"جشن آتش" و "عالی‌جناب سیاه" در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
"جشن آتش" و "عالی‌جناب سیاه" در آپارات

این هفته در آپارات دو فیلم "جشن آتش" و "عالی‌جناب سیاه" هر دو ساخته آتِنا محمودی به نمایش در‌می‌آیند.

درباره فیلم "جشن آتش"

با وجود همه تلاش‌هایی که در سه چهار دهه گذشته برای کم‌رنگ کردن جشن چهارشنبه‌سوری صورت گرفته، هنوز بساط چهارشنبه‌سوری در شهرها و روستاهای ایران برقرار است و اگرچه این جشن و شادمانی باستانی به صدای ترقه و انفجارهای مهیب و مواد آتش‌زای محترقه هم آلوده شده اما همچنان ایرانیان با شور و شوق این مراسم را برگزار می‌کنند. منشا آن به درستی روشن نیست ولی بسیاری پیشینه آن را هزاران سال پیش می‌دانند. در عین حال بیشتر محققین و پژوهش‌گران ارتباطی بین آیین چهارشنبه‌سوری و آیین‌های مذهبی نمی‌بینند . در فیلم "جشن آتش" آتنا محمودی نگاهی انداخته است به بعضی از رسم و رسوم‌های چهارشنبه‌سوری که به تدریج در حال فراموشی و یا تبدیل شدن به رسوم دیگری است.

حق نشر عکس unknown
Image caption نمایی از فیلم " جشن آتش"

ویژگی فیلم

"جشن آتش" ساخته آتنا محمودی فیلمی با حال‌و‌هوای نوروزی است و درباره رسم‌و‌رسوم چهارشنبه‌سوری است. آیینی که بسیاری از آداب‌و‌رسوم‌اش دراثرعوارض مدرنیزاسیون، شهری شده‌گی و نیز بی‌توجهی ازبین رفته است.

درباره فیلم "عالی‌جناب سیاه"

"عالی‌جناب سیاه" درباره سعدی افشار هنرمند فقید نمایش سیاه‌بازی است که در سی‌ام فروردین سال ۱۳۹۲ بدرود حیات گفت. سیاه‌بازی هنری سنتی و ایرانی است که هدف‌اش خنده آوردن به لب مخاطبان‌اش است. در فیلم "عالیجناب سیاه" آتنا محمودی سازنده این فیلم که علاوه بر فعالیت‌های سینمایی بازیگر و تحصیل‌کرده تاتر هم است، سعی کرده از طریق گفتگو و آوردن فیلمها و منابع مستند آرشیوی و سایر روش‌های مرسوم مستندسازی سعدی افشار و نمایش سیاه‌بازی را معرفی کند.

حق نشر عکس unknown
Image caption نمایی از فیلم "عالی‌جناب سیاه"

ویژگی فیلم

خنداندن مردم خیلی سخت‌تر از به گریه انداختن آنها است و این هنری است که سعدی افشار هنرمند فقید نمایش سیاه‌بازی به خوبی از آن بهره‌مند بود. این فیلم یادی از هنرمند فقید ایرانی، سعدی افشار و نمایش‌های روحوضی یا تخت حوضی درخشان‌اش در تماشاخانه‌های لاله‌زار تهران است.

درباره کارگردان

آتنا محمودی، کارگردان و بازیگر تاتر و سینما متولد ۱۳۶۴ در تهران و دانش‌آموخته رشته نمایش است. او فعالیت هنری‌اش را از سال ۱۳۸۴ با بازیگری تاتر شروع کرده و از سال ۱۳۸۵ به عنوان دستیار، برنامه‌ریز و منشی صحنه در سینما و تلویزیون ایران مشغول به کار بوده است.

خانم محمودی از سال ۱۳۹۰ شروع به ساخت فیلم کوتاه، مستند و نماهنگ کرده است. از فیلمهای دیگر او می‌توان به مستند "محرم"، فیلم کوتاه "تطابق"و فیلم نیمه‌بلند "جاده‌ای که پایانی نخواهد داشت" اشاره کرد.

حق نشر عکس unknown
Image caption آتِنا محمودی، کارگردان

درباره کارشناسان برنامه

دیدار رزاقی بازیگر تاتر، سینما و تلویزیون متولد شیراز و مقیم بریتانیا است. او دانش‌آموخته رشته "ریاضی کاربرد تحقیق در عملیات" دانشگاه شیراز و کارگاه آموزش حرفه‌ای بازیگری لندن London Acting Workshop است و فعالیت تاتری خود را از کودکی زیر نظر پدرش علی‌نقی رزاقی در ایران شروع کرده است.

او در طی چند دهه فعالیت هنری‌اش در ایران در ده‌ها نمایش و فیلم تلویزیونی و سینمایی به عنوان بازیگر ظاهر شده و صاحب جوایزی نیز در این زمینه شده است. از کارهای تاتری او می‌توان به نمایش "قاب بی‌تصویر" به کارگردانی علی‌نقی رزاقی در ایران و "مرگ در می‌زند" به کارگردانی رکن‌الدین خسروی در لندن و از کارهای سینمایی او می‌توان به "جزیره آهنی" ساخته محمد رسولوف، "ارتفاع پست" ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا و " یک روز معمولی" ساخته حسن فتحی اشاره کرد. خانم رزاقی برنده جایزه بهترین بازیگر اول زن در جشنواره تاتر فجر سال ۱۳۶۹ برای نمایش "قاب بی‌تصویر" و بازیگر برتر کانون ملی منتقدان ایران و نیز بازیگر برگزیده جشنواره تولیدات تلویزیونی ایران برای نمایش تلویزیونی " مرگ آوا" شده است. خانم رزاقی سابقه داوری در جشنواره‌های تاتر و فیلم در ایران و انگلستان را هم داراست، از جمله داوری بخش فیلم‌های کوتاه و مستند جشنواره فیلم بریتانیا ( lUK Film Festiva).

Image caption دیدار رزاقی، بازیگر

قاسم کربلایی، شاهنامه‌خوان و نقال سنتی ایرانی مقیم لندن، متولد ۱۳۱۲ شهرری است. او از کودکی به شاهنامه‌خوانی، نقالی، تعزیه‌خوانی و مداحی علاقه‌مند بوده و پس از فراگیری این رشته، در قهوه‌خانه‌ها و تکایا به نقل و اجرای شاهنامه، مختارنامه، اسکندرنامه، فلک‌ناز، حمزه‌نامه، رستم‌نامه و نقالی سنتی پرداخته است.

او از سال ۱۹۹۹ میلادی به بریتانیا مهاجرت کرده و کارش را در لندن و شهرهای دیگر بریتانیا ادامه داده است. او در بیشتر از ده شهر بریتانیا از جمله منچستر و گلاسکو شاهنامه‌خوانی و نقالی سنتی داشته و بابت آنها تقدیر شده است. از کارهای پس از مهاجرت او می‌توان به نگارش و اجرای نمایش‌نامه " گشسب بانو" به روایت اسدی طوسی به همراه سودابه فرخ‌نیا و اجرای "زال و رودابه" و مجموعه شاهنامه‌خوانی‌های تلویزیون پارس با همکاری بهرام مشیری اشاره کرد.

Image caption قاسم کربلایی، شاهنامه‌خوان و نقال سنتی

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با دیدار رزاقی، بازیگر تاتر و سینما و قاسم کربلایی شاهنامه‌خوان مقیم لندن درباره دو فیلم "جشن آتش" و "عالی‌جناب سیاه" را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ صبح ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۱۲ شب اروپا

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer