هلند به رویا سادات فیلمساز افغان جایزه 'جایگزین اسکار' داد

وزیر خارجه هلند در حین اهدا جایزه به رویا سادات حق نشر عکس DutchMFA
Image caption وزیر خارجه هلند در مراسمی به رویا سادات جایزه جایگزین اسکار را اهدا کرد

وزارت خارجه هلند اعلام کرد که به رویا سادات، فیلمساز افغان، به خاطر کارگردانی فیلم "نامه‌ای به رئیس‌جمهور" جایزه ویژه‌ای که از آن به عنوان "جایگزین اسکار" نام برده، اهدا کرده است.

فیلم "نامه‌ای به رئیس‌جمهور" ساخته خانم سادات، به عنوان نماینده سینمای افغانستان در بخش بهترین فیلم خارجی نودمین دوره جوایز اسکار به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی شد، اما نتوانست که نامزد این بخش شود. مراسم جوایز اسکار امشب برگزار می‌شود.

داستان فیلم، روایتی از زندگی زن جوانی به نام ثریا است که به اتهام قتل همسرش محکوم به اعدام است. او برای نجات خود، نامه‌ای به رئیس جمهوری می‌نویسد و رئیس جمهوری پس از خواندن این نامه، ناگفته‌های پرونده او را می‌فهمد.

در بیانیه وزرات خارجه هلند آمده است: "رویا سادات نخستین زن کارگردان پس از طالبان و اولین زنی است که فیلمش به عنوان نماینده سینمای افغانستان برای اسکار انتخاب شده است."

رویا سادات می‌گوید که فیلم‌های او بخشی از صدای زنان و مردان سرزمینش است که می‌تواند هر بیینده‌ای را در هر گوشه جهان به فکر کردن دعوت کند.

این جایزه به تاریخ ۲ مارس در مراسمی که از سوی وزارت خارجه هلند به خاطر جوایز اسکار و برعهده گرفتن ریاست شورای امنیت سازمان ملل متحد برگزار شده بود، به رویا سادات داده شد.

حق نشر عکس Rfh
Image caption رویا سادات، کارگردان این فیلم است

سه ماه پیش، در فهرست "متفکران جهانی" نشریه آمریکایی "فارین پالسی" نام رویا سادات، فیلم‌ساز افغان هم قرار داده شد. این نشریه دلیل جا دادن نام خانم سادات در این فهرست را "آوردن داستان زنان افغان بر روی پرده سینما" اعلام کرده است.

فارین پالسی نوشته بود که خانم سادات امروز یکی از شناخته‌شده‌ترین کارگردان‌های افغان و یکی از روایت‌گران پیشتاز داستان زنان جامعه‌ای است که زنان در آن هنوز زیردست محسوب می‌شوند.

فیلم "نامه‌ای به رئیس‌جمهور" در جشنواره فیلم لوکارنو اکران و جشنواره بین‌المللی فیلم بوسان اکران شد.

افغانستان از سال ۲۰۰۲ تقریبا به طور مرتب نماینده‌ای به اسکار معرفی کرده است اما در این مدت موفق نشده تا به جمع فیلم نامزد دریافت اسکار در رشته بهترین فیلم خارجی اسکار راه پیدا کند.