اسکار ۹۰، پیروزی 'شکل آب' و شبی برای برابری

گیرمو دل‌تورو حق نشر عکس Reuters
Image caption گیرمو دل‌تورو، برنده اسکار بهترین فیلم و کارگردانی برای "شکل آب"

فیلم "شکل آب"، یک فانتزی عاشقانه، جایزه بهترین فیلم نودمین دوره اسکار (جوایز آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا) را گرفت.

این مراسم یکشنبه شب (۴ مارس) در لس‌آنجلس و در فضایی برگزار شد که درخواست‌ها برای برابری اقلیت‌ها و زنان در صنعت سینما بر آن سایه انداخته بود.

فیلم شکل آب با گرفتن چهار اسکار از جمله بهترین کارگردانی برای گیرمو دل‌تورو، فیلمساز مکزیکی، بیشترین جوایز را کسب کرد.

گری اولدمن، برای ایفای نقش وینستون چرچیل، در فیلم تیره‌ترین ساعت، جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را گرفت.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فرانسس مک‌دورمند، خواهان توجه تهیه‌کنندگان و سرمایه‌گذاران به پروژه‌های زنان شد

فرانسیس مک‌دورمند، که جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری را گرفت از همه زنان نامزد اسکار در سالن خواست که از جا خود برخیزند و خطاب به حاضرین گفت: "خانم‌ها و آقایان، به اطرافتان نگاه کنید، چون همه ما داستان‌هایی برای تعریف کردین داریم و پروژه‌هایی که نیاز به سرمایه‌گذاری دارد."

خواسته این ستاره هالیوود برای توجه بیشتر به زنان در حالی مطرح شد که مسئله برابری در صنعت سینما به ویژه بعد از رسوایی‌های مربوط به آزار جنسی در هالیوود در ماه‌های اخیر خبرساز بوده است.

جایزه فرانسیس مک‌دورمند برای سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری دومین اسکار او بود که ۲۱ سال بعد از برنده شدن به خاطر بازی در فیلم فارگو گرفت.


برندگان بیشترین جوایز:

  • شکل آب - ۴
  • دانکرک - ۳
  • سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری - ۲
  • تیره‌ترین ساعت - ۲
  • بلید رانر ۲۰۴۹ - ۲
  • کوکو - ۲

حق نشر عکس AFP
Image caption گری اولدمن، الیسون جنی، فرانسیس مک‌دورمند و سم راکول، برندگان جوایز بازیگری

جوایز بهترین بازیگر مکمل زن و مرد به ترتیب به الیسون جنی، برای فیلم من، تونیا و سم راکول، برای بازی در سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری رسید.

جایزه بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی را جوردن پیل، نویسنده و کارگردان فیلم برو بیرون گرفت.

جیمز آیوری ۸۹ ساله، برنده اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی شد برای فیلم مرا به نامت صدا کن. او که هم‌سن جوایز اسکار است سالخورده‌ترین برنده اسکار در تاریخ اهدای این جوایز است.

فیلم کوتاه کودک خاموش، داستان دختر ناشنوای شش ساله، جایزه بهترین فیلم کوتاه را گرفت. دو نفر از عوامل اصلی این فیلم ایرانی هستند: علی فراهانی، فیلمبردار فیلم بود و امیر صادقی کنجانی، آهنگساز آن.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سلما هایک، اشلی جاد و آنابلا شورا

کمپین‌های "من هم" ( Me Too) و "وقتش سرآمده" (Time's Up) حضور پررنگی در مراسم اسکار یکشنبه شب داشتند که در بخشی از آن اشلی جاد، سلما هایک و آنابلا شورا، روی صحنه رفتند که همگی از بازیگران زنی هستند که هاروی واینستین، تهیه‌کننده طردشده هالیوود را به آزار جنسی متهم کرده‌اند.

جیمی کمل، مجری مراسم، موضوع آزار جنسی را در سخنانش در گشایش مراسم مطرح کرد و گفت که سقوط هاروی واینستین و اصلاحاتی که تازه آغاز شده، می‌توانست زودتر از اینها شروع شود.

وارن بیتی و فی داناوی، که سال گذشته نام بهترین فیلم را به دلیل جابجا شدن پاکت‌ حاوی نام برندگان اشتباه اعلام کرده بودند، امسال بار دیگر برای اعلام بهترین فیلم روی صحنه رفتند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption فرانسیس مک‌دورمند و مریل استریپ

موضوعات مرتبط