"لرزاننده چربی" در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
"لرزاننده چربی" در آپارات

این هفته در آپارات فیلم "لرزاننده چربی" ساخته محمد شیروانی به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

محمد شیروانی فیلم‌ساز متفاوتی در سینمای ایران است. به یک دلیل ساده، در طول این سال‌ها بیش از بیست فیلم کوتاه، مستند، سینمایی، تجربی و ویدیو آرات ساخته و بیشتر فیلم‌هایی که ساخته امکانی برای نمایش عمومی در ایران را پیدا نکرده‌اند. "لرزاننده چربی" یکی از این فیلم ها است. آقای شیروانی که در طول این سالها فیلم کوتاه داستانی و مستندهای بسیاری را ساخته و تجربه سینمایی ساخت فیلم به نمایش درنیامده "ناف" را هم در کارنامه‌اش دارد، در سال ۱۳۹۱ فیلم "لرزاننده چربی" راساخت و آن را اولین بار در جشنواره فیلم ساندنس سال ۲۰۱۳ عرضه کرد . این فیلم که در دوران دولت محمود احمدی‌نژاد در ایران توقیف شده بود، در اولین نمایش اروپایی‌اش برنده جایزه بهترین فیلم از فستیوال فیلم روتردام شد. فیلمی که فقط با یک دوربین عکاسی و توسط خود کارگردان فیلم‌برداری شده است. لوون هفتوان بازیگر اصلی این فیلم که همین چند روز پیش سر صحنه فیلمبرداری در اثر سکته درگذشت، هیچ‌وقت نتوانست بازی خودش را دراین فیلم روی پرده ببیند. آقای هفتوان متولد سال ۱۳۴۵ در تهران و تحصیل‌کرده هنرهای نمایشی و تاتر در دانشکده هنرهای زیباس دانشگاه تهران بود. اگرچه در سکانسی درفیلم در "کوچه های عشق" خسرو سینایی و یکی دو فیلم دیگر نقش‌هایی کوچک بازی کرد، اما با خروج از ایران رابطه‌اش با سینمای داخل کشور قطع شد. او به مسکو و سپس به کانادا رفت و سال‌ها در این کشور تاتر کار کرد. او سرانجام پس از ۱۹ سال در بازگشت به ایران بار دیگر با فیلم "لرزاننده چربی" به صحنه برگشت و در چند سال گذشته در فیلم های متفاوتی از جمله فیلم هنرمندانه "پرویز" ساخته مجید برزگر بازی کرد و بیشتر با این فیلم در مجامع عمومی شناخته شد. "لرزاننده چربی"

حق نشر عکس unknown
Image caption نمایی از فیلم فیلم "لرزاننده چربی"

ویژگی فیلم

"لرزاننده چربی"یادی است از لوون هفتوان بازیگر فقید سینمای ایران در اولین حضور جدی‌اش در سینمای ایران است. "لرزاننده چربی" فیلمی از سینمای آلترناتیو ایران است و توسط فیلم‌سازی ساخته شده که تا شش سال پس از ساختن این فیلم هنوز نتوانسته فیلم دیگری بسازد و فیلم‌اش هم‌چنان امکانی برای نمایش پیدا نکرده است."لرزاننده چربی"مبتنی بر یک بازیگر و براساس فیزیک خاص آن بازیگر و باحداقل دیالوگ نوشته و طراحی شده و می‌خواهد تصویری از شرایط اجتماعی ایران را ارائه دهد. دوربین روی دست و حرکات مدام دوربین با بازیگر باعث شده است، حس مدام موقعیت‌ها و شرایط ناپایدار به خوبی به مخاطب منتقل شود و فضای سوررئالیستی یا فراواقعی هم کمک می‌کند به جادوی فیلم و جذب مخاطب برای کشف ندانسته‌ها.

درباره کارگردان

محمد شیروانی مستندساز و کارگردان ایرانی در سال ۱۳۵۲ در تهران و در یک خانواده مذهبی به دنیا آمده است. مخالفت‌های خانواده با سینما باعث شد که در نوجوانی به تئاتر و نقاشی روی بیاورد. سپس در رشته نقاشی دانشکده هنرهای زیبا شروع به تحصیل کرد اما از آنجا که علاقه‌مند به سینما بود، دانشکده هنرهای زیبا را رها کرد. پس از آن او تا هفت سال موفق به ساخت فیلم نشد ولی در سال ۱۳۷۶ از خدمت سربازی فرار کرد تا اولین فیلم کوتاه خود (دایره) را بسازد. این فیلم در سال ۱۳۷۷ منتخب منتقدان بین‌المللی جشنواره کن شد. از آن تاریخ به بعد، به صورت تمام وقت، به سینما پرداخته و در حال حاضر یکی از پیشگامان سینمای آلترناتیو ایران ا‌ست. فیلم‌های او در بیش از ۴۰۰ جشنوارهٔ بین‌المللی از جمله: کن، برلین، رتردام، ساندنس، لوکارنو، تورنتو، ترایبکا، بوسان شرکت داشته‌اند. این در حالی‌ است که آثار او در ایران به شکل گسترده منتشر نشده‌اند. شیروانی در کنار فعالیت سینمایی خود 'کارگاه‌های عملی سینمای آلترناتیو ' را نیز برگزار می‌کند. شیروانی در سال ۱۳۸۷ از سوی سینماگران فیلم کوتاه ایران به عنوان رئیس انجمن فیلم کوتاه خانه سینما برگزیده شد که در نهایت پس از ۸ ماه فعالیت استعفاء داد. در خرداد ماه ۱۳۹۴ شیروانی در اعتراض نسبت به عدم امکان نمایش عمومی فیلم‌هایش در ایران، همه فیلم‌های سینمایی و غیر سینمایی خود را روی وبگاه شخصی‌اش قرار داد. از فیلم‌های کوتاه او می‌توان به : دایره (۱۳۷۷)، کاندیدا ( ۱۳۷۸)، رضایت ( ۱۳۷۹)، گیلاس‌هایی که کمپوت شدند ( ۱۳۸۰) و کنسرو ایرانی ( ۱۳۸۱) و از فیلمهای مستند‌اش می‌توان به : رییس‌جمهور میر‌قنبر( ۱۳۸۳) ، لیلی کجاست؟ ( ۱۳۸۴) ، ۴۴۴ روز( ۱۳۸۵) ، هفت فیلم‌ساز زن نابینا (۱۳۸۶)، دستور آشپزی ( ۱۳۸۷)، ۰۲۱ ( ۱۳۸۸)، تلسکوپ( ۱۳۸۹) و از فیلمهای سینمایی‌اش به ناف(۱۳۸۱) و لرزاننده چربی ( ۱۳۹۱) اشاره کرد. در کارنامه هنری او چندین تجربه در زمینه هنر محیطی، چیدمان و ویدئو آرت دیده می‌شود. از او پیش‌تر دو فیلم "رئیس‌جمهور میرقنبر" و "در پوست خود نمی‌گنجیم" در آپارات پخش شده است.

حق نشر عکس unknown
Image caption محمد شیروانی کارگردان

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ صبح ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۰۰ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۱۲ شب اروپا

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer