Image caption نمایی از فیلم "رادیو تهران"

ویژگی فیلم

"رادیو تهران" تصویری از بخشی از جامعه امروز ایران و تلاش زن ایرانی برای اثبات توانایی‌هایش در عرصه‌های متفاوت است. فیلم‌ساز در این فیلم سه روایت از فعالیت و حضور زنان در مشاغلی را که عرصه‌ای غالباً مردانه محسوب می‌شوند را به تصویر کشیده است. مضمونی که فیلم‌ساز به سراغ‌اش رفته مهمترین ویژگی فیلم است، یعنی شکستن کلیشه مرسوم در زمینه حضور زنان در عرصه مشاغلی که در ایران مردانه محسوب می‌شوند و عوض شدن جایگاه زن و مرد در نقش حامی و حمایت‌شونده.

درباره کارگردان

مهتاب منصور، مستندساز ایرانی مقیم فرانسه از سال ۱۳۶۰ به فرانسه مهاجرت کرده و به جز دوره کوتاهی در دهه هفتاد همچنان در این کشور سکونت دارد. او دانش‌آموخته سینما و "زیبایی‌شناسی‌و‌نشانه‌شناسی هنر" از دانشگاه سوربن پاریس است. از سال ۱۳۶۵ به مدت چهارسال در شبکه‌های تلویزیونی فرانسه به عنوان دستیار کارگردان کار کرده است. او در دهه هفتاد در بازگشت به ایران در دفتر پژوهشهای سینمایی بنیاد فارابی مشغول به کار شده و در سال ۱۳۷۵ برای برگزاری گردهم‌آیی در زمینه سینما با یونسکو همکاری کرده است. او در همین سال مسئول برگزاری جشنواره فیلم مستند سوره را در اصفهان بوده است. خانم منصور در تهیه و تولید مجموعه " کودکان سرزمین ایران" نیز همکاری نزدیک داشته است. از فیلم‌های دیگر او می‌توان به فیلم مستند "برقع" محصول سال ۱۳۷۸ و "زنان قشقایی" در سال ۱۳۷۷ اشاره کرد. آخرین پروژه او La gondolier نام دارد که در سال ۱۳۹۴ تصویربرداری شده و درباره زنی است که در شهر ونیز به شغل گوندوله‌رانی اشتغال دارد.

حق نشر عکس unknown
Image caption مهتاب منصور، کارگردان در سر صحنه فیلم "سلام تهران"

نگاه کارگردان

در دوران بچه‌گی من در تهران، در اکثر خانه‌ها یک تلویزیون بود ولی رادیو بیشتر حضور داشت. از صبح با برنامه کودک، قبل از مدرسه شروع می‌شد. در آشپزخانه همیشه رادیو روشن بود و ما داخل ماشین یا تاکسی همیشه رادیو گوش مى‌دادیم. همیشه در همه سالهایی که خارج از ایران بودم، یاداوری خاطراتم از ایران و خانه‌مان به همراه موزیک متن رادیو بوده و این یک جور نوستالژی برای من است.

شاید باورتان نشود ولی حتی در سالهای ٨٠ میلادی که من در پاریس دانشجو بودم، یکی از سوالهایی که از من بارها و بارها می‌پرسیدند این بود که آیا خانمها در ایران حق رانندگی دارند؟ دوست داشتم همیشه تصویر بانوانی را که مشاغل استثنایی را برگزیدند و با وجود تمام سدها و مشکلات موفق شدند را نشان دهم.

درباره کارشناسان برنامه

دیدار رزاقی بازیگر تاتر، سینما و تلویزیون متولد شیراز و مقیم بریتانیا است. او دانش‌آموخته رشته "ریاضی کاربرد تحقیق در عملیات " دانشگاه شیراز و کارگاه آموزش حرفه‌ای بازیگری لندن London Acting Workshop است و فعالیت تاتری خود را از کودکی زیر نظر پدرش علی‌نقی رزاقی در ایران شروع کرده است.

او در طی چند دهه فعالیت هنری‌اش در ایران در ده‌ها نمایش و فیلم تلویزیونی و سینمایی به عنوان بازیگر ظاهر شده و صاحب جوایزی نیز در این زمینه شده است. از کارهای تاتری او می‌توان به نمایش "قاب بی‌تصویر" به کارگردانی علی‌نقی رزاقی در ایران و "مرگ در می‌زند" به کارگردانی رکن‌الدین خسروی در لندن و از کارهای سینمایی او می‌توان به "جزیره آهنی" ساخته محمد رسولوف، "ارتفاع پست" ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا و " یک روز معمولی" ساخته حسن فتحی اشاره کرد. خانم رزاقی برنده جایزه بهترین بازیگر اول زن در جشنواره تاتر فجر سال ۱۳۶۹ برای نمایش "قاب بی‌تصویر" و بازیگر برتر کانون ملی منتقدان ایران و نیز بازیگر برگزیده جشنواره تولیدات تلویزیونی ایران برای نمایش تلویزیونی " مرگ آوا" شده است. خانم رزاقی سابقه داوری در جشنواره‌های تاتر و فیلم در ایران و انگلستان را هم داراست، از جمله داوری بخش فیلم‌های کوتاه و مستند جشنواره فیلم بریتانیا .UK Film Festival

Image caption دیدار رزاقی، بازیگر و صاحب‌نظر سینما و تاتر

روحی شفیعی جامعه‌شناس، نویسنده و مترجم ایرانی مقیم لندن است.

فعالیت او به عنوان یک جامعه‌شناس بیشتر بر مسائل اجتماعی، به‌ویژه مسائل و مشکلات زنان متمرکز است. او در این سالها برگزارکننده جلسات مختلف و نویسنده مقالات متعددی درباره مسائل زنان و تبعیضات موجود در جامعه ایران به زبان فارسی و انگلیسی بوده است.

از تالیفات او به زبان اینگلیسی می‌توان به این کتب اشاره کرد: "بوی خوش زعفران، زندگی سه نسل از زنان ایرانی"، "قلب‌های انار" ، رمان تاریخی ، "پرندگان مهاجر: ترجمه اشعار ژاله اصفهانی"، "گلچین مقالات، سخن‌رانی‌ها و اشعار ". خانم شفیع به‌تازگی مشغول نگارش یک رمان تاریخی است.

Image caption روحی شفیعی، جامعه‌شناس و پژوهش‌گر مسائل زنان

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با روحی شفیعی، جامعه‌شناس و پژوهش‌گر مسائل زنان و دیدار رزاقی بازیگر و صاحب‌نظر تاتر و سینما درباره فیلم "رادیو تهران" ساخته مهتاب منصور را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ صبح ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۱۲ شب اروپا

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer